Curtis na dan, ko se je rodil. Foto: Guinnessova knjiga rekordov
Curtis na dan, ko se je rodil. Foto: Guinnessova knjiga rekordov

Nosečnost dečkove mame, Michelle (Chelly) Butler, je po navedbah Guinnessove knjige rekordov prvih nekaj mesecev potekala brez težav. Zdravniki so ugotovili, da pod srcem nosi dvojčka, a ker to zanjo ni bila prva nosečnost, poleg tega pa ni imela nobenih zdravstvenih težav, so bili prepričani, da bo otroka brez težav donosila in ju rodila okoli predvidenega datuma poroda – ta je bil določen na 11. november 2020.

Na maminih prsih kmalu po rojstvu. Foto: Guinnessova knjiga rekordov
Na maminih prsih kmalu po rojstvu. Foto: Guinnessova knjiga rekordov

A 4. julija lani je Michelle začutila popadke. Odhitela je v bližnjo bolnišnico, od koder so jo hitro premestili na univerzitetni klinični center Birmigham. Po posvetu s specialisti na neonatalni intenzivni enoti se je mama odločila, da otroka rodi, čeprav je obstajalo več kot 99 odstotkov možnosti, da novorojenčka ne bosta preživela. Curtis in njegova sestrica C’Asya sta se tako rodila 5. julija ob 13. uri, pri gestacijski starosti 148 dni (21 tednov in en dan), kar je 132 dni prezgodaj.

C’Asya je bila ob rojstvu premalo razvita in se ni odzivala na zdravljenje in je naslednji dan umrla. Tudi za Curtisa zdravniki niso imeli veliko upanja, staršem so že omenili možnost, da se od njega poslovijo oz. da dečkovo drobceno telesce (tehtal je komaj 420 gramov) predajo v mamino naročje.

"Naravnost so mi povedali, da tako majhnih novorojenčkov načeloma ne ohranjajo pri življenju," je za Guinnessovo knjigo rekordov dejala Michelle. Kljub vsemu so poskusili, novorojenčka namestili v inkubator in presenečeni ugotovili, da se uspešno odziva na zdravljenje. Z vsakim dnem, ki ga je drobceni fantič preživel, se je upanje krepilo. "Na začetku je potreboval veliko zdravil za krepitev delovanja srca in pljuč, priključen je bil na ventilator. A je vsak dan napredoval, količino zdravil smo mu lahko zmanjševali, po treh mesecih smo ga lahko odklopili z ventilatorja," je razložil specialist neonatologije Colm Travers, eden od dveh direktorjev programa za izjemno nedonošene otroke v bolnišnici in tudi tisti, ki je staršem predlagal kandidaturo za vpis v knjigo rekordov.

Curtisovo čudežno preživetje je osupnilo tudi neonatologa Briana Simsa, ki je bil prisoten ob dečkovem rojstvu, saj niti v sanjah ni pričakoval, da bi otrok lahko preživel. "Takoj, ko smo ga priklopili na kisik, se je njegovo telo odzvalo, srčni utrip se je zvišal, stanje se je izboljšalo," se spominja danes in dodaja: "Takoj nam je dal vedeti, da hoče preživeti." Kot je še pojasnil, to delo opravlja že skoraj 20 let, "a še nikoli nisem videl tako majhnega novorojenčka, ki bi bil tako močan kot on".

Curtis z mamo Michelle po prejemu Guinnessovega certifikata. Foto: Guinnessova knjiga rekordov
Curtis z mamo Michelle po prejemu Guinnessovega certifikata. Foto: Guinnessova knjiga rekordov

Devet mesecev pozneje, v začetku aprila letos, so Curtisa odpustili v domačo oskrbo, a starši se zavedajo, da malček še zdaleč ni premagal vseh ovir, ki ga čakajo: še vedno namreč potrebuje dodatek kisika pri dihanju, težave ima tudi pri uživanju hrane, zato ga za zdaj hranijo še po cevki, je pojasnila dečkova mama. Priznava, da je skrb za malčka – ob tem, da ima ta že tri starejše sorojence – precejšen napor, ki pa ji je v neskončno veselje. "Že zdaj sem utrujena, tako aktiven fant je," v smehu še pravi Michelle.

Curtis se je, zanimivo, rodil točno mesec dni za dozdajšnjim nosilcem rekorda, Richardom Hutchinsonom iz Wisconsina, ki se je rodil pri gestacijski starosti 21 tednov in dva dni, 5. junija lani.