Sojuz bo astronavta in kozmonavta nazaj pripeljal konec marca. Foto: EPA
Sojuz bo astronavta in kozmonavta nazaj pripeljal konec marca. Foto: EPA

Skupaj z Američanom se bosta na Zemljo 30. marca vrnila še kozmonavta Anton Škaplerov in Pjotr Dubrov.

Pri Roskozmosu so poudarili, da svojim partnerjem nikoli niso dajali kakršnih koli razlogov, da bi ti dvomili o njihovi zanesljivosti, ter zatrdili, da je varno delovanje ISS-ja njihova glavna prioriteta.

S tem se je Roskozmos odzval na ugibanje v nekaterih medijih, med drugim na ameriški televiziji Fox News, da se zaradi sankcij, ki jih je Zahod zaradi vojne v Ukrajini uvedel proti Rusiji, obetajo težave pri vrnitvi ameriškega astronavta.

Vodja Roskozmosa Dmitri Rogozin je sicer v soboto opozoril, da bi zahodne sankcije proti Rusiji lahko zmotile rusko oskrbovanje ISS-ja in morda celo povzročile njeno strmoglavljenje.

Kot je dejal, bi lahko sankcije ovirale delovanje Sojuzov, ki oskrbujejo ISS, in posledično vplivale na segment postaje, ki pomaga prilagajati njeno orbito oziroma ohranjati pravo smer, zaradi česar bi 500-tonska struktura lahko padla v morje ali na kopno.

Ameriška vesoljska agencija Nasa je sicer že 1. marca sporočila, da poskuša najti rešitev za ohranitev ISS-ja v orbiti tudi brez pomoči Rusije. A kljub temu vesolje za zdaj ostaja eno zadnjih področij, na katerih ZDA in Rusija še sodelujejo.