Pogoji za začetek ogrevalne sezone v sistemu daljinskega ogrevanja v Mestni občini Maribor nastopijo takrat, ko je zunanja temperatura 3 dni zapored ob 21. uri pod 12 stopinj. V primeru želje stanovalcev po predhodnem ali kasnejšem vklopu ogrevanja v posameznih objektih lahko to Energetiki Maribor sporoči upravitelj ali predstavnik stanovalcev, so nam pojasnili na Energetiki Maribor.

V novejših objektih, zgrajenih po letu 2005, kjer imajo etažni lastniki izveden interni sistem ogrevanja s stanovanjskimi toplotnimi podpostajami s pretočno pripravo sanitarne tople vode, lahko etažni lastniki sami odločajo o režimu ogrevanja njihovih etažnih enot, neodvisno od ogrevalne sezone.

Pogoji za konec ogrevalne sezone so obratni, torej so izpolnjeni takrat, ko je zunanja temperatura 3 dni zapored ob 21. uri nad 12 stopinj Celzija.

Kdaj se bo letos začela kurilna sezona?

Ker nas čakajo hladnejši dnevi, nas je seveda zanimalo, kdaj lahko pričakujemo začetek kurilne sezone. Na Energetiki Maribor pojasnjujejo, da začetka kurilne sezone zaenkrat še ne morejo napovedati, saj bo odvisen od gibanja zunanjih temperatur.

V nadaljevanju so nam priložili še podatke o začetkih kurilnih sezon v obdobju od 2012 do 2022.

Začetek kurilne sezone po letih.

Stanovalci morajo pravilno poskrbeti za ogrevalni sistem

Stanovalci lahko z rednimi pregledi in vzdrževanjem ogrevalnih sistemov skozi vse leto bistveno pripomorejo k boljšim izkoristkom toplote oz. ogrevanja. V prostorih, ki jih ne ogrevajo, morajo biti cevi centralnega sistema izolirane. Prav tako v ogrevalnem sistemu oz. instalacijah za ogrevanje ne sme biti zraka, ker poslabša oddajanje toplote.

Ko se v internih instalacijah nabere zrak, mora pooblaščena oseba odzračiti sistem in o tem obvestiti dobavitelja toplote zaradi hkratne dopolnitve sistema. Odzračevanje je treba izvesti takrat, ko so obtočne črpalke v toplotni postaji izključene in sistem ogrevanja ohlajen, na odzračnikih pa spuščati zrak tako dolgo, da priteče voda. “Z rednimi pregledi in s pravilnim vzdrževanjem ogrevalnih sistemov bodo stanovalci optimizirali porabo energije in z njo povezane stroške. Preglede in vzdrževalna dela naj vselej opravljajo za to usposobljeni strokovnjaki,” so še pojasnili.

Koliko bomo morali odšteti za ogrevanje?

Kakšna bo končna cena plina v kurilni sezoni 2023/2024, bo v največji meri odvisno od tržnih razmer. “Energetika Maribor je s ciljem zmanjšanja tveganj s samo dobavo že julija podpisala pogodbo o dobavi zemeljskega plina za prihodnje leto. Obenem bo z delnimi zakupi količin zemeljskega plina zmanjšala tveganja odvisnosti od samih tržnih razmer.”

Ceno plina sicer določa trg. V veliki meri je odvisna od vremenskih vplivov (vročinski valovi, deževna obdobja ipd.), obratovanja večjih energetskih objektov (jedrske elektrarne, termoelektrarne itd.), trgovanja in v največji meri političnih situacij (npr. vojne, protesti ipd.).

Kurilno olje letos občutno ceneje

Vlada je letos pogosto spreminjala dajatve, ki so vplivale na regulirane cene, kar je povzročilo negotovost glede prihodnjih cen. Na naftnih trgih smo opazovali naraščanje cen v zadnjih dveh mesecih, kar se je odrazilo tudi v višjih cenah goriv na mediteranskih trgih. Čeprav se je rast v zadnjih 14 dneh nekoliko umirila, so cene na mediteranskih borzah še vedno nad povprečjem prejšnjega 14-dnevnega obdobja, zaradi visokega povpraševanja po nafti, ki je po poročilu mednarodne agencije za energijo (IEA) na rekordni ravni, poroča portal Fiance.si.

Po zadnji oceni portala je cena kurilnega olja približno 1,16 evra. Pred enim letom smo za liter kurilnega olja morali odšteti 1,54 evra.

