Rasmus Asplund se je na derbiju dneva izkazal z dvema zadetkoma. Foto: EPA

Čehi so dobili zadnja dva medsebojna dvoboja na svetovnih prvenstvih, na pripravljalnem obračunu konec aprila pa so bili boljši s kar 9:3. Bolje so začeli tudi srečanje na Finskem. V sedmi minuti so neposrečeno kombinirali Adam Larsson, Joakim Nordström in Rasmus Dahlin. Roman Červenka je ukradel ploščico, našel Davida Krejčija, ki je silovito sprožil in popeljal Češko v vodstvo. Tre Kronor so izenačili 36 sekund pred koncem uvodne tretjine. Ob igralcu več na ledu so dolgo oblegali vrata, nato pa je Emil Bemström požrtvovalno uspel plošček spraviti do Rasmusa Asplunda, ki ga je preusmeril v mrežo.

Švedi v drugi tretjini strli Čehe

V tretji minuti druge tretjine je Švedska povedla. Več kot minuto je napadala z dvema igralcema več, nato pa je vendarle pot v mrežo našel Bemström. Tri minute pozneje je, potem ko je Dominik Simon ob ogradi izgubil ploščico, z diagonalnim strelom z leve strani Karla Vejmelko premagal Mathias Brome. Tri minute zatem je bilo že 4:1, ko se je ravno iztekla kazen Eriku Gustafssonu je Asplund povišal švedsko prednost.

V 38. minuti je "powerplay" izkoristila tudi Češka. Le šest sekund zatem, ko se je na klop za kaznovane usedel Dahlin, je z razdalje znižal Tomaš Kundratek. Po dobrih štirih minutah začetka zadnje tretjine so Švedi znova pobegnili na tri gole. Michal Jordan je zgrešil plošček na modri črti. Nordijci so izpeljali hiter protinapad. Brome je prepustil ploščico Antonu Bengtssonu, ki je povišal na 5:2. 29 sekund pozneje se je zatresla švedska mreža, ko je upanje Čehom po lepi podaji Červenke vrnil Matej Blumel, a se rezultat ni več spremenil.

Američani šele v podaljšku strli Avstrijce

18-letni Luke Hughes, hokejist univerze Michigan, je bil ameriški junak. Foto: EPA

Na prvi tekmi turnirja so Avstrijci s 3:1 klonili pred Švedsko, zdaj pa so proti ZDA osvojili točko, potem ko je za ameriško zmago v podaljšku zadel Luke Hughes, mlajši brat NHL-ovcev Jacka in Quinna. Orli so si presenetljivo priigrali že dva zadetka prednosti. V 15. minuti je izza vrat podal Marco Kasper, mrežo pa je zatresel Benjamin Nissner. V 35. minuti je Paul Huber povišal po lepi kombinaciji z Lukasom Haudumom in Alijem Wukovitsem.

Toda že 17 sekund pozneje so ZDA znižale. Keiffer Bellows je zadrsal izza vrat in z bekhendom matiral Davida Kickerta, ki je sicer blestel v avstrijskih vratih, saj je zbral 36 obramb (streli 39:16). 11 minut pred koncem so Američani izenačili, z močnim diagonalnim strelom z desne strani je bil uspešen Adam Gaudette. Odločitev je padla po treh minutah podaljška, ko je Sean Farrell ukradel ploščico, jo prepustil Hughesu, ki je zadrsal v protinapad in dobil dvoboj iz oči v oči s Kickertom.