Novice

Nemčija v težavah, Kolektor Etra pa z družbo E.ON podpisal 80-milijonsko pogodbo

Nemškemu energetskemu velikanu bodo dobavili 53 energetskih transformatorjev; lani izjemen rezultat.

Izbor urednice

FINANCE
ESG
(posebna izdaja) Kako trajnost živijo najboljši
PRO
ESG
Trajnostne prakse
ESGFinance PRO (posebna izdaja) Kako trajnost živijo najboljši (PRO)

Izšla je brezplačna tematska izdaja Kaj počnejo najboljši v ESG

IZVOZNIKI
Novice
Kdo gradi nove tovarne in na kakšne inovativne izdelke stavijo uspešna podjetja
PRO
Izvozniki.si
Izvozniki.si
NoviceFinance PRO Kdo gradi nove tovarne in na kakšne inovativne izdelke stavijo uspešna podjetja (PRO)

Izšla je brezplačna tematska priloga Novosti v uspešnih podjetjih

04.04.2024 09:30
Čas branja: 4 min
Nemčija v težavah, Kolektor Etra pa z družbo E.ON podpisal 80-milijonsko pogodbo
Komercialni direktor Kolektorja Etre Peter Novak je zadovoljen. Lani so čisti dobiček skoraj potrojili, zrasel je na 28,5 milijona evrov, naročila zbirajo že za leti 2026 in 2027. Foto: Jure Makovec

»Imamo zelo veliko naročil. Lani smo jih nabrali za 541 milijonov evrov, kar je dobrih dvakrat več od naše letne prodaje. Pred dvema tednoma smo podpisali še rekordno, 80-milijonsko pogodbo z nemško družbo E.ON, kar je najvrednejša pogodba v zgodovini podjetja. Zaradi vseh naročil imamo popolnoma zasedeno proizvodnjo za letos in prihodnje leto, pa tudi že za tretjino v letu 2026,« pove Peter Novak, komercialni direktor Kolektorja Etre.

Družbi E.ON bodo dobavili 53 energetskih transformatorjev napetosti 110 kilovoltov in moči od 20 do 80 megavolt amperov. Dobavili jih bodo v letih 2026 in 2027. Nemčija bo že letos njihov največji trg, tu bodo ustvarili več kot 70 milijonov evrov prihodkov. Doslej so največ izvažali v Skandinavijo, ki je zdaj na tretjem mestu, na drugem bo Velika Britanija.

S čim so prepričali nemškega kupca?

»Znani smo po visoki kakovosti naših transformatorjev, ki so zanesljivi, po odličnem servisu in dobavah v dogovorjenem roku. Bi pa lahko dobili še večje naročilo, če bi imeli več prostih zmogljivosti,« pove Novak.

Z njim smo se pogovarjali, kako jim uspe dobiti toliko naročil, kako se določajo cene za izdelke, ki jih bodo dobavili čez dve leti, kako jim je lani uspelo ustvariti kar 28,5 milijona evrov čistega dobička … Najprej pa še nekaj o samem podjetju.

V ljubljanskem Kolektorju Etri razvijajo, proizvajajo in pod lastno znamko prodajajo energetske transformatorje. Letos jih bodo naredili okoli 280, od teh jih bodo od pet do šest dobavili v Sloveniji. V zadnjih letih so po kakovosti in sodobnosti tehničnih rešitev postali eden izmed najboljših svetovnih proizvajalcev.

Družba Kolektor Etra, ki smo jo razglasili za izvoznika leta 2018, je tudi povečala tržni delež s štirih na pet odstotkov evropskega trga. Še bolj so povečali dobičkonosnost.

Rekorden rezultat – 28,5 milijona čistega dobička

V Kolektorju Etri so v zadnjih štirih letih prihodke podvojili, še bolj so povečali dobiček. Leta 2020 so imeli 133,6 milijona evrov prihodkov in 9,4 milijona evrov čistega dobička. Predlanskim so ustvarili 192,3 milijona evrov prihodkov in 10,5 milijona evrov čistega dobička, lani 230 milijonov evrov prihodkov in kar 28,5 milijona evrov čistega dobička.

Imajo 550 zaposlenih. Za letos napovedujejo več kot 260 milijonov evrov prihodkov.

Zeleni prehod in selitev na zahtevnejši trg

Kako jim je uspelo povečati prodajo in dobičkonosnost? Koliko jim k rasti pomagajo zeleni prehod oziroma zapiranje termoelektrarn in jedrskih elektrarn ter povečana vlaganja v vetrne in sončne elektrarne?

