Minilo bo sto let, odkar so bile olimpijske igre leta 1924 v Parizu. Foto: AP
Minilo bo sto let, odkar so bile olimpijske igre leta 1924 v Parizu. Foto: AP

V Parizu se že pripravljajo na poletne olimpijske in paraolimpijske igre, v pričakovanju športnega dogodka pa so v muzeju Musée d'Orsay predstavili podobo uradnega plakata, ki že krasi francosko prestolnico. "Nočem, da je to dolgočasen plakat, na katerem sta samo logotip in datum. Želim povedati zgodbo," je za AP pred razodetjem podobe povedal vodja oblikovanja pri organizacijskem komiteju pariških iger Joachim Roncin in poudaril, da je želel nekaj razkošnega, bogatega in barvitega. Dodal je, da si je zamislil, da je plakat vesel, saj bo celotna prireditev ena velika zabava. "Upam, da bodo plakati navdihnili ljudi," je še dejal.

Gattoni in Roncin. Foto: AP
Gattoni in Roncin. Foto: AP

Umetnik Ugo Gattoni je tako ustvaril plakat v slogu art decoja, pri oblikovanju pa ni uporabil umetne inteligence – Roncin je želel pokazati francosko znanje in izkušnje, nujno je bilo, da je vse narejeno ročno. Gattoni je za plakate porabil več kot 2000 ur. "Ima svež občutek, dobro vzdušje," je povzel umetnik, čigar delo je vključevalo tudi preučevanje vseh prejšnjih olimpijskih plakatov.

Motive naj bi navdihnila "razkošna preteklost mesta". Na plakatu so tako med drugim z živahnimi barvami – te je avtor izbiral kar šest mesecev – upodobljene tudi znamenitosti. Eifflov stolp se prebija skozi narodni stadion Stade de France, narisani so tudi Les Invalides, kjer je grobnica nekdanjega francoskega cesarja Napoléona Bonaparteja, Grand Palais, Slavolok zmage ... Risbo je opisal kot "tako podrobno, da si lahko predstavljate, kako se sprehajate po vrtovih Versaillesa".

"Olimpijske igre naj bi bile obdobje svetovnega miru." Foto: AP

V ozadju so vidni tudi olimpijski ogenj, ki na ladji pripluje iz Grčije v francosko pristanišče Marseille, eden izmed bolj očarljivih prizorov na plakatu pa je športnik, ki stoji na ploščadi z iztegnjenimi rokami, olimpijska golobica pa sedi na njegovi levi roki. "Olimpijske igre naj bi bile obdobje svetovnega miru," je še poudaril Gattoni.

Prodajali bodo med 15.000 in 30.000 plakati za olimpijske in paraolimpijske igre, za enega bo treba odšteti med 20 in 40 evrov, odvisno od velikosti.

Prvi uradni olimpijski plakat se je pojavil za igre leta 1912 v Stockholmu in je bil izbran na umetniškem natečaju. Od takrat so za plakate odgovorni organizatorji v mestu gostitelju.