Klavrn zaton Janeza Janše: Hrvat Plenković je ...

bk
0 08.03.2024 20:22:23

Polfinale lige IHL: Triglav začel z odliko, v soboto znova v Kranju

Luka Vovk
V ligi IHL, ki že sedmo sezono združuje slovenske, hrvaške in srbske klube, je pretekla sreda prinesla prvi polfinalni dan. V dveh obračunih, ki sta poskrbela za pestro dogajanje v dveh dvoranah, sta korak bliže finalu naredila kranjski Triglav in hrvaški Sisak. Slednji je že ob uvodu prišel do brejka v srbski prestolnici.

Kranjčani so v boju z Zagrebom glede na pretekla dogajanja favoriziran kolektiv. V rednem delu so tako doma kot v gosteh Zagrebčane precej prepričljivo, s 5:2, in s 6:1, ugnali, v sredo je bil končni izid veliko bolj tesen. Zagrebčani, za katere igra tudi nekdanji reprezentant Slovenije, ki zadnjih sedem let nosi dres hrvaške izbrane vrste, Domen Vedlin, so se izkazali z zelo solidno igro v obrambi, ki pa jo je četi Dejana Varla vseeno uspelo trikrat »zlomiti«.

Kranjčani so v vodstvo prešli hitro, že v peti minuti, ko je Domagoj Troha obranil strel Martina Jazbeca, a je po nespretnem obvladanju ploščka do tega prišel Anže Podrekar in neposredno pred golom plošček poslal visoko pod prečko.

Zagrebčani so po slabih petih minutah izid poravnali, izkoristili so odbiti plošček na modri črti, nato pa je Hrvoje Zovko uspešno končal protinapad dveh proti enemu.

triglav hokej dejan varl 24 lv
Luka Vovk

Če sta se piščalki glavnih sodnikov v prvih tretjinah malokrat oglasili, pa je bilo to povsem drugače v tretji tretjini, ko sta si ekipi tudi zaradi vroče krvi prislužili kopico kazni. Tako se je v startu v tretjo tretjino Triglav znašel v odlični priložnosti. Eno minuto je imel prednost dveh igralcev več, kombiniral v napadu, a bil premalo agresiven, da bi prišel do novega vodstva. Je pa to Kranjčanom nato uspelo v 49. minuti. S sijajno podajo prek polovice igrišča je Enes Gorše našel Anžeta Podrekarja, ki se je pred Troho znašel sam in ga s »finto« ugnal med nogama. Do konca tekme domači še naprej niso znali izkoristiti power playa, so pa bili spretnejši v igri ob izenačenih močeh. Štiri minute in pol do konca rednega dela je Triglav tehtnico še bolj nagnil na svojo stran. Po odbitku se je na pravem mestu znašel Aljoša Pretnar. Tim Dolinar, ki je z Jašo Jenkom in Nikom Širovnikom Kranjčane okrepil v najbolj pomembnem delu sezone, je ob strelu svojo palico celo prelomil na pol, Troha ploščka ni zadržal. Pretnar pa ga je s prefinjenim dotikom poslal za njegov hrbet.

Na prvi tekmi serije je domači vratar Tomaž Trelc obranil 26 strelov, Troha pa je bil uspešen pri 28 poskusih triglavanov.

triglav hokej 24 lv
Luka Vovk

Čeprav bi morala druga tekma polfinala med Triglavom in Zagrebom potekati v hrvaški prestolnici, bo zaradi prireditve o lepotičenju v dvorani Velesajam drugi obračun prav tako gostila Arena Zlato polje. Prvi plošček bo v soboto na centralnem buliju padel ob 19.15.

V soboto bo drugi polfinalni obračun med Crveno zvezdo in Siskom potekal v Ledni dvorani Zibel, kamor so se Siščani v sredo vrnili z veliko zmago. Prvi to sezono so Vitezi namreč ugnali daleč najbolj prepričljivo moštvo rednega dela sezone. Hkrati so igralci Siska po Sij Acroni Jesenicah postali drugi, ki so v tej sezoni dvorano Pionir zapustili zmagovito. V rednem delu so Beograjčani v Sisku zmagali s kar 7:2, na domačem ledu pa so konec januarja slavili s shutoutom (3:0) Arsenija Rankovića.

cvena zvezda hokej 24
vszi

Prva tretjina prvega polfinalnega obračuna z zadetki ni postregla, so pa domači v startu v drugo prešli v vodstvo, še pred tem pa zapravili skoraj dvominutno prednost dveh igralcev več. Na polovici tekme prednosti moža več niso zapravili gostje, ki so po postavljeni formaciji prišli do izenačenja, za katerega je poskrbel Američan Tyler Dill, vodilni strelec lige. Crvena zvezda je na zadnji odmor vseeno odšla z vodstvom, v 37. minuti sta Andija Španjević in Vjačeslav Degterev z nekaj odličnimi potezami izigrala celotno peterko Siska. Ta je v tretji del startal s kar 76-sekundo prednostjo dveh igralcev in to tudi izkoristil, po izdelani akciji je z močnim strelom na prvo zadel Patrik Dobić. Le dve minuti kasneje pa šok za rdeče, Vitezi so prek odbitka prešli v vodstvo in ga zadržali do 56. minute, ko je beograjski kolektiv v power playu mrežo prav tako zatresel po odbitku.

Zmagovalca je kasneje odločila loterija, kar sedem serij je bilo potrebnih, v njih pa je blestel Dill, ki je Rankovića v treh poskusih premagal kar trikrat. Pri domačinih je dvakrat kazenski strel uspešno izvedel Ščenkov, v tretje pa je njegovo nakano David Anderson prepoznal in ustavil.

To je sicer tretji spopad Crvene zvezde in Siska v izločilnih dvobojih. Lani so Hrvati četrtfinalno serijo začeli na isti način, z zmago po loteriji v Beogradu, nato so celo v seriji povedli z 2:0, a so Srbi zatem nanizali kar tri zmage. Dve po podaljšku, odločilno zgolj z 1:0 z golom v 90. minuti. Leto prej je četrtfinalna serija Beograjčanom pripadla s 3:1.

Tudi to sezono se bosta v finale prebili ekipi, ki bosta prvi prišli do treh zmag. Triglav je ligo IHL doslej osvojil dvakrat, Crvena zvezda enkrat, Zagreb je doslej enkrat igral v polfinalu, Sisak pa je med najboljšo četverico prvič. Lani so naslov v svoji krstni sezoni v ligi IHL osvojili hokejisti Sija Acronija Jesenic.

Triglav – Zagreb 3:1 (1:1, 0:0, 2:0)

Kranj – Arena Zlato Polje. 50 gledalcev. Glavna sodnika: Lešnjak in Leben. Linijska sodnika: Markizeti in Arlič (vsi Slovenija).

Strelci: 1:0 A. Podrekar (5.), 1:1 Zovko (Ljubičić, 10.), 2:1 A. Podrekar (Ahačič, Gorše, 49.), 3:1 Pretnar (Dolinar, Jenko, 56.).

Kazenske minute: Triglav 8, Zagreb 18.

*opomba: Triglav v seriji vodi z 1:0

Triglav: Trelci, Hafner; Bošković, Ahačič, Pavlovič, Pretnar, Jenko; Grošelj, Širovnik, Gorše, Rajsar, G. Podrekar; Dolinar, Sopotnik, Jazbec, Markič, A. Podrekar, Morel. Trener: Dejan Varl

Zagreb: Troha, Bujanić; Kegalj, Srketić, Guimont, Stančić, Jarčov; Vedlin, Alić, Svjetličić, Ljubičić, H. Zovko; Babić, Slovinac, Čizmadija, Jović, Novotny; Zlatar, Klobučar, Stipković, B. Zovko. Trener: Bruno Bregant.

Crvena zvezda – Sisak 3:4 (0:0, 2:1, 1:2; 0:0) – kazenski streli

Beograd – Dvorana Pionir. 276 gledalcev. Glavna sodnika: Požar (Srbija) in Bajt. Linijska sodnika: Čertanc (oba Slovenija) in Perduv (Srbija).

Strelci: 1:0 Gvozdenović (Čekmarev, Mitrović, 23.), 1:1 Dill (Kanaet, Čanić, 29.), 2:1 Degterev (Španjević, 37.), 2:2 Dobrić (Kanaet, Čanić, 41., PP2), 2:3 Bujger (Puzić, 44.), 3:3 Novaković (Podunavac, Leštaric, 56., PP1).

Kazenski streli: 3:4 (Ščenkov 2, Dinić za Crveno zvezdo, Dill 3, Malenica za Sisak).

Kazenske minute: Crvena zvezda 14, Sisak 16 + 10 (Malenica).

*opomba: Sisak v seriji vodi z 1:0

Crvena zvezda: Ranković. Zabelin; Podunovac, Španjević. Dragović, Leštarić, Novaković; Mitrović, M. Mladenović, Čekmarev, Gvozdenović, Pčalin; Degterev, Kravljanac, Ščenkov, Zwick, Đinđić; Dinić, Simić, Bradić K. Mladenović, Šaljić; Vidovič. Trener: Igor Kosović.

Sisak: Anderson, Mrđenović; Čavlović, Puzić, Dill, Malenica, F. Polonijo; Bezuk, Vukadin, Čanić, Dobrič, Kanaet; Baždar, Lennon, Jarčov, Galvin, Selitaj; Domitrović, Bujger, Krikšić, M. Polonijo. Trener: Dejan Dejanović.

Značke: ihl, triglav, hokej