Peter Novak, pojasnje: »Na trgu energetskih transformatorjev zaradi zelenega prehoda vlada velika konjunktura. Povedano preprosto, če želite dobiti enako količino elektrike iz sončne ali vetrne elektrarne kot iz termoelektrarne ali jedrske elektrarne, morate v povprečju postaviti sončne in vetrne elektrarne trikrat večjih nazivnih moči. To pa pomeni, da je treba postaviti tudi trikrat več transformatorjev. Termoelektrarne in jedrske elektrarne lahko delujejo 24 ur na dan, sončne in vetrne samo ob primernem vremenu.«

Dodata še: »Kolektor Etra raste hitreje kot trg tako po prihodku kot dobičku – tu smo, kot kažejo panožne analize, v zgornji polovici proizvajalcev. To nam uspeva, ker se osredotočamo na zahtevnejše kupce s specifičnimi potrebami. To pomeni, da je večji del naših transformatorjev narejen po meri posameznega kupca in posameznega projekta, tako da skoraj nimamo serijskih izdelkov.«

Povprečna moč in cena precej višji

Povedano drugače, Kolektor Etra zdaj proizvaja transformatorje večjih moči in tudi dosega višje cene.

»Pred desetimi leti je bila povprečna moč našega transformatorja 40, danes je skoraj 60 megavolt amperov,« pove Peter Novak.

Doda, da so v zadnjih letih veliko naredili za povečanje učinkovitosti.

Po covidu so kupci spremenili nabavno politiko

Prihodke so okrepili tudi zaradi višjih cen izdelkov, ki so se podražili zaradi višjih cen repromateriala, energije in inflacije.

Novak opozarja tudi na nove razmere, ki jih je prinesel covid: »Dobavni roki so se s covidom začeli podaljševati, s tem pa je večji vpliv nabavnih verig. Naročila pridobivamo za daljše obdobje, naročnike zelo zanima, kdaj lahko dobavimo, ni več pomembna samo cena. Za dve, tri leta vnaprej tudi ni več mogoče že zdaj določiti fiksnih cen. V naših pogodbah so drsne lestvice, v katere so vključeni stroški materialov, energije, delovne sile in splošna inflacija.«

Doda še, da analitiki predvidevajo, da bo na trgu transformatorjev konjunktura še vsaj štiri ali pet let. Med letoma 2018 in 2021 je svetovni trg transformatorjev letno zrasel za 5,4 odstotka, med letoma 2023 in 2028 pričakujejo 9,6-odstotno letno rast.

»Vse to kaže, da so naložbe v novo tovarno, ki jo bomo zgradili na območju sedanje tovarne v Črnučah v Ljubljani, še kako potrebne. Zdaj smo v postopku pridobivanja gradbenega dovoljenja. Vlagamo tudi v tovarno v Srbiji.«

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
IZVOZNIKI
Novice
Slovenski trgovec z jeklom se širi v Srbiji
Izvozniki.si
NoviceMateja Bertoncelj Slovenski trgovec z jeklom se širi v Srbiji

Kovintrade je v Kragujevcu slovesno odprl štirimilijonsko naložbo v novo skladišče in pisarne.

IZVOZNIKI
Novice
Terme Olimia sredi več kot 60-milijonskih naložb
Izvozniki.si
REKORDNI REZULTATI
NoviceMateja Bertoncelj Terme Olimia sredi več kot 60-milijonskih naložb

Po 18 letih bodo v Podčetrtku začeli graditi nov hotel; nova bazena bosta prve kopalce sprejela še pred koncem leta.

IZVOZNIKI
Novice
J. Colarič: Krka kmalu z dvema milijardama prihodkov
Izvozniki.si
70-OBLETNICA POSLOVANJA
NoviceMateja Bertoncelj J. Colarič: Krka kmalu z dvema milijardama prihodkov
IZVOZNIKI
Novice
Yaskawa v Kočevju v tovarno robotov vlaga 32 milijonov evrov
Izvozniki.si
NALOŽBE V NOVO TOVARNO
NoviceMateja Bertoncelj Yaskawa v Kočevju v tovarno robotov vlaga 32 milijonov evrov

Postavili bodo evropski distribucijski center ter stavbo za inženiring in proizvodnjo robotskih sistemov; 11 milijonov bodo vložili v robotizacijo proizvodnje.

IZVOZNIKI
Novice
Pfizer je slovenski Cleangrad že drugič izbral za najboljšega dobavitelja
IZVOZNIKI
Novice
To so ambiciozne naložbe Pomurskih mlekarn
Izvozniki.si
NoviceMateja Bertoncelj To so ambiciozne naložbe Pomurskih mlekarn

Lani je bilo za Pomurske mlekarne uspešno leto; v dveh letih bodo za naložbe namenili več kot deset milijonov evrov

IZVOZNIKI
Novice
M. Batagelj Postojnski jami in slovenskemu turizmu napoveduje rast
Izvozniki.si
TURIZEM
NoviceMateja Bertoncelj M. Batagelj Postojnski jami in slovenskemu turizmu napoveduje rast

Marjan Batagelj sebi in slovenskemu turizmu za letos napoveduje od 10- in 12-odstotno rast