Paul Mason je dejal, da je treba oživiti in ohraniti antifašistično etiko v družbi, ki so jo dodobra načeli desničarski populisti, kot je Donald Trump. Na fotografiji drži napis
Paul Mason je dejal, da je treba oživiti in ohraniti antifašistično etiko v družbi, ki so jo dodobra načeli desničarski populisti, kot je Donald Trump. Na fotografiji drži napis "obranimo demokracijo". Foto: AP

Septembra 2019 je bil Paul Mason na miroljubnem protestnem shodu za obstanek Velike Britanije v Evropski uniji (EU) v Whitehallu v Londonu, ko so jih obkolili precej nasilni podporniki brexita, pozneje pa se je izkazalo, da gre za privržence skrajnega desničarja Tommyja Robinsona. Kričali so: "Paul Mason, ti si marksist! Izdajalec naše domovine."

Kot je Mason povedal v intervjuju za britanski The Guardian, so še pred desetimi leti takšni kalibri govorili o tem, kako nam "migranti kradejo službe", zdaj pa jih na primer skrbita marksistična misleca Theodor Adorno in Walter Benjamin. "Spoznal sem, da se je nekaj spremenilo, miselni koncepti fašizma so desničarskemu populizmu nadeli intelektualno koherenco. Kot nekomu, ki je vpleten v boj proti fašizmu že štiri desetletja, mi je vse skupaj dalo misliti, da se moram vrniti nekaj korakov nazaj in znova preštudirati, kaj fašizem sploh je," je dejal.

Nekdanji BBC-jev komentator, urednik in novinar, ki se je v zadnjem času v popolnosti posvetil pisanju knjig in poučevanju na univerzi v Wolverhamptonu, je tako napisal knjigo Kako ustaviti fašizem (How to Stop Fascism, 2021).

Torej, kaj je fašizem?

"Biti moramo previdni, ker definicije niso razlage. Ko si soočen s fenomenom, kot je skrajna desnica, ki zelo hitro mutira, definicije tudi niso zelo uporabne. Zame je fašizem mobilizacija strahov ljudi, strahu pred svobodo, po tem, ko so pokukali vanjo. Zmožnosti modernosti, tehnološkega razvoja in izobraževanja, univerzalnih pravic, bi nas lahko osvobodile. Ne bojijo se zgolj tega, da bodo drugi ljudje postali svobodni, globoko v sebi se bojijo tudi lastne svobode," je v intervjuju Mason podal svojo definicijo.

Na vprašanje, ali je fašizem kje na svetu imanentna grožnja za družbo, je Mason odvrnil, da trenutno fašistične države ni. "Moderni fašizem tega za zdaj noče, trenutno je zadovoljen, saj njegove interese na oblasti zastopajo desničarski populisti in avtoritarci, kot so Duterte, Erdogan, Orban, Bolsonaro in, žal mi je, da moram to reči, Johnson," je naštel in dodal, da so fašisti prav srečni, ko omenjeni vodje rovarijo po demokratičnih sistemih v lastnih državah in spodkopavajo resnico, avtoriteto sodstva, akademskih institucij. Na vseh teh področjih po njegovih besedah fašisti počnejo, kar počnejo, zato ker se pripravljajo.

Mason na protestu v podporo obstanku Velike Britanije znotraj EU-ja. Foto: AP
Mason na protestu v podporo obstanku Velike Britanije znotraj EU-ja. Foto: AP

Moderni fašizem

Ko Mason govori o fašistih oz. skrajnih desničarjih, ima v mislih skupine, kot so Proud Boys (ponosni fantje) v ZDA. Za Veliko Britanijo pravi, da so skupine skrajnih desničarjev maloštevilne, a je njihova prisotnost in vpliv na spletu in družbenih omrežjih ogromna. "Svojega zastopnika najdejo v stranki Brexit, imeli so stranko Ukip in zdaj imajo celo dele stranke torijcev. Desničarski populizem ne deluje več kot zaščitni zid pred fašizmom, zdaj funkcionira kot pospeševalec," je opozoril.

Ob tem je treba biti po njegovih besedah pri majhnem številu dejanskih članov skrajnih skupin previden, saj živimo v komunikacijski družbi 21. stoletja. "Kdo poobjavlja oz. retvita? Kdo objavlja desetkrat na dan v skriti skupini na Facebooku?" Najboljši dokaz, tako Mason, da so skrajnodesničarske skupine v vzponu, je dejstvo, da jim je uspelo vdreti v ameriški kongres, v zakonodajno vejo oblasti najstarejše demokracije na svetu.

Hitler je razmišljal v milijonih, moderni fašizem v milijardah

"Pokojni finski ekofašist Pentti Linkola je dejal, da lahko Zemlja vzdržuje okoli pol milijarde ljudi, preostalih pa boljše, če ne bi bilo. Ko pridemo do vprašanja, koga izločiti, je implikacija ekofašizma jasna – tiste, katerih prihodnji ekonomski razvoj je škodljiv za Zemljo, ali z drugimi besedami ljudi globalnega juga. Linkola je dejal, da se to mora zgoditi, če je potrebno tudi z vojno in genocidom. Hitler je razmišljal v milijonih, moderni fašizem razmišlja v milijardah. Tudi če menite, da je zgolj pet odstotkov možnosti, da bodo nekoč nekako našli pot na oblast, moramo narediti vse, da razkrinkamo in ovržemo njihove ideje," je še povedal v intervjuju Mason.

Hannah Arendt. Foto: EPA
Hannah Arendt. Foto: EPA

Kako ustaviti fašizem?

Politična teoretičarka Hannah Arendt je opisala fašizem kot začasno zavezništvo družbene elite in množic, edino, kar je to navezo premagalo, pa je začasno zavezništvo med politično sredino in levico. "Prav to potrebujemo. Potrebujemo boljši odziv institucij, antifašistične zakone po zgledu Nemčije, vključujoč uraden državni nadzor nenasilnih skupin, ki jih vleče proti fašizmu. Še pomembnejše pa je, da oživimo in zadržimo antifašistično etiko. Zdaj obstaja odkrita sovražnost do antifašizma, ker je Trump uspešno redefiniral pojem s podpihovanjem strahu pred gibanjem antifa," je sklenil Mason.

Paul Mason se je leta 1960 rodil v Lancashiru mami ravnateljici in očetu vozniku tovornjaka. Svojo profesionalno kariero je začel kot učitelj glasbe, nato pa je v zgodnjih 90. letih postal novinar. Pridružil se je britanskemu BBC-ju in sprva delal kot urednik večerne informativne oddaje Newsnight. Kasneje pa je začel delati za glavni informativni program Channel 4 News. Kot novinar je prepotoval ves svet – od Kitajske do Gaze in Bolivije. Leta 2016 pa je opustil novinarstvo in se v popolnosti posvetil pisanju ter predavanju na univerzi.

V svoji najnovejši knjigi How to Stop Fascism (Kako ustaviti fašizem) črpa iz lastnega antifašističnega aktivizma v 70. in 80. letih ter raziskuje možnosti, kako bi lahko ustavili novi val fašizma, ki je po svetu začel dvigati glavo v 21. stoletju.