Nove projekcije stranki Wildersa napovedujejo več sedežev v parlamentu

Skrajno desna nizozemska stranka PVV Geerta Wildersa je glede na projekcije, ki temeljijo na 94 odstotkih preštetih glasov, v sredo na parlamentarnih volitvah osvojila 37 od 150 sedežev v parlamentu. Sodeč po najnovejši projekciji je PVV več kot podvojila število sedežev v primerjavi s prejšnjimi volitvami in postala največja stranka v državi.

AMSTERDAM > Drugouvrščena koalicija zelenih in laburistov Fransa Timmermansa si je po posodobljenih projekcijah zagotovila 25 sedežev v parlamentu. Desnosredinska Ljudska stranka za svobodo in demokracijo (VVD) odhajajočega premierja Marka Rutteja naj bi osvojila 24 sedežev, stranka Nova družbena pogodba (NSC) pa 20, poroča britanski BBC.

Wilders je kmalu po izidu vzporednih rezultatih poudaril, da bo "Nizozemska spet postala nizozemska" in obljubil, da bo njegova stranka poskrbela za zmanjšanje prihoda prosilcev za azil. Odločen je oblikovati koalicijo in je druge stranke že pozval k sodelovanju, čeprav so številne že pred volitvami napovedale, da ne bodo šle v koalicijo z njim.

Nizozemska bo po 13 letih, ko je bil na čelu vlade Rutte, dobila novega premierja. Po preštetju vseh glasov se bodo začela pogajanja za oblikovanje koalicije. Kljub zmagi stranke PVV za zdaj še ni znano, ali bo Wildersu uspelo sestaviti koalicijo. Za večino v parlamentu bo potreboval podporo najmanj dveh strank.

Wilders je med kampanjo skušal omiliti svoje ostre kritike do priseljencev in muslimanov. Poudaril je, da bo predsednik vlade za vse, "ne glede na njihovo vero, poreklo, spol ali karkoli drugega", in vztrajal, da je kriza vse višjih življenjskih stroškov glavna prednostna naloga. V luči tega so ga številni analitiki opisali kot "Geerta Mildersa".

Kljub njegovemu bolj zmernemu nastopu pa strankin program med drugim vsebuje trda stališča do priseljevanja, ki vključujejo zapiranje meja, referendum o izstopu iz EU in pozive h krepitvi črpanja nafte in plina, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

V programu PVV med drugim poudarja, da Nizozemska ni islamska država. Stranka želi manj islama, kar bi dosegla z omejitvijo priseljevanja nezahodnjakov. PVV bi tudi ponovno vzpostavila nadzor na mejah, nezakonite priseljence pa pridržala in deportirala.

PVV namerava okrepiti tudi suverenost Nizozemske in v luči tega načrtuje izvedbo referenduma o izstopu iz EU. Ob tem zavrača nadaljnjo širitev unije in namerava odstraniti zastave EU z vladnih stavb.

Stranka se ima za veliko prijateljico Izraela, ki ga opisuje kot edino demokracijo na Bližnjem vzhodu. "Odnosi z Izraelom se bodo okrepili, med drugim s selitvijo našega veleposlaništva v Jeruzalem," piše v programu stranke. Wilders pa se je med kampanjo zavezal, da bo zaprl nizozemsko predstavništvo v Ramali na Zahodnem bregu, kjer po njegovem mnenju domuje "skorumpirana palestinska oblast".

Prav tako bo stranka z državami, v katerih velja šeriatsko pravo in iz katerih so nizozemski poslanci prejeli grožnje s smrtjo, prekinila diplomatske odnose.

Stranka zavrača tudi številna opozorila o resnosti problema podnebnih sprememb. "Nizozemci imamo najboljše inženirje na svetu, zato ni potrebe po paniki zaradi naraščanja morske gladine," piše v programu stranke, ki prav tako poziva h krepitvi črpanja nafte in plina ter ohranitvi obratovanja elektrarn na premog. PVV se zavzema tudi za gradnjo novih jedrskih elektrarn.


Najbolj brano