nevihta, strele Svet24.si

Maj prinaša plohe in nevihte. V teh krajih bo ...

azijski sršen, invazivna vrsta Svet24.si

Škodljivi azijski sršen je že pri naših ...

kres, ogenj, prvi-maj, kresovanje Necenzurirano

Živel 1. maj ali kako normalizirati nenormalno

festival svobode gibanje svoboda zbiljsko golob pl Reporter.si

Golobovo napihovanje z dvema mandatoma, v katerih ...

doncic dallas Ekipa24.si

Dončić je razkril, kaj se dogaja z njegovim ...

Resno? Je on tisti, zaradi katerega bo planet uničen? Odkrito.si

Nas bo Elon Musk pokončal?

oblak danilovic Ekipa24.si

Takšnega Oblaka ne poznamo! Njegova izbranka je ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Pirova zmaga Toneta Krkoviča: dobil je tožbo proti Peinkiherju, a z nesramno nizko odškodnino!

Deli na:
Pirova zmaga Toneta Krkoviča: dobil je tožbo proti  Peinkiherju, a z nesramno nizko odškodnino!

Tone Krkovič je tožil Antona Peinkiherja zaradi blatenja. Nazadnje bo dobil veliko manjšo odškodnino, kot bo moral plačati sodnih stroškov. - Foto: Primož Lavre

Nekdanji poveljnik brigade Moris Tone Krkovič ne ve, ali je v sporu z nekdanjim častnikom in poslovnežem Tonetom Peinkiherjem zmagal ali izgubil.

Najprej mu je sodišče zaradi žaljivih izjav prisodilo 7250 evrov odškodnine, nato jo je zmanjšalo na 1900 evrov, nazadnje pa bo Krkovič prejel zgolj 1300 evrov, poleg tega bo moral Peinkiherju povrniti 93 odstotkov sodnikih stroškov. To pomeni, da bo na koncu Krkovič plačal večji znesek za sodne stroške, kot bo dobil odškodnine.

Sodni postopek se je začel zaradi Pinkiherjevih izjav v več medijih, v katerih je blatil Krkoviča. Najbolj pa so ga prizadele njegove izjave v Delu 30. aprila 2016, da je Krkovič v osamosvojitveni vojni zaradi panike in nesposobnosti počel kazniva dejanja z mrtvimi in druge neumnosti s hudimi posledicami, kot je nepotrebna sestrelitev helikopterja nad Ljubljano.

Poleg tega mu je Peinkiher očital, da je z Janezom Janšo prek Kočevske Reke organiziral grosistično prodajo slovenskega orožja in streliva Hrvatom, ki je bilo prepotrebno za slovensko obrambo; da sta Janša in Krkovič skupaj nadaljevala zlorabo vojske in države v primeru Mariborsko orožje in Depala vas; da je Krkovič, ko je bilo treba kaj narediti za varnost države, zmeraj odpovedal in da je 27. julija, ko so tanki JLA drveli z Vrhnike proti Ljubljani, v celoti prespal prvega pol dneva napada na Slovenijo, ker da je bil kot poveljnik enote v diskoteki Babilon v Ljubljani v takem stanju, da so ga v alarmu peljali spat, zato ni bil zmožen poveljevanja; po vojni pa da je Kočevska Reka, kjer so bile Krkovičeve enote, postala skladišče za zbiranje orožja za prodajo na Hrvaško in v BIH.

Okrožno sodišče v Ljubljani je 14. maja 2019 ugodilo Krkovičevi tožbi in mu, kot rečeno, dodelilo 7250 evrov odškodnine (Krkovič je zahteval 20.000 evrov) z zamudnimi obrestmi od 18. julija 2016 dalje. Poleg tega bi moral Peinkiher v medijih objaviti preklic svojih izjav in opravičilo ter plačati 5775,98 evra pravdnih stroškov z zakonskimi zamudnimi obrestmi.

Peinkiher se je na sodbo pritožil, in višje sodišče v Ljubljani mu je 2. decembra 2020 ugodilo ter sodbo razveljavilo in vrnilo na prvo stopnjo. Nato je okrožno sodišče 14. julija 2021 odškodnino znižalo na 1900 evrov, poleg tega mu ni treba objaviti preklica trditev in opravičila, prav tako bi moral plačati 10 odstotkov sodnih stroškov, Krkovič pa 90 odstotkov.

Sodbo je nato potrdilo še višje sodišče, ki je 28. februarja letos odškodnino za Krkoviča znižalo za 600 evrov, poleg tega pa mu naložilo še višje plačilo sodnega postopka.

In kakšnim Peinkiherjevim argumentom je prisluhnilo sodišče? Menil je, da je zgolj v okviru pravice do svobode izražanja razpravljal o dogodkih, ravnanjih in osebnih karakteristikah tožnika (Krkoviča), vezano na njegovo vlogo v času osamosvajanja, in da ni imel namena zaničevanja. Predložil pa je tudi nekatere javne zapise, ki jih Krkovič ni demantiral ali sprožil postopka zoper avtorje. Zaradi tega je verjel v njihovo resničnost.

"Kaj pa sploh lahko državljan pričakuje od institucije, ki ob očitni odsotnosti stroke (poenotenih objektivnih kriterijev za presojo) niti uzanc elementarne kulture in spoštljivega vedenja ne premorejo. Še do danes se mi niti opravičil ni nihče za 294 dni prestajanja krivicne zaporne kazni na Dobu!" pravi Krkovič.

"Slovensko sodstvo, seveda govorim na osnovi desetletnih osebnih izkušenj, je zadnja institucija v tej državi, do katere bi gojil kanček zaupanja v dejansko funkcioniranje pravne države. Hoditi na slovenska sodišča po pravico je izrečeno na osnovi lastne izkušnje eno samo tratenje časa in izguba denarja. Slovenija je se svetlobna leta daleč od resnične in zaupanja vredne pravne države. In predvsem zato idealno gojišče korupcije in mafijskega kriminala nasploh!"