palestina Svet24.si

Bo Slovenija med prvimi priznala Palestino?

profimedia-0856756263 Svet24.si

Ukrajina bo v vojsko novačila zapornike

panvita Necenzurirano

3.000 hektarjev v roke Hrvatov: kaj vse je čudno ...

PERNULA mala seva-xx Reporter.si

Poglejte to razkošje nad Izolo: največja posest ...

jordan cigara Ekipa24.si

Pa to je noro! Neverjetna vila Michaela Jordana, ...

Barron pred nekaj meseci .. Odkrito.si

Barron Trump - Za to je zaslužna slovenska kri!

kolesarska dirka gvatemala Ekipa24.si

Noro! Ali je namerno zrušila kolesarja kot v ...

Častilci bolečine iz pekla se vračajo

D.K., 13.10.2022 17:23:30

V filmski industriji je vsaka izvirna grozljivka slej ko prej dobila nadaljevanje, pa ne samo enega.

Delite na:
Častilci bolečine iz pekla se vračajo
Hellraiser (2022) je enajsti film s Cenobiti in se le delno naslanja na originalno zgodbo. Profimedia

Med najbolj znanimi filmskimi franšizami, ki ledenijo kri v žilah in dvigajo dlake pokonci, so na primer Noč čarovnic s serijskim morilcem Michaelom Myersom, ki jo je podpisal John Carpenter in je štartala 1978, pa Mora v ulici brestov (1984), kjer duh morilca Freda Krugerja skozi sanje vstopa v naš svet (serijo je ustvaril Wes Craven) in nenazadnje Petek, trinajsti, kjer zamaskirani morilec Jason preseneti mladino, ki kampira ob jezeru.

Vsi trije filmi so dali ogromno število nadaljevanj: Halloween 12, Petek trinajsti prav tako in Mora v ulici brestov devet. Slednja dva imata še skupni film Freddy vs. Jason iz 2003.

hellraiser, grozljivka
Hellraiserja je 1987 pohvalil sam veliki Stephen King.
Profimedia

Iglice imaš v očeh...

Nič kaj manj znana serija filmov ni Hellraiser, ki je prav tako spočeta konec osemdesetih, in obsega 10 filmov, od prvega 1987 do zadnjega 2018. Če ste iz mlajše generacije, pa vam ime ne da asociacije, se takoj spomnite na strašljivo kreaturo z žebljički iz glave, imenovano Pinhead.

Ta pripada izven dimenzionalnim demonskim bitjem, imenovanim Cenobiti, ki jih je v svoji noveli Peklensko srce iz 1986 prvič omenil Clive Barker in so potem služili za več kot 30 let trajajočo zgodbo. Cenobiti so nekoč bili ljudje, ki so postali to, kar so v iskanju zadovoljstva izstopili iz svojih fizičnih teles in zabrisali mejo med bolečino in užitkom. Ljudje, ki jih namerno ali po nesreči prikličejo s posebno polimorfno kocko, postanejo njihovi ujetniki in so prepuščeni sadomazohističnim eksperimentom do skrajnih meja.

Punk is not dead, punk is Pinnhead

Njihova podoba je mešanica navdiha iz punka, krščanstva in kulture BSDM, ki jih je Barker obiskal v New Yorku in Amsterdamu. V zgodbi obstajajo štirje prvotni Cenobiti, vsak iznakažen na svoj srhljivi način, od prešitih vek, do razrezanih ter razpotegnjenih ust in odvite kože s telesa. Avtorji filmov so si tu zares lahko dali duška in ustvarili skrajne podobe posledic mučenja in uničevanja človeškega telesa. In vsi so prebodeni z velikanskimi bucikami ali žeblji. Zgodba se v vseh desetih filmih prepleta z isto rdečo nitjo, pet od njih velja za eno zgodbo, preostalih pet pa so zgodbe zase. Clive Barker, ki je prve filme tudi režiral, seveda po pisateljevanju ne seže do kolen razvpitemu Stephenu Kingu, je pa njegov prvenec Hellraiser iz 1987 neprimerno boljši kot Kingov prvi poskus, Maximum Overdrive.

hellraiser, grozljivka
Originalni Pinnhead, ki ga je igral Doug Bradley, ni pol tako strašljiv kot sodobne upodobitve Cenobitov.
Profimedia

V osmih od desetih filmov je Pinnheada igral Doug Bradley, zgodba pa se začne, ko izprijenec Frank (igra ga Sean Chapman) z nenavadno kocko, ki jo je kupil, nehote odpre portal v pekel, od koder pridejo Cenobiti in ga raztrgajo na kose. Frankov brat in njegova žena Julija se preselita v Frankovo staro hišo, kjer po nesreči obudita v življenje tisto, kar je od Franka ostalo, ta pa potem prepriča Julijo da zvabi nove žrtve v hišo, da bi se z njihovo pomočjo reinkarniral. In tako se potem zgodba o želji po užitku in mučenju in reševanju pred demonskimi bitji vleče skozi 10 filmov do 2018, ko je bil predstavljen zadnji film Hellraiser: sodba. Tu dva detektiva zasledujeta serijskega morilca, ki terorizira mesto, njihova pot pa tone vedno globlje v labirint groze in naprej v pekel.

Sanje za ljubitelje BSDM

Hellraiser spada med vizualno najbolj skrajne grozljivke in ga nikar ne kažite otrokom, če ne bi radi bedeli naslednjih nekaj mesecev.Z razvojem tehnologije in računalnikov je vsaki nov film bolj strašen. In če smo omenili, da se franšiza šteje 10 filmov, smo se rahlo zlagali. Ne, pravzaprav je Hellraiserjev 11, letos je luč sveta ugledal neke vrste reboot, ki se bežno naslanja na Barkerjevo klasiko iz 1987, pod filmom, ki spet nosi ime Hellraiser (2022) pa je podpisan manj znani David Bruckner. Zgodba tokrat v glavno vlogo postavlja zasvojeno žensko, ki se dokoplje do kocke, s katero je izginil njen brat in prikliče tudi Cenobite. Namesto Pinnheada pa tokrat prav tako demonsko falango vodi ženska.

hellraiser, grozljivka
Hellraiser (2022) in grozljive kreature, s katerimi lahko strašite svoje otroke (ali pa sami sebe).
Profimedia

Ljubitelji serije so bili sprva skeptični do filma, ki ga lahko vidite na Disneyevem pretočnem servisu Hulu, a se je pokazalo, da se film spretno izogiba pretiravanju s scenografijo in več gradi na zgodbi in likih, čeprav trganja mesa in zabadanja velikanskih igel v oči tudi tokrat ne manjka. Enega od likov, ki ga medse povabijo in razstavijo (ne kot eksponat, ali pa tudi...) Cenobiti, igra tudi Goran Višnjić.

Hellraiser je ob imenih iz serijskega snemanja grozljivk od osemdesetih dalje morda celo malo zapostavljen, a zato šokira neprimerno bolj kot ostali, vključno z narobe ukrivljenim telesom v Exorcistu ali morilski lutki v Chuckyju. Tudi devetdeseta so postregla z nekaj odličnimi franšizami, med njimi velja omeniti Vem, kaj ste storili lansko poletje, ki bo tudi star 25 let, da o parodiji Film da te kap, ne izgubljamo besed. Če ste pristaši klasike, vam od črnobelih časov ostanejo tudi Drakule in Frankensteini, morda pa lahko date priložnost tudi Cenobitom. Spali tako ali tako ne boste.