Balticconnector je bil še zadnji plinovod, po katerem je plin prihajal na Finsko. Foto: Reuters
Balticconnector je bil še zadnji plinovod, po katerem je plin prihajal na Finsko. Foto: Reuters

Finski operater Gasgrid zdaj skupaj z estonskim operaterjem Elering izvaja preiskavo domnevnega puščanja na 77-kilometrskem plinovodu med finskim krajem Inkoo in krajem Paldiski v Estoniji.

Plinovod, ki lahko odvisno od povpraševanja plin dobavlja v obe smeri, je v času incidenta ob 2. uri zjutraj dobavljal količino okoli 30 gigavatnih ur plina na dan iz Finske v Estonijo.

Vzrok puščanja še ni znan. "Na podlagi opažanj je obstajal sum, da plinovod na morju med Finsko in Estonijo pušča," so sporočili iz Gasgrida in dodali, da so ponoči opazili "nenavaden padec tlaka" v plinovodu.

"Sploh ne želim špekulirati o vzroku uhajanja," je za Reuters povedal izvršni direktor Gasgrida Janne Gronlund in dodal, da so plinovod "izolirali", da bi preprečili nadaljnje uhajanje plina.

Estonski operater Elering je sporočil, da bodo potrošniki v Estoniji zdaj prejemali plin iz sosednje Latvije. Finski operater Gasgrid je zagotovil, da je finski plinski sistem po zaslugi plavajočega terminala za utekočinjen zemeljski plin (LNG) v kraju Inkoo stabilen.

Balticconnector je zadnji plinovod, prek katerega Finska uvaža plin, potem ko je Rusija po napadu na Ukrajino prekinila dobavo plina na Finsko. Zemeljski plin sicer predstavlja približno pet odstotkov finske energetske porabe, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Lani so zaradi eksplozije ustavili tudi plinovoda Severni tok 1 in 2, prek katerih je plin uvažala tudi Nemčija. Preiskava je ugotovila, da je bila eksplozija posledica sabotaže, za katero pa uradno niso okrivili nikogar.