Zaposleni v muzeju Stedelijk v Amsterdamu umikajo obvestilo o medosebni razdalji metra in pol. Foto: EPA
Zaposleni v muzeju Stedelijk v Amsterdamu umikajo obvestilo o medosebni razdalji metra in pol. Foto: EPA

"Na tak način z velikim korakom stopamo v smeri družbe brez omejevalnih protikoronskih ukrepov," je v petek sporočila nizozemska vlada. Premier Mark Rutte je ob tem zamenjal namestnico ministra za gospodarstvo Mono Keijzer, ki je javno podvomila o pogoju PCT. Rutte je pojasnil, da gre za preveč pomembno temo, da o njej ne bi bilo soglasja.

Že prej so na Nizozemskem omejitve za zajezitev okužb z novim koronavirusom odpravili na šolah in fakultetah. V večini primerov so odpravili tudi obvezno nošenje zaščitnih mask; te so še naprej obvezne na avtobusih in vlakih. Nizozemske diskoteke in nočni klubi pa se morajo zapreti ob polnoči.

Nasprotniki uveljavitve pogoja PCT na protestu v Haagu. Foto: Reuters
Nasprotniki uveljavitve pogoja PCT na protestu v Haagu. Foto: Reuters

Nizozemska se je za odpravo obvezne medsebojne razdalje odločila zaradi ugodne epidemiološke slike. V državi je polno cepljenih 64 odstotkov vseh prebivalcev in 82 odstotkov starejših od 18 let. Sedemdnevna incidenca okužb na 100.000 ljudi je trenutno 77.

Prehodno obdobje za preverjanje pogoja PCT

Številni nizozemski gostinci so sicer napovedali, da ne bodo preverjali pravila PCT. Tudi iz posameznih občin so sporočili, da v prvih tednih kršilcev brez dokazovanja PCT ne bodo kaznovali. Za tiste, ki niso cepljeni ali niso preboleli covida-19, bo na voljo brezplačno testiranje na okužbo.

Proti uveljavitvi pogoja PCT se je v Haagu zbralo nekaj sto ljudi, ki so nosili plakate z napisi "Zdravstveni apartheid" in "Stop potnim listom o cepljenju".

Večina Nizozemcev sicer podpira pogoj PCT v javnem življenju.