Zdravje
14845 ogledov

Najnovejša napoved: Omikron nas bo "obdaroval" še pred novim letom

Covid-19 v Ljubljani Profimedia
Epidemija upada vse počasneje, saj prekuževanje ne uspe kompenzirati vpliva predprazničnega druženja.

"Omikron bo pri okuževanju predvidoma postal dominanten že pred koncem leta, kar se bo v številu pozitivnih testov odrazilo približno en teden kasneje. Posledično se bodo krivulje pozitivnih testov predvidoma že pred koncem leta vse bolj strmo obrnile navzgor," v novi aktualni napovedi izpostavljajo pri Institutu Jožef Stefan (IJS). 

Kako se bo to odražalo na številu hospitaliziranih covidnih bolnikov na navadnih in intenzivnih oddlekih, bo odvisno od resnosti bolezni, ki jo povzroča. Omikron se tako hitro širi zaradi izogibanja imunskemu sistemu in verjetno še večje kužnosti od delte. 

V model ga bodo vključili, ko bodo okvirno znane karakteristike njegovega lokalnega širjenja pri nas ter resnost povzročene bolezni. 

Rdeča faza se nam odmika

Tedensko povprečje dnevno potrjenih okuženih oseb je 1258. Število dnevno pozitivnih oseb v starostni skupini nad 65 let ne upada več, ampak stagnira, zasedenost bolnišničnih kapacitet pa upada, prav tako dnevni sprejem v bolnišnice. 14-dnevna pojavnost na 100.000 prebivalcev je 921. 

Napoved IJS | Avtor:

Glede na kriterije ECDC smo v temno rdeči fazi. Predvidoma se bo pojavnost začela spet povečevati, preden bomo uspeli priti v rdečo fazo. Ker se tako prehod v rdečo fazo premika v daljno prihodnost, na IJS ne podajajo napovedi za prehod, saj so negotovosti prevelike.

Napoved IJS | Avtor:

Poziv k cepljenju

OJS poziva, da dosledno izvajamo pravilo PCT in vse ostale ukrepe, da bo epidemija čim hitreje upadala. Najučinkovitejši ukrep za obvladovanje epidemije je cepljenje, ki pomembno zmanjša verjetnost za okužbo in težji potek bolezni, opozarjajo. Kumulativno število hospitaliziranih zmanjša pri tako kužnem virusu le cepljenje, ukrepi to isto kumulativno število bolnikov le razporedijo na daljše časovno obdobje.

Vodja posvetovalne skupine za cepljenje pri NIJZ Bojana Beović je sicer danes pojasnila, kako učinkovita so cepiva proti novi različici omikron, ki se je precej razširila po Evropi, zaznali pa so jo tudi v Sloveniji. Po njenih besedah naj bi po preliminarnih podatkih cepivo proizvajalca Pfizer pred hospitalizacijo ščitilo 70-odstotno, poživitveni odmerek pa naj bi zaščito še povečal. Podrobneje o tem na tej povezavi. 

Covid-19 Slovenija Slovenija To je današnji sklep vlade glede dodatka za delo s covidnimi bolniki mejni prehod Avstrija Novo Svet Pozor, Avstrija spreminja ukrepe na meji

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 5
  • Avatar Anion6anion
    Anion6anion 08:43 18.december 2021.

    In kaj sledi po omikronu??? Spet slovenski sev???

  • Avatar Sreten Lukić
    lluckyss 02:01 18.december 2021.

    Pri Omikronu je širjenje v zgornjih dihalnih poteh do 70x hitrejše kot pri Delti in se zato tudi ustrezno hitreje prenaša...Hkrati pa je širjenje v pljučih 10 x počasnejše in je temu ustrezno manj nevaren. Cepivo deluje na omikron 20-40 ...prikaži več0 x manj uspešno kot pri ostalih sevih, torej skoraj nično!.......To so že znana dejstva in ne razumem zakaj pišete članke kot je zgornji, saj vam ravno zaradi teh mahinacij narod upravičeno ne verjame več !!...Jebite se s svojim pikanjem, Butalci pokvarjeni..

  • Avatar Millsmilena
    Millsmilena 00:24 18.december 2021.

    Dobrodošli v najboljši intimni klub - - Se︆︆ns︆︆to︆︆s︆︆.︆︆C︆︆o︆︆m