Protestniki v Jemnu. Foto: Reuters
Protestniki v Jemnu. Foto: Reuters

Desničarska skupina je nato na družbenih omrežjih objavila videoposnetek, ki prikazuje goreči Koran in moškega, ki tepta iraško zastavo.

Dogodek je nemudoma obsodil danski zunanji minister Lars Lokke Rasmussen, ki je na Twitterju zapisal, da "takšno sramotno dejanje ne odraža stališča danske vlade".

Iraško zunanje ministrstvo pa je sporočilo, da "spet ostro obsoja nov sežig izvoda svetega Korana pred iraškim veleposlaništvom na Danskem". To je namreč že drugi takšni incident v danski prestolnici, potem ko je nekaj protestnikov Koran zažgalo tudi v petek.

Kot so poudarili, tovrstna dejanja omogočajo, da "virus ekstremizma in sovraštva predstavlja resno grožnjo mirnemu soobstoju družb".

Zaradi dogodka se je v Bagdadu zbralo okoli tisoč protestnikov, ki so skušali vdreti v dansko veleposlaništvo, poroča BBC.

V četrtek pa je pred iraškim veleposlaništvom v Stockholmu potekal protest, na katerem so muslimansko sveto knjigo poteptali. Iraška vlada je v odziv na protest izgnala švedsko veleposlanico v Bagdadu.

Sežig Korana v Köbenhavnu je organizirala desničarska skupina Danski patrioti. Foto: Reuters
Sežig Korana v Köbenhavnu je organizirala desničarska skupina Danski patrioti. Foto: Reuters

Besni tudi v Alžiriji in Jemnu

Odzvalo se je tudi alžirsko zunanje ministrstvo in na pogovor poklicalo danskega veleposlanika in odpravnika poslov na švedskem veleposlaništvu ter obsodilo sežig Korana v obeh državah. Ob tem je sporočilo, da "odločno obsoja tovrstna nemoralna dejanja, ki merijo na vse, kar je svetega za muslimane po svetu".

Ministrstvo je tudi sporočilo, da ne sprejema argumenta, da so takšni protesti dopustni v imenu svobode izražanja. "Ta obsojanja vredna dejanja so v nasprotju z vrednotami strpnosti in sožitja ter služijo samo oživljanju sovraštva in islamofobije," so še dodali.

Proti sežigu Korana na Danskem in Švedskem je protestiralo na tisoče ljudi tudi v jemenski prestolnici Sana, Turčija je dogodek označila za "gnusno dejanje", ostre obsodbe prihajajo tudi iz Irana.

V Katarju pa so na Suk Al Baladiju, največji tržnici v državi, v znak protesta odstranili vse švedske izdelke.