6381 ogledov

Luka izjemen, njegovi soigralci pa...

Luka Dončić Profimedia
Košarkarji Dallasa so visoko izgubili na gostovanju pri Charlotte s 108:129.

Zasedba iz Teksasa je odigrala drugo tekmo v dveh dneh, po slabši predstvi v Philadelphiji, kjer so Mavericks izgubili prvič na zadnjih štirih gostovanjih, je Luko Dončića in soigralce čakal še dvoboj s Charlotte Hornets. Pri gostih tokrat zaradi poškodbe ni zaigral Spencer Dinwiddie, ki se je na zadnjih tekmah izkazal z dvema odločilnima metoma za zmago.

Dallas je katastrofalno odprl tekmo, že po treh minutah je moral Jason Kidd vzeti minuto odmora. V tem času so domači z metom iz igre 6/6 že dosegli 16 točk, polovico jih je prispeval Terry Rozier. Mavericks so zbrali le dve točki.

Luka je zgrešil prve tri mete, nato pa uspešno prodrl pod koš in zaključil, malce kasneje je zadel še svoj prvi poizkus za tri točke. Mavs so se s šestimi zaporednimi točkami po -16 približali na 12:22. Ostalo je še pet minut in pol v prvi četrtini.

Tudi posvet na klopi domačim ni pomagal, po vrnitvi na parket je slovenski zvezdnik v dveh napadih zadel še dve trojki za 18:22. Dončić je bil tako že pri 11 doseženih točkah. Kasneje so gostje znova popustili v obrambi, Hornets pa so kljub še eni Slovenčevi trojki znova prišli do dvomestnega števila prednosti. Četrtina se je končala z rezultatom 35:24, Luka je dosegel več kot polovico točk Dallasa. Zbral jih je 14, k temu je dodal še tri skoke. Ker njegovi soigralci preprosto niso zadevali, je ostal brez asistence.

Drugo četrtino je začel na klopi. Po zaslugi Jalena Brunsona, ki je v prvi polovici četrtine zbral šest točk in tri podaje, so se košarkarji iz Teksasa tekmecu povsem približali, Dončić se je tako v igro vrnil pri treh točkah zaostanka. Ko je štriri minute in pol pred koncem prvega polčasa zadel še Frank Ntilikina, je Dallas celo prvič na tekmi povedel pri izidu 47:46.

Moštvi sta se kasneje nekajkrat zamenjali v vodstvu, nato pa je znova sledil nalet domačih. Luka bi lahko 1:18 pred odhodom na glavni odmor z dvema prostima metoma Mavs približal na točko zaostanka, a je oba meta zgrešil. Sledil je nov mrk v obrambi, Charlotte je četrtino sklenil z dvema trojkama za 61:52.

Hornets so v prvem polčasu trojke metali 11/23, Dallas 8/21, od tega Dončić 4/7. Skupno je zbral 16 točk, štiri ulovljene žoge in dve podaji. Pri gostiteljih je Miles Bridges zbral ducat točk.

Luka je na začetku tretje četrtine zadel še svoj peti met izza črte, nato sta sledila še prosta meta in koš po prodoru v 'raketo'. Dosegel je prvih sedem točk Dallasa v drugem polčasu. Njegovo serijo je prekinil le Dwight Powell, saj sta sledili še Ljubljančanova šesta in sedma trojka za 64:69.

Dončić je hitro presegel tudi mejo tridesetih doseženih točk, po njegovi asistenci za uspešen met za tri točke Maxija Kleberja pa se je na semaforju izpisal izid 72:74. Domači trener James Borrego je klical minuto odmora.

Po njej so domači košarkarji prišli do niza 9:0, med drugim so sodnili Luki dokaj strogo dosodili osebno napako v napadu, že četrto gostov na tekmi, Dorian Finney-Smith pa je zgrešil neovirano zabijanje. Pri novem zaostanku za 11 točk je posvet na klopi tokrat moral zahtevati Kidd.

Ni pomagalo. Dončić je še naprej zadeval, a so bili njegovi soigralci popolnoma nerazpoloženi. Na drugi strani se je košarkrjem Charlotte znova odprlo pri metih za tri točke, prednost gostitelje je skokovito narastla. Pred zadnjo četrtino je bilo tako že 102:80. Domači met za tri točke je bil že več kot polovično uspešen (18/35), Dallasov je znašal 13/32, od tega Dončićev odličnih 8/12. Luka je dosegel 21 od 28 točk gostov v tretji četrtini.

Luka Dončić | Avtor: Profimedia Profimedia

Začetek zadnjih 12 minut je znova presedel in le nemočno opazoval nemoč moštvenih kolegov. Po vsega dveh minutah in pol je bila razlika že nedosegljivih 32 točk, od time-outa, ki ga je Borrego klical malce pred polovico tretje četrtine je domačim tako uspel delni izid 40:10. Tekma je že bila odločena, Kidd Dončića sploh ni več poslal na parket. Na koncu se je vse skupaj končalo z rezultatom 108:129.

Luka je v manj kot 30 minutah igre ob metu 13/20 (8/12 za tri točke, 3/5 prosti meti) zbral 37 točk, 4 skoke in 3 asistence. Drugi strelec Dallasa je bil z 12 točkami Ntilikina.

Pri Charlotte je kar sedem igralcev preseglo mejo desetih točk, največ sta jih k zmagi Prispevala Bridges (23) in P.J. Washington (21).

James drugi strelec v zgodovini lige

V zahodni konferenci ima Dallas (43-28) še naprej peti izkupiček, a si je precej zmanjšal možnosti za naskok na četrto mesto, ki v končnici prinaša prednost domačega terena. Utah je četrti (44-26), za ovratnik pa Dallasu dihata šesti Denver (42-29) in sedma Minnesota (42-30).

Na preostalih tekmah so Cleveland Cavaliers (41-30) s 113:109 ugnali Detroit Pistons (19-52), pri katerih je Jerami Grant dosegel 40 točk.Los Angeles Lakers pa so doživeli poraz proti Washington Wizards (30-40). Moštvo iz prestolnice je bilo boljše s 127:119, je pa za poražence LeBron James dosegel 38 točk in na drugem mestu večne lestvice strelcev v NBA prehitel Karla Malona.

Nekdanji zvezdnik Utah Jazz je kariero končal s 36.928 točkami, James jih ima zdaj na drugem 36.947, na vrhu pa je Kareem Abdul-Jabbar z 38.387 točkami. "Da živimo te trenutke, je zame, za mojo družino, prijatelje ter vse, ki so mi pomagali na tej poti, velika čast," je po novem mejniku dejal James.

"Sem brez besed že zaradi tega, ker sem dolga leta del te lige, kaj šele, da sem povezan z največjimi, ki so kdajkoli igrali to igro. To so igralci, o katerih sem veliko bral, ki sem jim spremljal, gledal, analiziral. Name so naredili velik vtis in me motivirali," je še dodal 37-letnik iz Akrona.

Želeni peti naslov v NBA pa se Jamesu in soigralcem že nekaj časa izmika. Brez poškodovanega Anthonyja Davisa so Lakers trenutno po razmerju 3-7 na zadnjih desetih tekmah deveti (30-41) na zahodu, s čimer so na robu nastopa v takoimenovanem "play-in" turnirju. V njem bodo nastopile ekipe od sedmega do desetega mesta v vsaki konferenci.