Po Vizjaku je danes na vrsti Hojs

Obravnava interpelacije o delu in odgovornosti notranjega ministra Aleša Hojsa, ki so jo vložile opozicijske stranke, se bo začela danes ob 9. uri. Ker je predvidenih 17 ur razprave, politične strasti v državi pa so razgrete, gre pričakovati ponovitev petkovega scenarija, ko se je odločanje zavleklo pozno v noč.

Aleša Hojsa danes čaka interpelacija o njegovi odgovornosti, a za 
njegovo odstavitev opozicija nima dovolj glasov.  Foto: STA
Aleša Hojsa danes čaka interpelacija o njegovi odgovornosti, a za njegovo odstavitev opozicija nima dovolj glasov.  Foto: STA

LJUBLJANA > Upoštevajoč napovedi političnih akterjev je Aleš Hojs celo v nekoliko boljšem položaju kot njegov strankarski kolega Andrej Vizjak. Vizjaku so namreč koalicijski krščanski demokrati odtegnili podporo, a so se nato na glasovanju vzdržali, tako da interpelacija ni dobila dovolj glasov. Na glasovanju namreč ni prišlo do presenečenj: za njegov odhod je glasovalo 43 poslancev LMŠ, SD, Levice, SAB in NeP, proti jih je bilo 29. Poslanci NSi so se vzdržali, poslancev SNS in narodnostnih skupnosti ni bilo v dvorani, prav tako interpelacije ni podprl noben poslanec SMC in Desusa. Da bi interpelacija uspela, bi jo moralo podpreti 46 poslancev, tako pa Vizjak ostaja na ministrski funkciji.

Iz vladne koalicije in poslancev, ki jo podpirajo pri vladanju, v zadnjih dneh ni bilo nobenih signalov, da bi utegnili obrniti hrbet Hojsu, ki se bo tokrat v državnem zboru zagovarjal drugič v tem mandatu. Interpelacijo je vložila skupina 43 poslank in poslancev opozicije s prvopodpisanim Matejem Tašnerjem Vatovcem. V njej Hojsu v sedmih točkah med drugim očitajo politizacijo policije, odgovornost za soustvarjanje izrednih razmer v državi, za prekomerno uporabo represivnih sredstev in policijsko nasilje na protestih v Ljubljani, protiustavno omejevanje človekovih pravic z vidika utemeljenosti ter vprašljivo aktivacijo 9. člena zakona o nalogah in pooblastilih policije. Ob Hojsovem zapisu na Twitterju, da mu je bil posnetek prisluha Vizjaku predstavljen že pred časom, so predlagatelji na seznam očitkov uvrstili tudi sum storitve kaznivega dejanja oziroma opustitve dolžnega ravnanja. Hojs je v odgovoru vse očitke zavrnil kot neutemeljene in zapisal, da je vedno ravnal v skladu s prisego, dano ob svoji izvolitvi.

Predlagateljice interpelacije so tudi notranjega ministra pozvale k odstopu, saj naj bi bila teža njegovih napak tolikšna, da bi že sam moral odstopiti. Same namreč nimajo dovolj glasov za njegovo razrešitev, zato je danes pričakovati podoben razplet kot pri zadnjih interpelacija: veliko besednih dvobojev, očitkov in protiočitkov, a na koncu ministri ostajajo na svojih položajih.


Komentar novinarja

Antiša Korljan

Vizjak in Hojs le nista “ista pašta”

Pri interpelacijah je izid navadno znan vnaprej, člani vlade se le redko poslovijo ob tovrstnih glasovanjih. Tako je bilo v petek, ko je interpelacijo preživel okoljski minister Andrej Vizjak, in tako bo zelo verjetno danes, ko bodo na parlamentarnem ražnju vrteli notranjega ministra z zadolžitvami policijskega, Aleša Hojsa. Andreja Vizjaka v dosedanjem mandatu ni bilo prav močno zaznati. Če ne bi bilo ne najbolj spodobnega nakupa delnic Petrola in kasnejše liberalizacije cen goriv, za ...

Preberi več

Najbolj brano