Državnozborske volitve 2022

V ŽIVO: Slovenija povedala, Janše nočemo, zmagala Svoboda!

S.R.
24. 4. 2022, 18.56
Posodobljeno: 24. 4. 2022, 23.15
Deli članek:

Če se bodo rezultati vzporednih volitev nato odrazili tudi v končnem razpletu po vseh preštetih glasovih, bo mandat za sestavo vlade odšel v roke prvaka stranke Gibanje Svoboda Roberta Goloba.

STA
Slavje v štabu Gibanja Svoboda

Vzporedne volitve, ki jih je za RTV Slovenija izvedla Medijana, so potekale do 18. ure in vključujejo 15.216 volivk in volivcev. Vzorec vzprednih volitev vključuje le nedeljsko glasovanje in ne predčasnega, kar je treba upoštevati pri interpretaciji rezultatov. 

Volišča so se ob natančno 19. uri zaprla, glasovi so oddani, volilna udeležba na današnjih težko pričakovanih državnozborskih volitvah pa je bila pričakovano visoka. Prvi rezultati vzporednih volitev kažejo na visoko zmago stranke Gibanje Svoboda, ki jo vodi Robert Golob (35,8 %). Sledijo SDS Janeza Janše (22,5 %), NSi (6,8 %), SD (6,6 %), Levica (4,4 %), LMŠ (3,8 %) in Povežimo Slovenijo (3,2 %).

Delni rezultati po 97 odstotkih preštetih glasov sicer kažejo naslednjo sliko: Gibanje Svoboda - 34,27 odstotka, SDS - 23,92 odstotka, NSi 6,94 odstotka, SD 6,62 odstotka, Levica 4,20 odstotka, LMŠ 3,70 odstotka, Povežimo Slovenijo 3,47 odstotka.

---------

23.00 - "Upam si trditi, da lahko sestavimo vlado hitro," je dejal Golob, ki je pojasnil, da je situacija v svetu in Sloveniji pretežka, ljudje pa pričakujejo hitro in odločno ukrepanje. To je po njegovih navedbah trenutno najbolj pomembno. Pričakuje, da se bodo že jutri in v torek dobili in pogovorili o časovnici ter upa, da se bodo približali hitrosti sestave vlade Demosa. "Ne vidim potrebe, da bi že na začetku vlade sestavljali široko vlado," je med drugim izpostavil Golob, ki je poudaril, da si želijo sodelovanja s civilno družbo in tudi sorodnimi strankami, ki se niso uvrstile v parlament. Poudaril je še, da stranki SDS in NSi nista na seznamu tistih, s katerimi bi se v kratkem nameravali sestati.

22.40 - Koordinator Levice Luka Mesec je v izjavi za javnost izrazil veselje, da se končuje "madžarski eksperiment" trenutne vlade, k čemur so pripomogli tudi v Levici, a je hkrati izrazil razočaranje nad lastnim rezultatom in tem, da sta iz parlamenta izpadli dve stranku Kula. Rezulat Levice je po njegovih besedah "pod pričakovanji," za kar so "pripravljeni sprejeti odgovornost." "V imenu izvršnega odbora Levice na tej točki javno najavljam, da bomo že jutri svetu stranke ponudili svoj odstop," je še dejal.

22.30 - Janez Janša je v prvem odzivu pozdravil visoko volilno udeležbo, čestital stranki Gibanje Svoboda in izrazil obžalovanje, da nekateri sedanji koalicijski partnerji na volitvah niso nastopili skupaj.

22.00 - "Danes se uresničujejo sanje, ne samo sanje nas, ampak velikega dela Slovenije," je po 80 odstotkih preštetih glasov dejal Golob, ki je že razglasil zmago. Dejal je, da zdaj že lahko ugotovimo, da je cilj, torej zmaga na volitvah, dosežen.

22.00 -  V državni zbor se je, kot kažejo delni neuradni izidi današnjih parlamentarnih volitev po dobrih 80 odstotkih preštetih glasovnic, uvrstilo pet strank. Med njimi je tudi Levica, ki je po zadnjih podatkih tik nad parlamentarnim pragom. S 33,7-odstotno podporo sicer še vedno vodi Gibanje Svoboda.

21.30 - Nekdanji predsednik Slovenije Milan Kučan je v prvem odzivu dejal, da so bile današnje državnozbroske volitve "neke vrste referendum zoper politiko, ki je Slovenijo vodila zadnji dve leti in jo spravila v položaj, v katerem je danes." Dejal je še, da je to upanje na boljše, bolj normalno življenje.

21.10 - Predstavniki Inštituta 8. marec pozdravljajo visoko volilno udeležbo, ki po njihovem dokazuje, da v Sloveniji obstaja konsenz o javnem zdravstvu, javnem šolstvu, ohranjanju kritičnih glasov, skupnem dobrem in boju proti revščini: "Moč ni samo v parlamentu, moč je predvsem v ljudeh. Ljudje pa se bomo vedno borili za zgoraj naštete vrednote," so dodali. V izjavi za javnost so še napovedali, da bodo v ponedeljek v DZ vložili predlog zakona proti škodljivim ukrepom oblasti, potem pa se za en mesec odpravljajo na dopust.

