Jurica Golemac je kot igralec Olimpije doživel izjemne evropske tekme v Tivoliju, zdaj pa se vrhunska evropska košarka po dolgih letih vrača v Ljubljano. Foto: www.alesfevzer.com

Kljub rednemu nastopanju na mednarodni ravni ljubljanski klub v zadnjem obdobju ni igral tako pomembne vloge v evropskih tekmovanjih. Čeprav je Evropski pokal, kjer je zdaj prišel med osem najboljših, druga najprestižnejša raven stare celine, pa tako velike zmage ni dosegel vse od premierne stoženske sezone, ko je v elitni Evroligi prišel med 16 najboljših. Tedaj se je drugi del igral po skupinskem delu, zadnjič, ko so zmaji nastopili v izločilnih bojih katerega izmed tekmovanj, pa jim je pred 21 leti za las ušel Final Four. Takrat je še v Tivoliju blestel Sani Bečirović, zdajšnji športni direktor združenega ljubljansko-zagrebškega projekta, ki je v tretji sezoni skupne poti izpolnil veliko željo – lepo zapolniti Stožice.

Sorodna novica Cedevita Olimpija z rušilno močjo med osem v Evropskem pokalu

Pred desetimi dnevi je Cedevita Olimpija igrala v hramu slovenske košarke. Pomerila se je s Cibono, ki je po velikem preobratu končala niz 15 mednarodnih ljubljanskih zmag. Poraz, ki ni imel velikega rezultatskega vpliva in ni spreminjal stanja na lestvici jadranske lige, je prišel v pravem času, in kot se je izkazalo, je bil dobra šola pred najpomembnejšimi obračuni sezone. "Zagotovo je tista tekma prišla prav. Dva meseca tedaj nismo izgubili. Odigrali smo vrhunski prvi polčas in znova se je videlo, da ko nam žoga gre in igramo kot ekipa, nam malo nasprotnikov lahko parira. Potem smo padli. Tisto tekmo smo porabili za to zmago," je dejal domači trener Jurica Golemac, ki je tudi pred 21 leti igral za Olimpijo.

Golemac upa na še kakšno tako domačo tekmo

Prvi mož ljubljanske stroke je bil navdušen nad podporo, ki so jo tokrat imeli zmaji. 8000 navijačev je pričaralo izvrstno ozračje, ki so jo košarkarji nadgradili s fantastično predstavo in zanesljivo zmago. Pred tekmo osmine finala so v domačem taboru poudarjali, kako pomembno bo, da bodo od začetka agresivni v obrambi in skušali nasprotniku vsiliti svoj ritem igre. Načrt so izpolnili z odliko. Če so imeli v uvodnih minutah še nekaj težav z napadalnim skokom gostov iz Ankare, pa so kmalu vzpostavili nadzor nad odbitimi žogami, posledično pa so lahko s hitrim prenosom žoge v napad razvili zanje značilno tranzicijsko igro, v kateri blestita predvsem Jaka Blažič in Zoran Dragić.

Cedevita Olimpija po zelo atraktivni tekmi v četrtfinale Evropskega pokala

Že v sedmi minuti je bila razlika dvomestna, tik pred koncem uvodne četrtine, ko sta nosilca slovenske reprezentance izpeljala dva uspešna protinapada zaporedoma, pa sta dvignila na noge stoženske tribune. Na krilih res glasnih navijačev so zmaji začeli zadevati še izza črte in prednost je iz minute v minuto rasla. Ko je bil s črte prostih metov ob koncu polčasa uspešen Jacob Pullen, je znašala 22 točk. Ljubljančani so odigrali šolski prvi del. Dali so kar 60 točk, za tri metali 50-odstotno (7/14), 68-odstotno za dve, skok pa dobili z 21:15. "Čestital bi igralcem za odličen fokus in požrtvovalnost. Gledalci so bili vrhunski, in upam na še kakšno tako tekmo doma v tej sezoni," je povedal Golemac.

Deveta zaporedna evropska zmaga

Zadnjih deset dni smo bili z mislimi pri tej tekmi s Türk Telekomom. Bila je tudi trema. Že dolgo nisem občutil v Ljubljani take evforije in podpore. Vsi skupaj smo pričarali en lep večer. Vsi, ki smo šli pred tremi leti v ta projekt, smo šli zato, da vrnemo gledalce v dvorano. Slovenija je košarkarska nacija, in smo na pravi poti, da dobi resen klub.

