Foto: Pixabay
Foto: Pixabay

Organizacija za zaščito človekovih pravic s sedežem v ZDA Dawn je sporočila, je sodišče za terorizem obsodilo Nuro bint Said Al Katani zaradi "uporabe spleta za trganje družbenega tkiva" in "kršenje javnega reda z uporabo družbenih omrežij".

Kot poroča BBC, je o ženski malo znanega razen tega, da je kritizirala savdske voditelje.

Abdullah Alaoudh iz organizacije Dawn s sedežem v ZDA je dejal, da so za primer Nure bint Said Al Katani izvedeli šele, ko jim je vir v pravosodju posredoval sodne dokumente, zdaj pa primer preiskujejo naprej. Kot je dejal, nič v omenjenih dokumentih ne vključuje nasilja ali zločinskih dejavnosti.

Alaoudh je dejal, da so obtožbe zoper njo zelo široke. Oblasti uporabljajo protiteroristično zakonodajo in zakonodajo proti kibernetskemu kriminalu, s katerima lahko kriminalizirajo vsako objavo, ki je le malo kritična do vlade, je dejal.

Zaskrbljenost zaradi obsodbe Nure bint Said Al Katani je izrazila tudi britanska organizacija za zaščito človekovih pravic ALQST.

Savdske oblasti primera še niso komentirale, poroča BBC.

Avgusta je bila na 34 let zapora obsojena že Salma Al Šehab, študentka na Univerzi v Leedsu, zaradi zapisov na družbenem omrežju Twitter. Aretirali so jo, ko je bila na počitnicah v Savdski Arabiji januarja 2021, obsodili pa so jo zaradi "nudenja pomoči tistim, ki želijo motiti javni red" in "objavljanja lažnih in tendencioznih laži".

Pred odhodom iz Anglije je 34-letna mati dveh otrok pozvala k reformam in izpustitvi vidnih aktivistov in intelektualcev, zaprtih med zatiranjem nasprotnikov režima bin Salmana. Takrat je kazen za Salmo Al Šehab veljala za najdaljšo kazen za miroljubnega aktivista oziroma aktivistko v državi.

Od lanskega leta naj bi bilo v povezavi z objavami na družbenim omrežjih prijetih več aktivistk. Tudi njim grozijo visoke zaporne kazni, se boji Alaoudh. Dodaja, da "savdska vlada Zahodu pošilja močan signal, da ji je vseeno za človekove pravice".

Alaoudh je opozoril, da je "nemogoče ne povezati" srečanja ameriškega predsednika Joeja Bidna s savdskim prestolonaslednikom Mohamedom bin Salmanom prejšnji mesec v Džedi in "porasta represivnih napadov".