REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Nova zimska fronta? Ukrajina bi lahko sredi zime v svoji soseščini dobila še eno sovražno državo

Nova zimska fronta? Ukrajina bi lahko sredi zime v svoji soseščini dobila še eno sovražno državoNajvečji strah zaveznikov Maje Sandu je, da bo zaradi socialnih in političnih nemirov prišlo do zamenjave oblasti in da bi imela Ukrajina potem za seboj še eno sovražno državo. Vir: Zajem zaslona, Twitter

Vojna ne poteka samo v Ukrajini, pač pa se odvija tudi v zaledju.

Predvsem v Moldaviji, ki je posebnega pomena za Romunijo, pa tudi Rusijo, je odprta še vedno »tiha« fronta.

Moldavija je tudi država, ki se želi dokopati to Pridnestrske republike – odcepljene enklave, v kateri živi rusko govoreče prebivalstvo.

Iz Ukrajine v Moldavijo v zadnjem času prihajajo ideje, da je potrebno osamosvojeno enklavo vojaško obvladati čim prej.

Iz smeri Ukrajine ne prihajajo samo ideje, pač pa tudi orožje, NATO pa kopiči sile v Romuniji, na drugi strani meje.

Na nalepkah vin iz Moldavije piše, da je Pridnestrska republika, kjer so nameščeni ruski mirovniki, začasno okupirano ozemlje s strani Rusije.

Oblast ima v nestabilni Moldaviji, ki je sredi energetske krize še vedno prozahodno usmerjena vlada, a država je hudo razdeljena.

Politične, gospodarske in varnostne razmere v Moldaviji se hitro poslabšujejo.

Medtem ko opozicija zahteva odstop vlade in predsednice ter ju obtožuje, da s pomočjo Ukrajini državo in državljane vodita v propad, predsednica države Maja Sandu trdi, da hoče Moskva državo »zažgati« s pomočjo »skupine lopovov iz Moldavije«, ki so združili moči »s proruskimi strankami«.

S protesti, ki potekajo vsak konec tedna od 18. septembra naprej, glavno mesto Kišinjev vse bolj spominja na ukrajinski Majdan s konca leta 2013, saj prorusko prebivalstvo nasprotuje evroatlantskim potezam oblasti, ki se pospešujejo, medtem ko se vojna v Ukrajini razplamteva.

Obenem v državi narašča inflacija, kupna moč prebivalstva je že na robu, opozicija pa zahteva vladne ukrepe za zaščito socialno ogroženih državljanov.

V zahodnih medijih trdijo, da za protesti v Moldaviji stoji Ruska federacija in da je njen cilj strmoglavljenje predsednice Sandu. Tej pomaga tudi Evropska unija s finančno pomočjo. A te ni dovolj, v državi zmanjkuje celo lesnih briketov.

Washington Post je celo zapisal, da ruska FSB pripravlja državni udar v Moldaviji in da se bo verjetno zgodil pozimi. Baje so poslali politične strokovnjake, ki svetujejo opoziciji in vlečejo poteze. V Moldaviji namreč živi veliko prorusko usmerjenega prebivalstva, ki ni skoncentrirano samo v odcepljenem Pridnestrju in ki ne želi biti vpleteno v ukrajinsko vojno na obljubljeni poti v EU in NATO.

Največji strah zaveznikov Maje Sandu je, da lahko družbeni in politični nemiri, ki se končajo z aretacijami na demonstracijah, res privedejo do zamenjave oblasti. To bi imelo neposredne posledice za Ukrajino, ki bi imela v zaledju celotno sovražno državo, ne le Pridnestrje.

V primeru zamenjave vlade in prihoda na oblast nekdanjega predsednika Igorja Dodona ali drugega proruskega politika bi lahko Moldavija blokirala tranzit vojaške pomoči in goriva v Ukrajino ali odprla drugo fronto s svojega ozemlja.

Igor Dodon, nekdanji predsednik Moldavije in politični zapornik sedanjega režima, medtem poroča, da je Moldavija v samo enem letu iz države z najbolj poceni postala država z drugo najdražjo elektriko v Evropi.

In to zaradi prozahodne vlade, ki se je odločila za preusmeritev nakupov iz priednestrske električne energije in neposrednih nakupov iz Rusije na uvoz iz Romunije po dvojni ceni in nakup plina prek evropskih posrednikov.

Če bi ruska vojska intervenirala ob zahodni meji Ukrajine iz smeri Belorusije, bi Ukrajina ostala odrezana od zahodne vojaške pomoči.

EU državi pomaga tudi z dražjim plinom iz Slovaške, ki sedaj teče v obratni smeri - a kako dolgo?

EU državi pomaga z dražjim plinom iz Slovaške.

Na ukrajinski strani so medtem napad na Pridnestrje že na začetku vojne predlagali Volodimir Zelenski in njegovi svetovalci, ki so Kišinjevu ponudili pomoč pri učinkovitem in hitrem reševanju problema Pridnestrja.

Čeprav ima skoraj nepomembno vojsko, je Moldavija tako že pravi novi vojaški poligon, prejšnji teden pa je Nemčija državi napovedala dobavo dronov in druge vojaške opreme.

Po drugi strani je Kišinjev blokiral dotok energentov v Pridnestrsko republiko - ki prosi za pomoč Rusijo.

Glavni partnerji Kišinjeva so ZDA, NATO, Velika Britanija in EU, njihov vpliv pa postaja vse očitnejši.

Ilan Šor (Shor), vodja opozicijske stranke Shor, je pred dnevi zahteval razglasitev ameriškega veleposlanika v Moldaviji Kenta Logsdona za persono non grata, ker se vmešava v notranje zadeve države gostiteljice.

Logsdon je pred kratkim na zasebni kišinjevski televiziji izjavil, da si ZDA prizadevajo pomagati Moldaviji pri reformi pravosodnega sistema in so pripravljene upoštevati vladno zahtevo po vojaški opremi.

Čeprav je Moldavija po ustavi vojaško nevtralna država, je Kišinjev dva tedna po začetku vojne v sosednji Ukrajini zaprosil za sprejem v NATO, zdaj pa resno razmišlja o mobilizaciji.

Sandujeva je napovedala, da bo mobilizacija sledila, če se bodo ruske sile premaknile proti Odesi.

Pred kratkim je Maja Sandu priznala, da bo Moldaviji morda zmanjkalo plina in elektrike.

Konec poletja je Šor napovedal, da je pripravljen oditi v Moskvo in se pogovoriti o ceni in dobavah plina.

Šor, ki je vložil tožbo proti podpredsedniku vlade Andreju Spini zaradi prejemanja skritih prihodkov (od leta 2015 naj bi zbral na računih v tujini 43 milijonov dolarjev), je v Moldaviji obtožen tudi »kraje milijard,« torej dvigovanja denarja iz treh moldavskih bank v letu 2014, kar jih je pripeljalo do stečaja.

Protesti se medtem nadaljujejo.  

Na zadnjem, je več tisoč demonstrantov paradiralo po glavnih ulicah Kišinjeva in nosilo transparente »Znebite se Sandu!«, »Dol z diktaturo«, in »Odstop.«

Demonstranti so celo sprejeli »izjavo« o vzpostavitvi »ljudske vlade, sodišča in obrambe« v Moldaviji.

Demonstranti so nosili vence kot simbol smrti demokracije.

Zima bo v Moldaviji zelo napeta – in morda celo prevratniška.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek