Tradicionalni Mednarodni festival likovnih umetnosti Kranj (MFLU), ki ga organizira Likovno društvo Kranj, se bo sklenil 4. novembra.

Avtoportret Milana Eriča, letošnjega prejemnika nagrade Zveze društev slovenskih likovnih umetnikov (ZDSLU) za življenjsko delo. Foto: Televizija Slovenija/zajem zaslona
Avtoportret Milana Eriča, letošnjega prejemnika nagrade Zveze društev slovenskih likovnih umetnikov (ZDSLU) za življenjsko delo. Foto: Televizija Slovenija/zajem zaslona

Umetniki tokrat med drugim prihajajo tudi iz Armenije, ZDA in Japonske. Na ogled so dela umetnikov, kot so Juan Miro, Mirsad Begić, Vladimir Veličkovič, Safet Zec, Jiri Anderle, Avgust Černigoj, Andre Masson, Zoran Mušič, Jože Tisnikar in Bard Iucundus. Posebni razstavi sta letos posvečeni hrvaškim in ukrajinskim umetnikom.

Katalog festivala si lahko
ogledate na tej povezavi.

Risba, intimni zapis in temelj likovnega ustvarjanja
Sodelujoči umetniki so dejavni v različnih umetniških smereh, kot so slikarstvo, kiparstvo, grafika, oblikovanje vizualnih sporočil, fotografija, video, arhitektura in nove prakse. Nabor razstavljenih del je zato pester, vsem pa je skupna rdeča nit naslov letošnjega festivala Risba, intimni zapis in temelj likovnega ustvarjanja, je povedala umetniška vodja festivala Martina Marenčič.

Tema po njenih besedah ponuja obilo možnosti za izraz v vseh medijih na likovnem področju. "Risbo si ljudje predstavljajo zgolj kot delo, narejeno s svinčnikom na papir, ta pa lahko prevladuje tudi v drugih medijih – videu, kiparstvu, grafiki, slikarstvu, instalaciji," je pojasnila. Risanje služi kot raziskovalno sredstvo, s precejšnjim poudarkom na opazovanju, reševanju problemov in kompoziciji.

Kritika, ironija in satiričnost v družbi optimizma in hudomušnosti
Festival prinaša tudi razstavo slikarja, ilustratorja in avtorja animiranih filmov Milana Eriča, prejemnika priznanja Zveze društev slovenskih likovnih umetnikov (ZDSLU) za življenjsko delo na področju risbe. "Likovna govorica, ki jo Erič ustvarja, je prepoznavna, vizualno izrazita in napolnjena z značilno kritičnostjo, ironijo ter satiričnostjo, a prepletena z optimizmom, hudomušnostjo in veseljem," je v utemeljitvi zapisal umetnostni zgodovinar Sarival Sosič.

Leta 1956 v Slovenj Gradcu rojeni Erič je bil nagrade in s tem priznanja od kolegov iz sveta likovne umetnosti zelo vesel. "Je ena najlepših nagrad v mojem življenju," je povedal. Pohvalil je tudi sam kranjski likovni festival. "Uspel je likovno umetnost postaviti v svetlo točko, da vsi začutimo pomembnost te dejavnosti, ki je dostikrat v drugem planu, še zlasti zdaj, ko prihajajo novi mediji," je poudaril nagrajenec.

Milan Erič je z Zvonkom Čohom ustvaril prvi slovenski celovečerni risani film, naslovljen Socializacija bika? (1998). Foto: Televizija Slovenija
Milan Erič je z Zvonkom Čohom ustvaril prvi slovenski celovečerni risani film, naslovljen Socializacija bika? (1998). Foto: Televizija Slovenija

Umetnost kot odblesk tega, kar se dogaja okoli nas
Pomen festivala je poudarila tudi kustosinja ZDSLU-ja Olga Butinar Čeh. "Dandanes je zelo malo posluha za naše delo, delo umetnikov in kritikov," je poudarila. Dodala je, da so ljudje pozabili, da je umetnost dejansko edina, ki nas ločuje od preostalih živih bitij, in da nam v srca daje posebne občutke in čustva. Umetnost je po njenih besedah tudi odblesk tega, kar se dogaja v naši družbi in naravi.

Olga Butinar Čeh je poudarila še, da je tudi likovna umetnost na prelomnici, spremenile so se njene poti in izrazi, spremenila pa so se tudi središča umetnosti. Klasična središča, kot so Pariz, London in New York, niso več edini kraji, kjer se zbira umetnost in dogajajo velike likovne manifestacije. Umetnost se namreč seli tudi tja, kjer je kapital, na Bližnji vzhod, Azijo in drugam.

MFLU nastaja v sodelovanju z ZDSLU-jem in pod pokroviteljstvom Mestne občine Kranj, Zavoda za turizem in kulturo Kranj ter Gorenjskega muzeja.