Preden je Tedros Adhanom Ghebreyesus leta 2017 postal generalni direktor WHO-ja, je več let zasedal tudi dva visoka položaja v vladi Etiopije. Foto: Reuters
Preden je Tedros Adhanom Ghebreyesus leta 2017 postal generalni direktor WHO-ja, je več let zasedal tudi dva visoka položaja v vladi Etiopije. Foto: Reuters

Z današnjim glasovanjem na svetovni zdravstveni skupščini v Ženevi se je končal dolgotrajen volilni postopek, ki se je začel aprila 2021. Izid glasovanja sicer nikakor ni presenetljiv, saj je bil 57-letnik edini kandidat, ki se je potegoval za položaj.

Tedros Adhanom Ghebreyeus je etiopski politik, biolog, raziskovalec javnega zdravja in uradnik. Leta 1986 je diplomiral iz biologije, leta 1992 na univerzi v Londonu magistriral iz imunologije nalezljivih bolezni, leta 2000 pa je končal doktorski študij na univerzi v Nottinghamu.

Preden je leta 2017 postal generalni direktor WHO-ja, je več let zasedal tudi dva visoka položaja v vladi Etiopije. Bil je minister za zdravje od leta 2005 do 2012 in minister za zunanje zadeve od leta 2012 do leta 2016.

Med prvim mandatom na čelu WHO-ja je postal znan po vsem svetu, predvsem zaradi boja proti pandemiji covida-19, ki tudi v drugem mandatu ostaja ena od njegovih glavnih skrbi, poleg tega so njegov prvi mandat zaznamovale vojne in spopadi v Ukrajini, Jemnu, Siriji in Etiopiji.

V svojem prvem mandatu je sprožil obsežno preoblikovanje WHO-ja, katerega cilj je bil povečati učinkovitost organizacije in njen učinek na ravni držav za spodbujanje bolj zdravega življenja, zaščito večjega števila ljudi v nujnih primerih in povečanje pravičnega dostopa do zdravstvene oskrbe.