Sunak je na čelu britanske vlade od oktobra lani. Foto: Reuters
Sunak je na čelu britanske vlade od oktobra lani. Foto: Reuters

"Ta farsa se mora končati. Ljudje imajo dovolj zmedene konservativne vlade in šibkega premierja, ki ga nihče ni volil," je v nedeljo na Twitterju zapisal vodja laburistov Keir Starmer in dodal, da mora premier Rishi Sunak "končno najti hrbtenico, razpisati volitve in omogočiti javnosti, da se izreče o 13 letih neuspeha torijcev".

K predčasnim volitvam so pozvali tudi liberalni demokrati. "Napočil je čas, da dobijo državljani priložnost povedati svoje mnenje o tej kaotični konservativni vladi," je dejala namestnica vodje stranke Daisy Cooper.

Nekdanji premier Johnson je prejšnji petek naznanil, da zapušča mesto poslanca, k temu pa da so ga prisilili politični nasprotniki. V izjavi za javnost je sporočil, da ga je iz parlamenta izrinila parlamentarna preiskava afere Partygate, povezana z zabavami, ki so jih na Downing Streetu kljub omejitvenim ukrepom pripravljali med pandemijo covida-19, ko je bil premier.

Odbor za privilegije, ki je preiskoval, ali je nekdanji premier zavajal parlament glede zabav med pandemijo, je Johnsonu pred njegovim odstopom s poslanskega položaja izročil izsledke preiskave. Člani odbora so mu dali dva tedna za odgovor, po poročanju britanskih medijev pa naj bi odbor priporočil desetdnevni suspenz za Johnsona.

V petek in soboto sta nato odstopila še konservativna poslanca Nadine Dorries in Nigel Adams, ki veljata za Johnsonova tesna zaveznika. Zaradi teh odstopov se je leto dni pred splošnimi volitvami pod pritiskom znašel tudi premier Sunak, ki si od prihoda na čelo vlade oktobra lani prizadeva znova vzpostaviti politično stabilnost.

Zdaj se sooča s trojno preizkušnjo, saj je odstop poslancev sprožil nadomestne volitve v treh volilnih okrožjih, kjer konservativci nimajo zagotovljene trdne večine. Konservativci so na lokalnih volitvah na začetku maja že utrpeli precejšnje izgube.

58-letni Johnson je bil lani poleti prisiljen odstopiti s položaja premierja po uporu v njegovi vladajoči stranki po mesecih obtožb o kršitvah pravil med pandemijo in drugih škandalih. V parlamentu in drugod je sicer večkrat zanikal, da bi on ali njegovo osebje kršila protikoronske ukrepe. A uradna preiskava je potrdila, da je za zabave ne le vedel, ampak se jih tudi udeleževal.

Trenja med vladajočimi konservativci

Medtem se poglablja in postaja vse očitnejši spor med Sunakom in Johnsonom. Nazadnje naj bi se sporekla zaradi predlaganih imenovanj več Johnsonovih sodelavcev in zaveznikov v lordsko zbornico. Sunak je dejal, da ga je Johnson prosil za stvari, ki jih ni bil pripravljen storiti.

"Boris Johnson me je prosil, naj naredim nekaj, česar nisem bil pripravljen storiti, ker se mi ni zdelo prav," je novinarjem povedal Sunak. Šlo naj bi za imenovanje Johnsonovih tesnih sodelavcev in zaupnikov v britanski zgornji dom parlamenta, lordsko zbornico, s čimer naj bi se jim konservativni politik želel zahvaliti za njihovo zvestobo.

Potem ko je pristojni odbor za imenovanja v lordsko zbornico (HOLAC) zavrnil nekatere nominacije, je Johnson očitno želel, da Sunak vloži veto na odločitev. Pri odboru so potrdili, da so zavrnili osem nominacij nekdanjega premierja.

"Šlo je bodisi za preglasovanje odbora HOLAC ali za obljube ljudem," je dejal Sunak. "Ko sem dobil to službo, sem rekel, da bom stvari počel drugače, ker želim spremeniti politiko, in to tudi počnem," je še zatrdil.

Po poročanju medijev naj bi bila na seznamu, ki ga je predlagal Johnson, tudi Dorries in Adams.