Urjenje v Belorusiji. Foto: Reuters
Urjenje v Belorusiji. Foto: Reuters

Putin je v intervjuju za ruski dnevnik Kommersant dejal, da je bila ena izmed več ponudb, ki jih je dal na mizo na srečanju s 35 borci skupine Wagner in njenim voditeljem Jevgenijem Prigožinom pet dni po neuspelem uporu, ta, da skupina ostane pod vodstvom Prigožina in služi ruskim interesom.

Kot je še dejal Putin, morata ruska vlada in parlament oblikovati pravni okvir za zasebne vojaške skupne, ki ga zdaj ni.

Sorodna novica Putin se je nekaj dni po neuspelem uporu sestal s Prigožinom in poveljniki Wagnerja

Kommersant navaja, da je Putin govoril o srečanju s 35 borci in Prigožinom v Kremlju, kjer jim je ponudil več možnosti za prihodnost, med njimi je bila tudi ta, da ostanejo pod Prigožinovim vodstvom nadaljnjih 16 mesecev.

"Vsi bi bili zbrani na enem mestu in bi še naprej služili," je dnevnik navedel Putinove besede. "In nič se ne bi spremenilo. Vodil bi jih še vedno isti človek, kot jih že ves čas."

Upoštevaje, da je Putin vrhovni poveljnik ruskih sil, naj bi imel s tem v mislih, da bi skupina ostala v okviru ruske vojske, čeprav tega ni rekel eksplicitno. "Številni so nato prikimali, ko sem to dejal," je po navedbah Kommersanta dejal Putin. A Prigožin se s tem naj ne bi strinjal. "Prigožin je potem dejal: Ne, fantje se s tako odločitvijo ne bodo strinjali."

Wagnerjevci so odigrali ključno vlogo pri prodoru ruskih sil na vzhodu Ukrajine in zavzetju Bahmuta maja letos po več mesecev trajajočih srditih bojih. Prigožin je ves čas ruski vojski očital, da ni dovolj podprla njegovih borcev. 23. junija so njegovi borci prevzeli nadzor na južnim mestom Rostov na Donu in se začeli premikati proti Moskvi, a se potem premislili. V skladu z dogovorom s Kremljem so se potem borci umaknili v Belorusijo, proti Prigožinu pa ni bila vložena nobena obtožnica.

Putin je za časopis dejal, da ni možnosti, da Wagner ostane v sedanji obliki. "Wagner ne obstaja," je Putin dejal za Kommersant. "Zakona o zasebnih vojaških organizacijah ni. Preprosto ne obstaja."

ZDA: Wagner ni več vpleten v boje v Ukrajini

Ameriško obrambno ministrstvo pravi, da skupina Wagner ne igra več nobene vloge v spopadih v Ukrajini. "Na tej točki ne vidimo, da bi Wagnerjeve sile vidno sodelovale v bojnih operacijah v Ukrajini," je dejal tiskovni predstavnik Pentagona Pat Ryder. Ob tem je dodal, da je večina wagnerjevcev še vedno v Ukrajini, ni pa znano, kjer je Prigožin.

Da se je Putin konec junija srečal s Prigožinom in njegovimi borci, je na začetku tedna sporočil tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov. Foto: Reuters
Da se je Putin konec junija srečal s Prigožinom in njegovimi borci, je na začetku tedna sporočil tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov. Foto: Reuters

Belorusija: Wagner uri naše vojake

Belorusija je v petek sporočila, da Wagnerjevi borci na vojaškem poligonu jugovzhodno od Minska urijo beloruske sile. To naj bi kazalo, da se vsaj del dogovora o koncu junijskega upora Wagnerja uresničuje.

Nekateri pripadniki Wagnerja so v Belorusiji najmanj od torka, sta po poročanju Reutersa dejala vira blizu borcem, ki sta želela ostati anonimna zaradi občutljivosti razmer.

Po navedbah obrambnega ministrstva se pripadniki teritorialne obrambe usposabljajo v kraju v osrednji Belorusiji, kjer jih pripadniki Wagnerja učijo streljanja, premikanja po bojišču, inženirstva in zdravstvene oskrbe.

Putin naj ne bi nameraval podaljšati sporazuma o žitu

Niti en ruski pogoj za podaljšanje sporazuma o izvozu žita ni bil izpolnjen, je v četrtek dejal Putin. Sporazuma ne namerava podaljšati, dokler ne bodo izpolnjeni ruski pogoji. Predsednica Evropske komisije pa je opozorila na posledice morebitnega propada sporazuma in dejala, da je odločitev o podaljšanju v rokah Putina.

"Želim poudariti, da doslej ni bilo storjeno nič. Prav nič", je dejal ruski predsednik in poudaril, da Moskva sporazuma, ki se sicer izteče v torek, ne bo podaljšala, dokler ne bodo izpolnjeni njeni pogoji. "Razmislili bomo, kako naprej. Na voljo imamo še nekaj dni," je dodal.

Podaljšanje sporazuma o izvozu žita je tudi osrednja tema dvodnevnega letnega dialoga na visoki ravni med EU-jem in ZN-om, ki se je v četrtek začelo v mestu La Hulpe južno od Bruslja, je dejala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Opozorila je na nujnost njegovega podaljšanja, saj bi se v nasprotnem primeru okrepila globalna nezanesljivost preskrbe s hrano.

Odlikovanje za Soldina

Francoski predsednik Emmanuel Macron je posthumno odlikoval v Sarajevu rojenega francoskega novinarja AFP-ja Armana Soldina, ki je maja umrl v Bahmutu.

Erdogan upa na podaljšanje

Medtem pa je turški predsednik Recep Tayyip Erdogan, ki je odigral ključno vlogo pri sklenitvi sporazuma, v Carigradu izrazil upanje, da bo ta podaljšan. Na to temo se je tudi pogovarjal s Putinom. Kot je dejal, sta z ruskim predsednikom istega mnenja glede podaljšanja sporazuma, navaja nemška tiskovna agencija DPA.

Napadeno rojstno mesto Zelenskega

Ponoči je bil z brezpilotnimi letalniki napaden rojstni kraj ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega Krivi Rog. Ranjen je bil 56-letni moški. Ukrajinske sile so sporočile, da so sestrelile 16 od 17 v Iranu izdelanih brezpilotnih letalnikov.

Kijev upa na korist kasetnega streliva
Bo Rusija podaljšala sporazum o izvozu ukrajinskega žita?