Španec in Katalonec, ki sta poskrbela, da se je Manchester City povzpel na vrh nogometne Evrope. Foto: Reuters
Španec in Katalonec, ki sta poskrbela, da se je Manchester City povzpel na vrh nogometne Evrope. Foto: Reuters

"V prvem polčasu nisem bil dober, če sem iskren, sem igral usrano, zanič. Potem sem si rekel, da je treba premagati to miselnost, in dosegel sem gol," je bil v prvi izjavi odkrit Rodri, 26-letnik iz Madrida.

"Prežemajo me čustva. Uresničile so se nam sanje. Jaz sem tukaj šele štiri leta, naši navijači na to čakajo že 30, 40 let. A naslov smo si zaslužili. Tako blizu smo bili v zadnjih letih, danes pa nas je Bog končno obdaril," je bil čustven Španec s polnim imenom Rodrigo Hernández Cascante, ki ga je Manchester City pred štirimi leti za 70 milijonov evrov odpeljal iz Atletica Madrida.

Sorodna novica Manchester City prvič klubski prvak Evrope

Proti Chelseaju obsedel na klopi

V finalu Lige prvakov 2021 proti Chelseaju (0:1) so trenerju meščanov Pepu Guardioli kot eno glavnih napak očitali ravno, da je na odločilni tekmi pozabil na Rodrija. Ob njegovi odsotnosti je blestel N'Golo Kanté, ki je postal takrat v Portu igralec tekme ob zmagi modrih iz Londona. Tokrat so na finalu v Carigradu proti Interju slavili sinjemodri iz Manchestra, Rodri pa je bil po izboru Uefe uradno izbran za najboljšega igralca tekme.

Ob napadalno precej razglašeni predstavi, če ne kar bledi igri pred Interjevim golom, sta Rodrija (7,9) v nazivu za MVP-ja finala izzvala le osrednji branilec Ruben Dias (7,8) in vratar Ederson (8,1), ki sta si prislužila podobno visoke algoritemske ocene.

Moje sanje so v vaših rokah ... brez pritiska!

Rezervist in veteran Kyle Walker v nagovoru soigralcem pred začetkom tekme.

"To je trenutek ponosa za vse v našem klubu. Vsak dan tako garamo in že tako dolgo smo si želeli to lovoriko. Liga prvakov je čudovito tekmovanje in neverjetno smo srečni, da smo jo končno osvojili. Letos smo osvojili vse tri naslove, kar je nekaj neverjetnega. To je največji dosežek za katero koli klubsko ekipo in nam je to uspelo," je dejal kapetan İlkay Gündoğan, ki je iz rok predsednika Uefe Aleksandra Čeferina prevzel evropski pokal prvakov in ga nato kot prvi dvignil v zrak.

Četrtič zapored se je finale Lige prvakov končal z 1:0. Petnajsti naslov za klube iz Anglije in 17. finalni poraz italijanski ekipi. Interjev izkupiček v finalih je zdaj 3:3. Foto: Reuters
Četrtič zapored se je finale Lige prvakov končal z 1:0. Petnajsti naslov za klube iz Anglije in 17. finalni poraz italijanski ekipi. Interjev izkupiček v finalih je zdaj 3:3. Foto: Reuters

Finale izmučil Guardiolo

"Utrujen. Umirjen. Zadovoljen. Tako težko je zmagati," je začel svoj intervju za BT Sport veliki zmagovalec carigrajskega večera Pep Guardiola. "Res so dobri. Bodite potrpežljivi, sem jim rekel ob polčasu. Moraš imeti srečo. Če ne bi bilo Edersona, bi lahko remizirali. Gre za met kovanca. To je bilo zapisano v zvezdah. Pripada nam," je bil filozofsko razpoložen sprva Katalonec na klopi Manchester Cityja.

Po dveh naslovih z Barcelono leta 2009 in 2011, ko si je z Lionelom Messijem pokoril nogometno Evropo, se je odločil za predah, nato pa trenersko delo nadaljeval pri Bayernu. Glavni cilj je bila Liga prvakov, a se je vselej spotaknil pred odločilnim dejanjem. Enaka zahteva je bila podana, ko je leta 2016 postal trener sinjemodrih. Kot v Nemčiji je tudi v Angliji serijsko zbiral domače lovorike, a glavne krone ni in ni bilo.

To je nekaj, za kar garaš celo življenje, Presrečen sem. Bil sem grozen na igrišču, a mi je zdaj vseeno. S to skupino igralcev smo osvojili trojno krono, kar je nekaj res zelo posebnega.

Jack Grealish, igralec Man Cityja

Vse do zdaj. "Nismo bili na svoji najboljši ravni. Po svetovnem prvenstvu je ekipa naredila korak naprej, a to ni bila naša najboljša predstava," je bil odkrit 52-letni trener, ki je s tremi naslovi evropskega prvaka zdaj samo še za Carlom Ancelottijem, ki ima štiri naslove stare celine.

"Nimam energije, da bi razmišljal o naslednji sezoni, to je nemogoče. Potrebujemo premor. Naši igralci imajo zdaj mednarodne tekme. Uefa in Fifa, razmislite o tem. Premier liga se je končala pred dvema ali tremi tedni, zdaj morajo igralci še v reprezentance. To je preveč," se je Guardiola mimogrede še obregnil ob nogometni spored, ki zdaj junija prinaša še dva kroga kvalifikacij za Euro 2024. "Praznovali bomo v hotelu z družino in prijatelji. V ponedeljek je parada v Manchestru," je zaključil človek, ki je bil bržkone pod največjim pritiskom na stadionu Atatürk.

