Po navedbah ravnateljice so se nošenju mask ob vrnitvi v šolske prostore uprli dijaki 4. letnika poklicno-tehniškega izobraževanja, ki so bili prejšnji teden zaradi okužbe v razredu v karanteni, zaradi česar so imeli organiziran pouk na daljavo. Foto: Pixabay
Po navedbah ravnateljice so se nošenju mask ob vrnitvi v šolske prostore uprli dijaki 4. letnika poklicno-tehniškega izobraževanja, ki so bili prejšnji teden zaradi okužbe v razredu v karanteni, zaradi česar so imeli organiziran pouk na daljavo. Foto: Pixabay

Dijaki protestniki so ustvarili svojo Facebook stran in na njej navedli, da njihov protest traja že od ponedeljka. Od tedaj da so v učilnici sami, pridejo vsak dan in iščejo način, kako pouk samoorganizirati.

Po informacijah Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture (Sviz) se je nošenju mask uprlo 15 dijakov od skupno 290, ki obiskujejo Srednjo šolo Zagorje. Pod upravni spor, ki je bil vložen na upravno sodišče, se jih je po navedbah Sviza podpisalo 11. Kot poudarjajo v sindikatu, zaposleni na šoli in ravnateljica ob tem vztrajajo pri stališču, da je treba predpisane ukrepe in navodila, ki jih sprejema velika večina dijakov in dijakinj, spoštovati. Sindikat na podlagi informacij, ki jih ima, tudi zavrača govorice, da naj bi del učiteljev dijake podprl, in jih označuje kot popolnoma izmišljene in neresnične.

Dijakom je podporo na protestu pred šolo izrazila skupina okoli 100 ljudi, poroča spletni portal Svet24. Dijaki omenjene srednje šole so dopoldne prejeli obvestilo, da gredo po malici vsi domov. Tako naj bi se izpraznila celotna šola, na kraj dogajanja pa so prispeli policisti. Kot je za portal povedala ravnateljica šole Aljaša Urbanija, stavkajo dijaki 4. letnika poklicno-tehniškega izobraževanja, ki so bili prejšnji teden zaradi okužbe v razredu v karanteni, zaradi česar so imeli organiziran pouk na daljavo.

Protest v podporo dijakom, ki si želijo k pouku brez mask

Ravnateljica je še pojasnila, da je 11 dijakov omenjenega letnika, ko so se v ponedeljek vrnili v šolo, pri pouku snelo maske in izrazilo zahtevo, da bodo pri pouku brez njih. Po besedah ravnateljice so bili dijaki že na začetku septembra na prvi razredni uri seznanjeni s potekom pouka po modelu B, ki predvideva pouk z upoštevanjem ukrepov.

Dijaki sprožili upravni spor, do odločitve ravnateljica odredila pouk na daljavo

Dijaki so tudi sprožili upravni spor in predlagali upravnemu sodišču začasno odredbo, da jim šola dopusti obiskovanje pouka in omogoči izvajanje izobraževalnega programa brez nošenja mask. Ravnateljica je za te dijake odredila pouk na daljavo do odločitve sodišča. Želi si predvsem, da bi lahko izvajali pedagoški proces mirno in v varnem okolju za vse udeležence, dijake in zaposlene, je še dejala ravnateljica. Na družbenem omrežju so dijaki zapisali, da si bodo pouk poskusili organizirati sami, če jim ga ne bodo organizirali profesorji.

V Svizu pričakujejo, da bo ministrstvo za šolstvo v zvezi s tožbami, ki so glede nošenja mask vložene proti šoli, zagotovilo ravnateljici in zaposlenim vso potrebno pomoč. Sindikat ministrstvo hkrati poziva in od njega zahteva, naj aktivno zaščiti zaposlene, ki so zato, ker želijo spoštovati veljavne predpise, izpostavljeni šikaniranju nasprotnikov cepljenja in nošenja mask.

Krek: Če bi to držalo, kirurgi pri 30 letih ne bi bili več živi

Milan Krek. Foto: TV Slovenija/posnetek zaslona
Milan Krek. Foto: TV Slovenija/posnetek zaslona

"Mi si samo želimo normalnega življenja brez mask, ki so potrjeno škodljive bolj, kot so dejansko uporabne," je po poročanju TV Slovenija dejala ena izmed dijakinj. Izjavo je v Odmevih komentiral vodja NIJZ-ja Milan Krek.

Po njegovem mnenju dijaki sledijo zgledom pri starejših in v Sloveniji ni težko najti veliko starejših, ki nasprotujejo ukrepom, cepljenju, maskam in tako naprej. Krek tako ne krivi skupine dijakov, ki zavračajo maske, za "napačno stališče", že obstoječi spor se je pač preselil na mlado generacijo. "Ampak če bi to držalo, kar je gospa rekla, kirurgi že pri 30 letih ne bi bili več živi. Naši kirurgi imajo maske gor po 16 ur, in to ne take, kot jih imamo mi, še bolj filtrirajo."

"Spet smo priča nestrokovnemu nastopanju. Ti učenci tega seveda niso našli v člankih, ampak na spletni strani, kjer je tega ogromno. Mi smo to že neštetokrat zavrnili in povedali, da ne drži, in to se še vedno pelje naprej in naprej. Kaj je težava? Če bomo tako nadaljevali, bomo iz te krize zelo težko prišli. Ko bo že pol Evrope zunaj vsega, bomo mi še vedno rdeči."