10 praktičnih nasvetov za učinkovito rabo toplotne energije

V nadaljevanju navajamo nekaj nasvetov. Sobne temperatura dnevnega prostora naj bo vselej čim bliže 20 stopinj Celzija. Vsaka stopinja manj prihrani kar 6 odstotkov energije, potrebne za ogrevanje. Prostori, v katerih se zadržujete manj časa, so lahko še kakšno stopinjo hladnejši. V prostorih, kjer gospodinjske naprave (hladilnik, štedilnik, pomivalni stroj) z delovanjem same po sebi ogrevajo prostor, naj bo temperatura okoli 18 stopinj, v spalnici pa je lahko temperatura še kakšno stopinjo nižja. Tudi ponoči lahko v stanovanju znižamo temperaturo in prihranimo na porabljeni toplotni energiji. “Upoštevanje teh priporočil naj bo seveda vselej podrejeno vašemu udobju in dobremu počutju,” pojasnjujejo na energetiki.

Z zapolnitvijo majhnih vrzeli med okni in vrati se boste izognili nehotenemu in nenehnemu prezračevanju stanovanjskih prostorov, s katerimi izgubljate veliko toplote. Z nakupom dodatnih gumijastih tesnil boste pomembno zmanjšali toplotno prevodnost predvsem starejšega stavbnega pohištva.

Ogrevajte prostore le takrat, ko jih resnično potrebujete. Če boste dva dni odsotni od doma, ogrevajte stanovanje na 15 stopinj. Termostatske ventile lahko v primeru daljše odsotnosti od doma nastavite na pozicijo varovanja pred zmrzaljo. Prihranek je mogoč tudi pri ogrevanju sanitarne vode. Priporočamo, naj temperatura sanitarne vode ne bo višja od 60 stopinj.

Termostatski ventili za vzdrževanje želene temperature samodejno regulirajo potrebno dovajanje toplote v prostor in to tudi takrat, ko sonce sije neposredno v prostor. Z uporabo termostatskih ventilov boste privarčevali od 4 do 8 odstotkov energije, potrebne za ogrevanje. Tudi pri termostatskih ventilih bodite pozorni na to, da jih ne zakrivajo zavese, saj bodo samo tako delovali pravilno. Strošek nakupa kakovostnega termostatskega ventila se vam bo povrnil že po dveh ogrevalnih sezonah.

V prostorih, ki jih ne ogrevate, morajo biti cevi centralnega sistema izolirane. Prav tako v ogrevalnem sistemu oziroma instalacijah za ogrevanje ne sme biti zraka, ki poslabša oddajanje toplote. Z rednimi pregledi in s pravilnim vzdrževanjem ogrevalnih sistemov boste optimizirali porabo energije in z njo povezane stroške. Preglede in vzdrževalna dela naj vselej opravljajo le za to usposobljeni strokovnjaki.

Ob odpiranju oken na nagib mečete denar dobesedno skozi okno. Če želite stanovanje prezračiti, popolnoma odprite okna in ustvarite prepih. V času, ko so okna odprta, s termostatskim ventilom prekinite ogrevanje. Po desetih minutah okna zaprite.

Ob hladnih nočeh se skozi okna izgubi veliko toplote. Z zaprtimi roletami oziroma žaluzijami zmanjšamo toplotne izgube za več kot 20 odstotkov, z zagrnitvijo zaves pa bodo toplotne izgube manjše še za dodatnih 10 odstotkov.

“Uporabljajte dodatne električne grelnike samo v nujnih primerih.” Pomembno je, da toploti odprete prosto pot v prostor. V primeru, da pred radiator postavite kose pohištva, se bo toplota zadrževala ob radiatorju, kar privede do pregrevanja radiatorja in s tem do neučinkovitega ogrevanja prostora. S pravilno postavitvijo pohištvenih elementov lahko privarčujemo kar do 5 odstotkov stroškov za ogrevanje. Kot zanimivost: tudi zavese, ki visijo prek radiatorjev, preprečujejo toploti prosto pot v prostor, zato odgrnite tudi te.

Z dodatno izolacijo zidu za radiatorjem boste zmanjšali uhajanje toplote skozi steno za kar 6 odstotkov. Pri pomanjkanju prostora lahko na steno za radiator namestite 5 mm debele stiroporne plošče, ki so oblečene v aluminijasto folijo. “Tovrstna investicija se vam bo povrnila najkasneje po dveh do treh ogrevalnih sezonah.”