podgana Svet24.si

Po podgani v konzervi rjavega fižola se je le ...

Ptuj, zadolzevanje_3_delo na cesti Svet24.si

Zakreditirani do leta 2040, kaj bo z novimi ...

andrej zubicki zubitsky bobo Necenzurirano

Ruski oligarh prodaja Slovensko industrijo jekla

vila arboretum-pl1 Reporter.si

Hiša Joca Pečečnika na vodik? Bogataš gradi ...

maribor af Ekipa24.si

Sol na ljubljanske rane! Ste videli, kaj so ...

miša-margan Njena.si

Miša Margan bo drugič postala mamica

doncic 11 Ekipa24.si

Ni videti dobro! Dončića posneli, ko je korakal ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Po popoldanskih nalivih nevarnost novih poplav; poskus preboja do Črne na Koroškem neuspešen

Deli na:
Po popoldanskih nalivih nevarnost novih poplav; poskus preboja do Črne na Koroškem neuspešen

Popoldne lahko zaradi neviht pride do hitrih porastov manjših hudournikov na prizadetih območjih. Trenutno pa so poplave še vedno na območju Mure ter ob sotočju Save in Krke, drugje reke upadajo. Ekipam se do Črne na Koroškem po tleh še ni uspelo prebiti, naj bi pa danes uspeli omogočiti prevoznost ceste v Luče.

Kot je danes na novinarski konferenci v Ljubljani pojasnil hidrolog Janez Polajnar, na reki Muri v tem trenutku pri Gornji Radgoni beležijo rekordno velik pretok, in sicer 1450 kubičnih metrov na sekundo. Hidrologi predvidevajo, da bo ta vodna količina stekla preko Slovenije v 24 urah tudi preko poškodovanega dela visokovodnega nasipa. Zvečer je namreč popustil del nasipa, ki pa so ga tudi s pomočjo helikopterja Slovenske vojske doslej uspeli sanirati, je povedala direktorica Direkcije za vode Neža Kodre.

"Direkcija za vode in gospodarske javne službe so se celo noč borili s tem delom nasipa, prenašale vreče in material ter nato s pomočjo Slovenske vojske, helikopterja, tudi ta del nasipov na Muri uspešno sanirali," je dejala. Helikopter je po besedah poveljnika Civilne zaščite Srečka Šestana zaradi vremenskih razmer lahko poletel šele zjutraj, z njim pa so tja prenesli betonske bloke, te pa nato še dodatno obložili z vrečami.

Preventivno so evakuirali ljudi iz treh naseljih, še v delu treh so bili v pripravljenosti, če bo evakuacija potrebna. Kot je dodala Kodre, zdaj vsi nasipi na Muri delujejo, skupaj s civilno zaščito pa ves čas spremljajo razmere. Visok pretok Mure je po Polajnarjevih besedah posledica količine padavin in po zagotovili avstrijske strani pretočne hidroelektrarne nanj niso imele vpliva.

Po Šestanovih navedbah sta glede dostopnosti kritični Koroška in Zgornja Savinjska dolina. Poskus preboja do Črne na Koroškem po tleh je bil po njegovih besedah neuspešen, še vedno iščejo načine, kako se prebiti tja. Medtem je vzpostavljen dostop po zraku, na razpolago imajo tri policijske in tri vojaške helikopterje, ki zagotavljajo prevoze nujne opreme.


Na območju je začela spet delovati mobilna telefonija, kar pomeni veliko pridobitev za prizadete ljudi. Civilna zaščita je ojačala štab na Koroškem, poseben pooblaščenec skrbi za Črno na Koroškem, je povedal Šestan. Dodal je, da so tja premestili nekaj vojakov, a se zavedajo, da glede na razmere na območju takšna pomoč ni dovolj.

Po njegovih besedah upajo, da bodo znova uspeli omogočiti prevoznost ceste v Luče in zagotoviti povezave tudi z zgornjim delom Savinjske doline. Predvidevajo, da bodo uspeli urediti vodovod Mozirje, Nazarje in Rečica ob Savinji.

Po Šestanovih besedah je Civilna zaščita pripravila seznam potreb za zaprosilo za mednarodno pomoč, ki so ga posredovali v kabinet predsednika vlade. Prek različnih poti, med drugim prek mehanizma civilne zaščite EU, bodo zaprosili za helikopterje, stroje in montažne mostove. Če odziv ne bo tak, kot si ga želijo, bodo za pomoč zaprosili tudi prek bilateralnih sporazumov, je dodal. Ob strojih bodo sicer zaprosili tudi za delavce za njihovo upravljanje.

Sicer pa bo v ponedeljek zaživela tudi posebna aplikacija, kjer bodo vsi, ki bi želeli pomagati prizadetim, lahko ponudili svojo pomoč. Trenutno pa pristojni vse opozarjajo, da razmere še niso primerne in naj prostovoljci zaenkrat ne odhajajo na prizadeta območja.

Za popoldne so namreč znova napovedane nevihte. Zaradi ranljivosti terena po nedavnih poplavah na več območjih pričakujejo težave z zastajanjem padavinske vode, tudi tam, kjer to ni običajno, lahko pride do hitrih porastov manjših hudourniških vodotokov, je pojasnil Polajnar.