Vztraja pri "lockdownu" čez praznike

Gantar: Verjetno smo nekaj delali narobe, strokovno skupino je smiselno menjati

A.S./STA
17. 12. 2020, 18.55
Posodobljeno: 17. 12. 2020, 20.15
Deli članek:

Minister za zdravje Tomaž Gantar trdi, da se je predlogom strokovne skupine pri odločitvah vlade glede ukrepov za zajezitev širjenja novega koronavirusa v veliki meri sledilo.

STA
Tomaž Gantar vztraja pri zapiranju javnega življenja čez praznike.

Kot je dejal, je sam ves čas zagovarjal stališča strokovne skupine, da pa je tudi strokovna skupina mnenja spreminjala. "Kljub vsemu, če pogledam za nazaj, mislim, da večjih napak nismo delali, da je bilo veliko dela opravljenega," je dejal Gantar. Morda bi bila danes, če pogleda za nazaj, kakšna odločitev drugačna, večina pa ne, je dejal Gantar, ki glavno napako vidi v komunikaciji. Kot je pojasnil, je treba ljudi predvsem v prvi vrsti prepričati, da je nekaj smiselno, prisila pa pri takšnih ukrepih ni prava pot.

Strokovna skupina ni bila razrešena

Pojasnil je, da strokovna skupina ni bila razrešena, smo pa po njegovih besedah prišli do točke, ko smo po rezultatih ob enakih ukrepih slabši. "Verjetno smo nekaj delali narobe in je na tem mestu smiselno strokovno skupino menjati," po njegovih besedah predvsem v smeri, da bi večjo težo imela epidemiološka stroka in bi v skupino vključili še kakšnega psihologa, sociologa. Gantar ocenjuje, da je treba spremeniti komunikacijo in ponovno pridobiti neko širšega zaupanje, da ukrepi, ki jih sprejemajo, delujejo.

Strokovni skupini je hvaležen za delo, ki ga je opravila doslej. Tako na ravni strokovne skupine, ne samo na ravni ministrstva, ampak tudi sestankov na vladi, so veliko razpravljali. "Na koncu so bile sprejete odločitve, nekatere tudi v nasprotju z mojo voljo, ampak vedno v določenem sodelovanju," je še pojasnil.

Vztraja pri zapiranju javnega življenja čez praznike

Ponovil je tudi, da še vedno vztraja pri zapiranju javnega življenja čez praznike, saj se še vedno gibljemo okrog 1250 do 1300 zasedenih postelj v bolnišnicah, še vedno je zdravstveno osebje močno preobremenjeno, velikih rezerv tu ni pričakovati. Tudi sosednje države z bistveno boljšo epidemiološko situacijo sprejemajo enako ostre ukrepe, kot jih Slovenija, je dodal. Bližajo se prazniki in, kot pravi, ga je tega obdobja na nek način strah.