Ni pomembno le število dnevno pozitivnih

Kje je Slovenija po ključnih kriterijih epidemije koronavirusa

G.G.
7. 11. 2021, 13.47
Posodobljeno: 7. 11. 2021, 20.30
Deli članek:

Slovenija je trenutno res na prvem mestu po število dnevnih odkritih pozitivnih primerov v zadnjem tednu, toda enako ali še bolj so pomembni drugi kazalci epidemioloških razmer.

Profimedia
Vrsta za cepljenje v Zagrebu. Na Hrvaškem je soboto umrlo 50 covidnih bolnikov, v Sloveniji 9.

Strokovnjaki so že večkrat poudarili, da bo z višjo precepljenostjo ključni kriterij število hospitaliziranih zaradi covida-19, in zlasti število zasedenih postelj na intenzivnih oddelkih.

Več od števila dnevno okuženih pove tudi število smrti na milijon prebivalcev zaradi covida-19. Po tem kazalcu sta daleč na prvem mestu v negativnem smislu Romunija in Bolgarija, kar je razvidno iz podatkov zanesljive podatkovne spletne strani Our World in Data. Sledijo Latvija, Litva, Črna gora, Srbija, Estonija, Hrvaška, Madžarska, Severna Makedonija in Slovenija.

Nemara še bolj pomembne kriterij je zasedenost bolnišnic. Prevedeno v primerjavo na milijon prebivalcev je na prvem mestu Bolgarija. Srbija je na drugem mestu, vendar se tam krivulja ne dviguje več, v zadnjih dneh se zasedenost v bolnišnicah celo zmanjšuje. Sledijo Latvija, Litva, Estonija, nato pa že zasledimo Slovenijo, Hrvaško, Slovaško, Madžarsko in Poljsko.

Večina držav na Balkanu, BiH, Srbija, Romunija, Hrvaška, Bolgarija (bistveno povečali testiranje v zadnjih tednih), pa tudi Madžarska in Slovaška, opravijo manj testov na milijon prebivalcev kot Slovenija. Zaradi tega, na primer, BiH, za katero na strani Our World in Data ne vodijo statistike, ni bila nikoli v vrhu po število dnevnih okužb, je pa bila povsem vrhu glede smrti (podatki s strani Worldometer).

»Slika vseeno ni tako črna kot je bila lani,« je konec oktobra dejal prvi epidemiolog v državi Mario Fafangel. »Dnevne številke so visoke, niso pa najbolj ključni dejavnik, ki kroji našo usodo,« je pojasnjeval Fafangel, s čimer nikakor ni želel zmanjšati kritičnost razmer v Sloveniji. Kam je meril? »V visoko cepljenih populacijah lahko toleriramo bistveno višje številke«, je razložil in dodal, da v teh državah (na primer Velika Britanija ali Danska) te številke ne bodo povzročile takšne grožnje za posameznika in prenasičenosti zdravstvenega sistema ter posledično visoke oziroma presežne smrtnosti. Toda v Sloveniji smo še precej oddaljeni od zadostne precepljenosti.