Zasilni pristanek vojaškega helikopterja pri Brestanici. Foto: TV Slovenija/Goran Rovan
Zasilni pristanek vojaškega helikopterja pri Brestanici. Foto: TV Slovenija/Goran Rovan

Po trčenju v električne vode je helikopter zasilno pristal na travniku med Guntami in Brestanico, nihče od posadke pa ni bil poškodovan. V Krškem je zaradi dogodka za kratek čas tudi zmanjkalo električne energije.

Več podrobnosti nesreče pa je popoldne pojasnil vodja službe za preiskovanje letalskih nesreč in incidentov vojaških zrakoplovov ministrstva za obrambo Mihael Klavžar.

Kot je dejal, se je pilot helikopterja zaradi hujših vibracij po trku odločil, da izvede zasilni pristanek, kar mu je tudi uspelo, tako da sta tako pilot kot kopilot nepoškodovana. Je pa ob tem nastala škoda na helikopterju in na električnem omrežju. Po nesreči so po njegovih besedah takoj izvedli postopke za zavarovanje prizorišča nesreče, preprečili so tudi nadaljnje škodljive posledice, saj so izklopili električno napajanje na helikopterju in preverili morebitno iztekanje goriva.

Posadko so prepeljali na varno, letalski preiskovalni organ ministrstva za obrambo in policija pa dogodek še preiskujeta. Po do zdaj znanih podatkih, ki so jih pridobili iz kontrole letenja, se je helikopter v času nesreče vračal z naloge, v kateri so se urili t. i. častniki za navajanje združenega ognja. Trk se je torej zgodil, ko se je vaja že končala, je pojasnil.

Ni pa še znano, ali je bil vzrok tehnične narave ali je šlo za človeški dejavnik. Črne skrinjice, ki jih ima ta helikopter, so po njegovih besedah namreč nekompatibilne s sistemi, ki jih imajo v Slovenski vojski, tako da bo treba počakati na izsledke tehnične ekspertize. Kje jo bodo opravili, se bodo še odločili, takšen tip helikopterjev pa poleg Špancev uporabljajo tudi oborožene sile Francije in Nemčije.

Helikopter španskih oboroženih sil sodeluje na vaji Jadranski udar

V nesreči je bil vpleten helikopter Eurocopter Tiger oboroženih sil Španije, ki poleg drugih držav sodeluje na vaji Jadranski udar.

Sorodna novica Obramba Evrope 2021: "SV je pokazal visoko stopnjo pripravljenosti."

Spomnimo, omenjena vaja poteka v sklopu mednarodnih vojaških vaj Defender Europe 21 (DE21), na katerih se skupaj s pripadniki šestindvajsetih zavezniških in partnerskih držav urijo tudi pripadniki Slovenske vojske.

Na območju Slovenije tako od 1. maja do 5. julija potekajo vaje Zvezdni vitez (Astral Knight), Jadranski udar (Adriatic Strike) in Takojšen odgovor (Immediate Response), pripadnice in pripadniki SV pa sodelujejo še na vajah na Madžarskem (Black Swan, Trojan Footprint), na Češkem (Capable Deployer) in v Nemčiji (poveljniško-štabna vaja CPX DE21). Del vaj, ki poteka na območju Slovenije, vodi poveljnik sil SV brigadir Miha Škerbinc, celoten sklop vaj pa general Christopher G. Cavoli, poveljnik Poveljstva ameriške vojske v Evropi in Afriki.

Slovenski del vaj večinoma poteka na vojaških vadiščih in streliščih SV.