8510 ogledov

Dallas nadoknadil 31 točk zaostanka, odločala napeta končnica

Luka Dončić Profimedia
Los Angeles Clippers so z zmago v Dallasu izenačili serijo na 2:2.

Košarkarji Dallas Mavericks so na četrti tekmi uvodnega kroga končnice v severnoameriški ligi NBA izgubili domači obračun proti Los Angeles Clippers s 111:116. Clippers, ki so igrali brez svojega prvega zvezdnika Kawhija Leonarda, so na gostovanju v Dallasu izenačili izid v seriji na 2:2.

Načeti slovenski as Luka Dončić, čigar nastop je bil dolgo časa zaradi težav s kolenom celo pod vprašajem, tokrat ni igral najbolje, a je vseeno vpisal nov trojni dvojček z 29 točkami, 10 skoki in 10 asistencami, tekma pa je bila odločena šele v samem zaključku, pa čeprav so Clippers sredi druge četrtine vodili že za 31 točk.

Luka Dončić | Avtor: Profimedia Profimedia

Clippers so vodili praktično celotno tekmo. V vodstvo so prišli pri rezultatu 8:9 in vodili praktično do samega zaključka tekme. Los Angeles je s pošastno predstavo v prvi četrtini po prvih dvanajstih minutah vodili že za 23 točk, medtem ko so Dallasu dopustili vsega 16 točk.

Na krilih izjemnega Paula Georga in Jamesa Hardna so svojo prednost povečevali tudi v drugi četrtini, ko so v nekem trenutku vodili celo za 31 točk (24:55), a se je nato prebudil Kyrie Irving, ki je svoje prve točke dosegel šele v drugi polovici druge četrtine, Dallas pa je do polčasa zaostanek znižal na "vsega" 17 točk (49:66).

Tudi večji del tretje četrtine so Clippers uspeli držati dvomestno razliko, nato pa je v samem zaključku tretjega dela naravnost eksplodiral Irving, po enajstih zaporednih točkah Dallasa pa so Mavericks kar naenkrat zaostajali le še za dve točki, na odmor pa so Clippers odšli s prednostjo štirih (78:82).

Tudi zadnjo četrtino so bolje odprli Clippers, svojo prednost znova povečali na dvomestno število, nato pa se je pri Dallasu izkazal nepričakovani junak Derrick Jones Jr., ki je ob Irvingu blestel v zadnji četrtini. Mavericks so tako rezultat izenačili na 98. točki in nato ponovno na 100. točki, ob rezultatu 105:104 pa so prvič po začetku tekme znova povedli.

Nato pa sta stvari v svoje roke vzela najboljša košarkarja Clippers George in Harden. Prvi je najprej zadel neverjetno trojko iz kota, Harden pa je napad za napadom prebijal PJ-a Washingtona, ter ob pomanjkanju pomoči v obrambi Dallasa z lahkoto zaključeval akcije.

S šestimi zaporednimi točkami je ekipa iz Los Angelesa povedla s 110:105 in tekmo mirno pripeljala do konca, saj se Dallas ni več uspel približati na manj kot tri točke zaostanka. Končni rezultat je bil 111:116.

Clippers so tokrat Dallas pokopali z izjemnim 62-odstotnim metom za tri točke (18/29), medtem ko so Mavs zadeli vsega 33 odstotkov svojih metov za tri točke (11/33) ter zgrešili svojih prvih 11 poizkusov. Dallasu ni pomagalo niti 14 skokov v napadu v primerjavi s petimi Los Angelesa.

Vidno utrujeni in načeti Luka Dončić je sicer res zbral trojni dvojček z 29 točkami, 10 skoki in 10 podajami, a je zadel vsega deset od 24 metov (42 %) ter le enega od devetih poizkusov za tri točke (11 %), prav tako je izgubil tri žoge, ob zgodnjih težavah z osebnimi napakami pa je bil večji del tekme v obrambi precej neagresiven in neaktiven.

Je pa zato spisal zgodovino, ko je sredi prve četrtine dosegel še svojo 1.000. točko v končnici lige NBA. To mu je uspelo na vsega 32 tekmah, s čimer se je na večni lestvici na tretjem mestu izenačil z Elginom Baylorjem, ki je prav tako magično znamko dosegel na svoji 32. tekmi v končnici. Uspešnejša sta le Michael Jordan in Wilt Chamberlain, ki sta za ta dosežek potrebovala 28 oziroma 29 tekem.

Najboljši igralec Mavericks je bil tokrat Kyrie Irving , ki je dosegel 40 točk, a je tudi izgubil kar sedem žog. Derrick Jones Jr. je dodal 14 točk in sedem skokov ob 67-odstotnem metu iz igre. Pri gostih sta s po 33 točkami izstopala Paul George in James Harden.

Serija se zdaj seli v Los Angeles, kjer bo peta tekma v četrtek zjutraj po slovenskem času. Šesta bo dva dni kasneje znova v Dallasu, morebitna sedma pa 5. maja pri LA Clippers.