Pred tremi leti je Uefa še preganjala Man City, ki pa je nato dobil pravno vojno oziroma se je ognil izključitvi za dve sezoni. Zdaj jim nekaj podobnega grozi v Premier ligi. Foto: Reuters
Pred tremi leti je Uefa še preganjala Man City, ki pa je nato dobil pravno vojno oziroma se je ognil izključitvi za dve sezoni. Zdaj jim nekaj podobnega grozi v Premier ligi. Foto: Reuters

Ko je United osvojil trojček, so bili v tretji ligi

Manchester City je postal 23. evropski klub z najbolj zaželeno klubsko lovoriko na svetu, od tega šesti klub iz Anglije. Man City iz sezone 2022/23 je postala deseta ekipa, ki je v isti sezoni osvojila tri najpomembnejše lovorike: državni in pokalni naslov ter naslov prvaka Evrope. S trojčkom se sicer lahko pohvali le osem klubov, iz Anglije le večni mestni tekmec Manchester United iz njihove sanjske sezone 1998/99. Zanimivo, da je tisto sezono Manchester City prvič in edinkrat zaigral v tretji angleški ligi.

Na najnižji točki zdaj 129-let starega kluba si je malokateri navijač meščanov predstavljal, da bodo ob boku najboljše izdaje Manchester Uniteda. Ključna prelomnica je seveda leto 2008, ko je klub kupil šejk Mansur oziroma vladajoča družina emirata Abu Dabi.

115 točk obtožnice zaradi kršenja finančnih pravil

Ravno vreča brez dna za igralske okrepitve in raznolika nogometna vlaganja je tudi vzrok, zakaj je hkrati Manchester City postal eden najmanj priljubljenih klubov tako doma kot v tujini. Leta Uefinih preiskav zaradi kršenja finančnih pravil so prinesla bolj simbolične kazni kot resne posledice. Evropska nogometna zveza je sicer klub na naftno-plinski denar iz Združenih arabskih emiratov sicer izključila za dve sezoni iz Uefinih tekmovanj, a je športno razsodišče leta 2010 razveljavilo ostro kazen. Ostala je le 10-milijonska globa, ki pa najbogatejšemu nogometnemu klubu na svetu predstavlja zgolj nujni strošek.

Vseeno ima Cityjev trojček lovorik zvezdico. Premier liga je namreč proti klubu spisala obtožnico o kar 115 kršitvah finančnega ferpleja med letoma 2009 in 2018. Ob tem vodstvo angleškega elitnega prvenstva obtožuje Man City zavračanje sodelovanja pri preiskavi, ki se je začela decembra 2018. Postopki tečejo dalje, klub z Etihad Stadiuma si želi čimprejšnje razsodbe, a vse glasnejši kritiki na Otoku hočejo streznitev. Od leta 2008, ko je šejk Mansur oziroma City Group postal lastnik kluba, so za okrepitve zapravili bajnih dve milijardi in tristodeset milijonov evrov – v številki 2.310.000.000 evrov.

Ogromno razočaranje črno-modrih iz Milana

Preboj v veliki finale je bil nenadejan, v Carigrad so šli kot avtsajderji, a na koncu so bili poklapani. Še zdaleč niso bili nadigrani, na koncu so imeli več poskusov strelov, natančnih strelov in v seštevku tudi krepko boljše priložnosti. A prečka in dve nastreljani nogi iz bližine so preprečile izenačujoči zadetek.

"Poraz je najhujša stvar v športu. Obžalovanje je normalna stvar. A hkrati morajo biti igralci ponosni na sezono in predstavo v finalu. Igrali smo proti odličnemu nasprotniku, vendar si očitno nismo zaslužili izgubiti. Rad bi objel prav vsakega navijača Interja kot tudi svoje igralce. To je nogomet, iz razočaranj rasteš. Še vedno se sprašujem, kako da na koncu nismo dosegli zadetka," je bil potolčen trener Interja Simone Inzaghi.

Haaland že razmišlja o obrambi lovorik

Na igrišču je bil soj žarometov uperjen v izrednega napadalca Man Cityja. Erling Haaland je začel obetajoče, sicer s strelom iz prepovedanega položaja, nato poskrbel še za najresnejši strel prvega dela. A nato 22-letnega Norvežana skorajda ni bilo na spregled oziroma se je izkazal le še s kratkimi podajami na robu kazenskega prostora.

12 golov na 11 tekmah LP-ja in Erling Haaland je drugič v karieri postal najboljši strelec Lige prvakov. Prvič z Borussio Dortmund, ko je v sezoni 2020/21 dosegel 10 zadetkov. Foto: Reuters
12 golov na 11 tekmah LP-ja in Erling Haaland je drugič v karieri postal najboljši strelec Lige prvakov. Prvič z Borussio Dortmund, ko je v sezoni 2020/21 dosegel 10 zadetkov. Foto: Reuters

"Neverjetno. Niti v najbolj divjih sanjah ne bi pomislil na to. Dokaz, da je to mogoče tudi za fanta iz majhnega mesta na Norveškem. To daje upanje mladim v mojem domačem mestu. Neverjetno. Pomembno je, da imam vse življenje okoli sebe dobre ljudi in take, ki jim lahko zaupam. To, da imam tukaj ob sebi očeta in mamo, je fantastično," je bil ganjen Haaland, ki je sklenil sezono kot najboljši strelec Lige prvakov z 12 goli, skupno pa z 52 zadetki na 53 klubskih tekmah.

"Ubraniti moramo to, kar smo dosegli v tej sezoni. Čez mesec dni bo vse pozabljeno. Tako bomo morali začeti znova od začetka," je poudaril Haaland in povzel vodilo Guardiole ter vodstva kluba: kot v Angliji želi Manchester City zavladati tudi v Evropi. Če le ne bo kakšne kazni za finančne grehe ...