Jaylen Brown je v prvi četrtini dosegel 17 točk in zagotovil lepo prednost Celticsom. Foto: Reuters

Boston je udarno odprl srečanje in si sredi druge četrtine priigral najvišjo prednost na tekmi (54:36). Stephen Curry je 15 od 31 točk dosegel v tretji četrtini, ko so Bojevniki zrežirali veliko vrnitev in celo povedli (82:83). V zadnji četrtini so Celticsi z odlično obrambo popolnoma zaustavili Bojevnike (11 točk v zadnji četrtini je najmanj v finalnih serijah, odkar velja pravilo 24 sekund za napad) in so na pol poti do 18. naslova v zgodovini kluba.

Boston je imel veliko premoč v skoku (47:31), s tem pa je dosegel veliko lahkih točk iz rakete (52:26). Al Horford, Robert Williams (podelil je štiri blokade) in Jaylen Brown so vsi zbrali tri skoke v napadu. Jayson Tatum (26 točk), najboljši obrambni igralec lige Marcus Smart (24 točk) in Brown (27 točk, 4/8 za tri) so skupaj dosegli kar 77 točk.

Najboljši strelec tekme je bil Curry, ki se je ustavil pri 31 točkah (12/22 iz igre, 6/11 za tri), 25 jih je po slabi predstavi na drugi tekmi dodal Klay Thompson (5/13 za tri).

Draymond Green se je znova jezil na sodnike. Odigral je zelo slabo tekmo, zbral je 2 točki, 4 skoke in 3 podaje, štiri minute pred koncem pa je prejel šesto osebno napako. Glasni navijači Bostona so ga večkrat zmerjali in se veselili vsake njegove neuspešne poteze. Foto: Reuters

Priljubljeni napovedovalec v TD Gardnu Eddie Palladino je že ob predstavitvi igralcev še dodatno podžgal vzdušje. Na tribuni sta bila tudi legendarna košarkarja Celticsov Paul Pierce in Bill Walton. Navijači so bili zelo glasni že na začetku tekme, 12 let so čakali na domačo finalno tekmo, potem ko so Celticsi junija 2010 izgubili proti večnim tekmecem LA Lakersom s 3:4 v zmagah.

17 točk Browna v uvodni četrtini
Brown je odprl tekmo s trojko in povlekel je soigralce. Boston je povedel z 10:2 in po osmih minutah že s 26:11 po zabijanju Horforda. Brown je v uvodnih 12 minutah prispeval kar 17 točk. Curry in Thompson sta uspela ob koncu prve četrtine malce znižati zaostanek (33:22).

Boston povedel že za 18 točk
Obramba Bojevnikov je bila zelo slaba, Celticsi so skoraj vsako akcijo uspešno zaključili. Tatum je sredi druge četrtine s trojko povišal na 54:36. Bojevniki so odgovorili z delnim izidom 10:0, Thompson in Curry sta bila natančna izza črte. Ob odmoru je imel Boston 12 točk naskoka (68:56).

Stephen Curry je nasul 15 od 31 točk v tretji četrtini. Foto: Reuters

Velika vrnitev Bojevnikov v tretji četrtini
V tretji četrtini se je razigral Curry, ki je že po treh minutah drugega polčasa prejel četrto osebno napako. Steve Kerr ga je pustil na parketu in z dvema trojkama je znižal na 72:64. Sredi tretje četrtine je ostrostrelec zadel z devetih metrov, Horford pa je naredil nešportno osebno napako. Postavil se je pod njega in sodnik Scott Foster se je po ogledu posnetka odločil za nešportno osebno napako. Curry je zadel dodaten prosti met, nato pa je še Otto Porter zadel izza črte. Bojevniki so v enem napadu dosegli sedem točk. Z delnim izidom 12:0 so celo prevzeli vodstvo po novi trojki Curryja (82:83). Smart in Grant Williams sta s trojkama zaključila razburljivo tretjo četrtino in Boston je znova povedel s 93:89.

Marcus Smart je zadel dve trojki v zadnji četrtini. Foto: Reuters

Celticsi blesteli v obrambi
Zalet so gostitelji prenesli v zadnjo četrtino, ki so jo odprli z delnim izidom 9:2. Grant Williams je povišal na 102:91 in Kerr je moral vzeti minuto odmora. Smart je pet minut pred koncem zadel izza črte za 110:96 in Bojevniki se niso več uspeli nevarno približali. Green je dobil šesto osebno napako štiri minute pred koncem v boju za žogo in navijači Bostona so bili navdušeni. Kerr je dve minuti in 20 sekund pred koncem vzel minuto odmora in do konca srečanja so igrali rezervisti.

Green: To je bilo veliko sranje
"To je bilo veliko sranje. Nisem ujel pravega ritma. Ni mi steklo v obrambi in v napadu. Morali bi precej bolje začeti tekmo, težko se je vrniti po visokem zaostanku. Rad igram v naelektrenem vzdušju. Velikokrat igram dobro, tokrat pa mi ni šlo. Nisem bil dovolj agresiven," je bil razočaran Green.

Precej bolj zadovoljen je bil seveda Smart, ki je prišel na novinarsko konferenco v belih očalih in rdečo-beli majici. Bil je primeren za pustni karneval, če prištejemo še zelene lase.

"Na drugi tekmi so nam odčitali lekcijo. Z grenkim okusom v ustih smo zapustili San Francisco, saj nas odlikuje predvsem obramba in energija na parketu. To nas je prebudilo in na domačem parketu smo bili zelo agresivni," je poudaril obrambni specialist.

Udoka: Obramba je bila odlična, ko je bilo najbolj potrebno
"Najbolj zadovoljen sem bil, ko nas slaba tretja četrtina ni zaustavila. V enem napadu smo prejeli sedem točk. Dobro smo končali tretjo četrtino, v zadnji pa nam je steklo. Obramba je bila odlična, ko je bilo najbolj potrebno, potem ko smo v tretji četrtini prejeli sedem trojk. Pomembno je bilo, da njihovi nosilci igre niso počivali v obrambi. Hitro so si nabrali osebne napake. Zdaj moramo misli usmeriti k četrti tekmi, vodstvo s 3:1 bi bilo že veliko, a ne smemo sanjati," je povedal trener Bostona Ime Udoka.

Kerr: Pokopal nas je skok v napadu
"Pokopal nas je skok v napadu. Dosegli so veliko lahkih košev iz drugih akcij. Zmago so si zaslužili, saj smo bili ves čas podvrženi izjemnemu pritisku. Zdelo se je, da večino časa plavamo po strugi navzgor. Mislim, da osebne napake niso bile usodne. Curry je igral odlično, ko je imel štiri. V tretji četrtini je zadel nekaj izjemnih trojk in prevzeli smo vodstvo. V zadnji četrtini nam je zmanjkalo energije," je razmišljal trener Bojevnikov Steve Kerr.

Četrta tekma finala bo na sporedu v noči s petka na soboto ob 3.00 v Bostonu. Statistika govori v prid Bostona, saj je moštvo, ki je po izenačenju na 1:1 dobilo tretjo tekmo, naslov osvojilo v 82 odstotkih primerov. Med ostalih 18 odstotkov spadajo prav Bojevniki, ki so leta 2015 nadoknadili zaostanek z 1:2 v zmagah proti Clevelandu in dobili tri tekme zapored.