Jaka Blažič, kapetan Cedevite Olimpije

"Imamo zelo izkušene igralce, ki so vedeli, kaj ta tekma pomeni. Igrali so že take. Imeli smo čas, saj smo si v Ligi ABA že zagotovili četrto mesto, tako smo se zadnjih deset dni pripravljali na Türk Telekom. Na koncu smo sicer malce popustili. Ena lekcija, da če malce pade osredotočenost, in misliš, da je že konec, so te ekipe predobre, da bi kar odnehale," je dodal Olimpijin trener, njegov kolega na nasprotni strani, nekoč odličen nemški reprezentant, Henrik Rödl pa je po srečanju potrdil te besede: "Igrali so na svoj način. Naš načrt je bil, da jih poskušamo upočasniti, a nam ni uspelo. Ni nam uspelo ustaviti njihovega "pick and rolla" in protinapadov. Če izgubljaš žoge in ne zadevaš, so prehitri."

Cedevito Olimpijo prihodnji teden najprej čaka četrtfinale Evropskega pokala, zatem pa se začenja tudi končnica v Ligi ABA, kjer se bodo najprej pomerili z Igokeo. Foto: www.alesfevzer.com

Pričakovano je bilo, da če bo gostiteljem uspelo tekmecu vsiliti svoj ritem, bo rezultat tu. Tako je bilo v zadnjih dveh mesecih, ko jim je uspela ta zmagovita serija, ki zdaj v Evropskem pokalu traja že devet tekem in je najdaljša v zgodovini ljubljanskega kolektiva. Türk Telekom igra bistveno počasnejšo košarko, in jasno je bilo, da če bodo slovenski prvaki pravi, ne bo mogel držati koraka z njimi. V tretji četrtini so prednost nato povišali celo na 30 točk, v zadnji četrtini pa so gostje z delnim izidom 12:0, ko Golemčeva vrsta skoraj pet minut ni zadela, poraz pošteno omilili, toda razlika je bila tako visoka, da napredovanje ni bilo nikoli ogroženo.

Omiću se vrti film iz leta 2017

"Čestitke soigralcem in štabu, da smo dosegli tako pomembno zmago. Vemo, kako pomembna tekma nas čaka prihodnji teden. Ne smemo poleteti. Moramo ostati trdo naprej, in če bomo igrali kot prava ekipa, lahko veliko naredimo v tej sezoni," je bil zadovoljen Alen Omić, ki je bil z indeksom 28 statistično najboljši posameznik srečanja. 15 točkam je dodal 16 skokov, od tega kar osem v napadu: "Hvala navijačem, da so prišli v takem številu. Če bi bilo vedno tako, bi bila Olimpija hitro znova v Evroligi. So naš šesti igralec. Ko vidiš tako število, je lažje igrati. Vsako tekmo dam vse od sebe in vedno bom dajal za svojo Olimpijo."

Med letošnjo sezono se je vrnil v Stožice, kjer se je kot mladenič uveljavil na evropskem košarkarskem zemljevidu. Po prihodu treh okrepitev je šla rezultatska krivulja zmajev strmo navzgor in zdaj so v igri za dve prestižni mednarodni lovoriki. Omić je že osvojil Evropski pokal. Uspelo mu je pred petimi leti, ko je nosil dres Malage: "Iskreno lahko rečem, da se mi zdi, kot bi zavrtel film nazaj. Podobno sem tedaj med sezono prišel v Malago, kjer je bilo malce napeto in smo potem dvignili raven igre. Podobno je zdaj tu. Upam, da se bo film dobro zavrtel in bomo letos dvignili pokal. Vsi si želimo, verjamem pa, da je ekipa to tudi sposobna."

Spektakel v Beogradu ali v Stožicah?

V sredo zvečer bodo Ljubljančani dobili četrtfinalnega tekmeca. Zmaga Partizana prinaša poslastico v Beogradu, presenečenje Bursasporja pa še en čaroben večer v Stožicah. Predtem jih čaka še obračun s Šenčurjem v Ligi Nova KBM, ki ga bo, kot je to v navadi, odigrala pomlajena zasedba, v petek pa v zadnjem obračunu rednega dela Lige ABA še gostovanje v Beogradu pri FMP-ju. Načrt bo podoben kot pred osmino finala, tako bo seveda fokus usmerjen na naslednji evropski izziv. "Zagotovo nam ta tekma z FMP-jem hodi narobe, saj moramo v Beograd in odigrati ta dvoboj. Bomo pa tekmo vzeli kot trening pred četrtfinalom," je sklenil Golemac.