21.00 - Predsednica stranke Naša dežela Aleksandra Pivec je zadovoljna z rezultatom glede na to, da stranka obstaja komaj dobro leto. V stranki se zavezujejo, da bodo še naprej glasni zastopniki slovenskega kmetijskega prostora in kmeta, prav tako upokojencev in delavcev.

20.40 - Zmagovalcem je čestital tudi prvak LMŠ Marjan Šarec, ki je poudaril, da je največja zmaga današnjega dne volilna udeležba. Golobovo zmago je opisal kot "veličastno" in dejal, da gre za novo obdobje v slovenski zgodovini, saj se bo vlada, ki "smo jo gledali dve leti in ki je uničevala Slovenijo, končno poslovila."  Glede dokončnih rezultatov bodo v taboru LMŠ še počakali, a glede na vzporedne volitve kaže na to, da bodo obstali pred parlamentarnim pragom, kar Šarec pripisuje prelivanju glasov na liberalnem polju in mobilizacijskemu momentu novega obraza.

20.30 - Vodja poslanske skupine SDS Danijel Krivec je priznal, da so sicer pričakovali nekoliko boljši rezultat, vendar pa je treba počakati do dokončnega preštetja glasovnic. "Je pa res, da smo mi tudi nekoliko izboljšali rezultat izpred štirih let. Nas pa preseneča dejstvo, da ljudje niso spoznali in nagradili tega, kar smo v dveh letih uspeli narediti skozi protikoronske zakonske pakete. S tega vidika nas ta rezultat preseneča," je pojasnil po poročanju STA.

20.20 - Predsednik Desusa Ljubo Jasnič je glede prvih rezultatov dejal, da so največji poraženci upokojenci, ki so da so v parlamentu ostali brez stranke. DeSUS, ki je bila vse od leta 1996 parlamentarna stranka, je namreč po rezultatih vzporednih volitev tokrat dobila pol odstotka glasov in tako ostala pod parlamentarnim pragom, poroča STA.

20.00 - Matej Tašner Vatovec iz Levice glede rezultatov dejal, da je bila volilna udeležba spodbudna in da so ljude povedali, da si ne želijo Slovenije, "kot so jo gledali zadnji dve leti." Glede rezultata Levice je dejal, da bo treba počakati na dokončne rezultate. Računa namreč, da bodo kakšen dodaten glas pridobili na predčasnih volitvah. "Dejstvo pa je, da so se karte na teh volitvah močno premešale, bomo videli, kako dalje," je dodal Vatovec.

19.50 - Da si ljudje želijo spremembe, kar kaže tudi volilna udeležba, ki je "nismo imeli zadnjih 20 let," pa je dejal Golob, ki je nagovoril zbrane v štabu Gibanje Svoboda. "Danes ljudje plešejo. Ampak jutri se začne nov dan in jutri bomo začeli trdo delati, da upravičimo zaupanje, to je naša zaveza," poudaril Golob.

19.40 - "Dali smo vse od sebe," pa je razočarano dejala Alenka Bratušek, ki bo kot kaže obstala pred vrati parlamenta. Svojim volivcem se je zahvalila in dodala, da pa bodo počakali še na rezultate državne volilne komisije.

19.30 - Upanje na to, da se prebijejo v parlament, ohranjajo tudi v LMŠ. Kot je pojasnil Klemen Grošelj, bo štel vsak glas, zato bodo počakali do uradnih rezultatov. Še vedno ohranjajo upanje, da bodo sodelovali v naslednji koaliciji.

19.30 - Da je treba počakati na končne rezultate, je poudaril tudi Zdravko Počivalšek iz Povežimo Slovenijo, ki še vedno ohranja upanje, da bodo prestopili parlamentarni prag.

19.25 - Koordinator Levice Luka Mesec je rezultat pozdravil in dejal, da se je Slovenija kot kaže odločila, da ne gre po poti Madžarske. Sam rezultat Levice je sicer ocenil kot slab, bistveno pod pričakovanji. Počakali bodo sicer do uradnih rezultatov.

19.25 - V stranki NSi se je na rezultate prvi odzval Janez Cigler Kralj, ki je dejal, da so kot kaže prejeli 8 poslanskih mest, kar pomeni, da so svojo moč v parlamentu okrepili, kar si štejejo v čast.

19.20 - Volivkam in volivcem se je zahvalila tudi prvakinja stranke SD Tanja Fajon, ki je prav tako čestitala relativnemu zmagovalcu Golobu.

19.15 - V prvem odzivu na, kar se kaže kot velika zmaga, se je iz Gibanja Svoboda oglasila Marta Kos, ki je izrazila presenečenje, saj da niso pričakovali tako velike razlike. Kosova je hkrati pohvalila visoko volilno udeležbo, kar se ji zdi eden bistvenih zmag današnjega dne.

19.10 - Relativnemu zmagovalcu Golobu je že čestital Aleš Hojs iz SDS, ki je sicer dejal, da je treba počakati še na uradne rezultate. Po Hojsovem mnenju so namreč rezultati vzporednih volitev vsaj "deloma neverodostojni." Prešteti bo torej treba vse glasovnice.