3

paralelni veleslalom Gloria Kotnik Rok Marguč Žan Košir Tim Mastnak SP Gruzija 2023

Nedelja, 19. 2. 2023, 11.07

Svetovno prvenstvo, Bakuriani, paralelni veleslalom (m, ž)

Košir in Mastnak po bitki na skrajno neenakovredni progi obtičala v osmini finala

3

Tim Mastnak | "Tole ni bilo podobno deskanju na snegu, bolj je šlo za borbo za preživetje," je po paralelni tekmi za naslov svetovnega prvaka v paralelnem veleslalomu opozoril slovenski deskar Tim Mastnak.  | Foto Miha Matavž

Slovenska deskarja Žan Košir in Tim Mastnak sta se uvrstila v izločilne boje na tekmi paralelnega veleslaloma na svetovnem prvenstvu v gruzijskem Bakurianiju, a sta oba končala v osmini finala, na 11. oz. 12. mestu. Oba slovenska finalista sta tekmovala na rdeči progi, ki se je izkazala za zelo problematično, saj je na njej zmagal zgolj en tekmovalec. "Tole ni bilo podobno deskanju na snegu, bolj je šlo za borbo za preživetje," je opozoril Mastnak, ki meni, da je bila tekma neregularna. Brez finala sta ostala Rok Marguč, za las pa je šestnajsterico najboljših zgrešila tudi edina slovenska predstavnica Gloria Kotnik. Naslov svetovnega prvaka sta osvojila Japonka Tsubaki Miki in Poljak Oskar Kwiatkowski.

Za slovensko ekipo se je prva tekma letošnjega svetovnega prvenstva v deskanju na snegu končala v osmini finala. Tam sta obstala Žan Košir in Tim Mastnak, ki jima je zaradi slabše uvrstitve v kvalifikacijah (Košir je bil 10., Mastnak 11.) pripadla rdeča proga, ki je bila več kot očitno precej bolj zahtevna kot modra, saj je na njej kar devet tekmovalcev naredilo napako in končalo v snegu. Edini deskar, ki mu je uspelo zmagati na rdeči progi je bil Švicar Gian Casanova.

Košir je po napaki izgubil v paru proti Korejcu Sangkyumu Kimu, sedmemu iz kvalifikacij, medtem ko je bil Mastnak, olimpijski podprvak iz Pekinga, 13 stotink sekunde počasnejši od Benjamina Karla, šestega po kvalifikacijah. Košir je na koncu osvojil 11., Mastnak pa 12. mesto. Osemintridesetletni Košir je po opravljeni vožnji v osmini finala opozoril na neenakovrednost modre in rdeče proge ter izpostavil pomembnost dobre vožnje v kvalifikacijah. Boljše uvrščen tekmovalec v paru namreč lahko izbira progo v izločilnih bojih.

Žan Košir je bil z 11. mestom najvišje uvrščen Slovenec na paralelnem veleslalomu svetovnega prvenstva v Gruziji. | Foto: Miha Matavž Žan Košir je bil z 11. mestom najvišje uvrščen Slovenec na paralelnem veleslalomu svetovnega prvenstva v Gruziji. Foto: Miha Matavž

Mastnak: Šlo je za borbo za preživetje

"Grozna podlaga, mislim, da se je videlo tudi po televiziji. Tole ni bilo podobno deskanju na snegu, bolj je šlo za borbo za preživetje. Še posebej slaba je bila rdeča proga, ki je bila na meji regularnosti, po mojem mnenju kar neregularna. Ampak ni kaj, medalje bodo vseeno podelili, je pa škoda, da nas FIS v takih pogojih sploh pusti deskati. Danes smo sicer vsi preživeli, nihče se ni poškodoval, je pa vse skupaj zelo nevarno, ker smo imeli slabo vidljivost in slabo pripravljeno progo. V takem se ne da lepo deskati," je bil oster Mastnak, olimpijski podprvak iz Pekinga, ki ga jutri čaka trening slaloma, v torek pa tekma.

Marguču in Kotnikovi malo zmanjkalo do finalnih bojev

Brez finala sta ostala Rok Marguč (19. mesto), za las (11 stotink) pa je šestnajsterico najboljših zgrešila tudi edina slovenska predstavnica Gloria Kotnik. To je njena prva tekma po poškodbi sredi januarja.

"To niso vožnje, ki sem jih sicer sposobna odpeljati, je pa res, da sem v tej situaciji dala res vse od sebe, tako da si po eni strani nimam kaj očitati, sem pa po drugi strani vseeno razočarana, saj si nisem želela takega rezultata," je iz Gruzije sporočila bronasta olimpijka.

Glorio Kotnik je 11 stotink ločilo od uvrstitve v izločilne boje. | Foto: Miha Matavž Glorio Kotnik je 11 stotink ločilo od uvrstitve v izločilne boje. Foto: Miha Matavž

Zlata snežinka Japonki in Poljaku

Naslov svetovne prvakinje je osvojila 19-letna Japonka Tsubaki Miki, ki je za svojo prvo kolajno na svetovnih prvenstvih izkoristila odstop Avstrijke Daniele Ulbing, najhitrejše iz kvalifikacij. Za 24-letno Avstrijko je to druga kolajna po letu 2017, ko je v Sierra Nevadi osvojila zlato v paralelnem slalomu. Prvo medaljo na svetovnih prvenstvih je osvojila tudi Poljakinja Aleksandra Krol, ki je v dvoboju za bron prepričljivo ugnala Italijanko Lucio Dalmasso.

Naslov svetovnega prvaka je pripadel Poljaku Oskarju Kwiatkowskem, ki je v finalu za 26 stotink sekunde ugnal Švicarja Daria Caviezela. Za oba je bila to sploh prva kolajna na svetovnih prvenstvih. Bron je po prav tako tesnem boju pripadel Avstrijcu Alexandru Payerju, ki je v malem finalu za pet stotink sekunde prehitel rojaka Benjamina Karla.