Ministrstvo za zdravje

Znano ime junakinje, ki bo prevzela kronično bolno ministrstvo

G.G./STA
3. 10. 2023, 14.03
Posodobljeno: 3. 10. 2023, 19.05
Deli članek:

Kdo se bo lotil nujno potrebne reforme na ministrstvu za zdravje? Kot kaže, Valentina Prevolnik Rupel.

Sašo Švigelj
Valentina Prevolnik Rupel

Kandidatka za ministrico za zdravje je Valentina Prevolnik Rupel, zdajšnja državna sekretarka na ministrstvu za zdravje in članica strateškega sveta za zdravstvo pri premierju Robertu Golobu, je v izjavi za medije povedal vodja poslanske skupine Svoboda Borut Sajovic. Prevolnik Ruplovo najprej čaka predstavitev pred parlamentarnim odborom.

Po poslovniku DZ se mora kandidat za ministra najprej tri dni in najkasneje sedem dni po vložitvi predloga kandidature predstaviti pristojnemu delovnemu telesu DZ, v tem primeru je to odbor za zdravstvo, nato pa ga mora na seji potrditi še DZ. Ob zeleni luči DZ bo Prevolnik Rupel na čelu ministrstva kot ministrica s polnim mandatom nasledila Danijela Bešiča Loredana, ki je s funkcije odstopil julija. Po njegovem odstopu je sicer resor začasno prevzel predsednik vlade Robert Golob, ki funkcijo ministra za zdravje torej opravlja že skoraj tri mesece.

Kdo je Valentina Prevolnik Rupel?

Po osnovni izobrazbi je ekonomistka, doktorirala je na Ekonomski fakulteti v Ljubljani leta 2008 z naslovom Vpliv kvalitete življenja na postavljanje prioritet in na učinkovitost alokacije sredstev v zdravstvu. Pred opravljanjem funkcije državne sekretarke na ministrstvu za zdravje, je delovala kot raziskovalka in znanstvena svetnica na Inštitutu za ekonomska raziskovanja v Ljubljani, kjer se je ukvarjala s področjem zdravstva in dolgotrajne oskrbe. Prav tako je bila predsednica Znanstvenega sveta IER. Predava na DOBA Fakulteti za uporabne poslovne in družbene študije Maribor, je članica Strateškega sveta za zdravje predsednika vlade, v preteklosti pa je delala kot svetovalka ministra za zdravje ter kot svetovalka generalnega direktorja Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije. V zadnjih letih se ukvarja predvsem s področjem merjenja izidov zdravljenja in definiranjem kazalnikov kakovosti ter na vrednosti temelječi zdravstveni obravnavi, njeno širše področje delovanja pa je financiranje zdravstvenega varstva in zdravstveno zavarovanje ter vrednotenje zdravstvenih tehnologij.

Že 20 ministrov

Menjave na čelu zdravstvenega ministrstva so bile sicer tudi v preteklosti pogoste. Na čelu ministrstva za zdravje se je sicer do zdaj zamenjalo 20 posameznikov. Tomaž Gantar in Andrej Bručan sta na ta ministrski stolček sedla po dvakrat, funkcijo ministra za zdravje so štirikrat začasno opravljali tudi premierji, enkrat pa zunanji minister. V povprečju so posamezniki funkcijo zasedali manj kot dve leti.

Izzivov tudi tokratni kandidatki prav gotovo ne bo zmanjkalo. Kljub lani sprejetemu interventnemu zakonu v zdravstvu so namreč na številnih področjih čakalne dobe nedopustno dolge, nezadovoljstvo čakajočih pacientov pa je veliko. Zdravstveni sistem se sooča s kadrovskimi in organizacijskimi težavami, glede na napovedi pa jo čaka tudi dokončanje preoblikovanja zdravstvenega zavarovanja.

Meni, da bo zdravstveni sistem po koncu njenega mandata vsaj nekoliko boljši

Prevolnik Rupel še ne razkriva ožje ekipe, s katero bo, če bo dobila podporo DZ, prevzela vodenje ministrstva za zdravje. Razkrila je le, da jo sestavlja nekaj znanh imen, s katerimi sodeluje že dolgo, in nekaj novih. Med prioritetami je v izjavi za javnost naštela dostopnost do kakovostnega zdravstvenega varstva, vzdržnost financiranja in opredelitev košarice pravic. Prepričana je, da bo zdravstveni sistem po koncu njenega mandata nekoliko boljši.

Povedala je, da je bila odločitev težka, saj je drugače sprejeti celoten mandat oziroma ga prevzeti na sredini. Po temeljitem premisleku in pogovoru z najbližjimi in sodelavci pa je prepričana, da lahko v dveh letih in pol nekaj dosežejo.

Poudarila je, da bodo do sistema, kjer so zdravstvene storitve, ki jih potrebuje vsak prebivalec, kakovostne in dostopne vsakomur, lahko prišli samo v sodelovanju z vsemi deležniki. "Upam, da bomo vsi skupaj zbrali toliko poguma in modrosti, da se bomo lahko osredotočili na prebivalca in njihove zdravstvene potrebe," je povedala.

Na vprašanje, ali napoved prevetritve košarice zdravstvenih pravic pomeni napoved krčenja teh pravic, je odgovorila, da ne. "Gre za to, da je treba pogledati, kaj državljan potrebuje. Košarica že dolgo ni bila prevetrena, poleg tega smo ukinili dopolnilno zdravstveno zavarovanje, kar pomeni, da trenutno košarica sploh ni definirana," je povedala.

V svojem mandatu je napovedala tudi sprejem več zakonov, vsi bodo urejali prioritetne vsebine, torej dostopnost do kakovostnih zdravstvenih storitev. Poudarila je, da se dostopnost ureja na več nivojih in v več zakonskih in podzakonskih aktih. "Vseh se bomo lotili celovito, tako da govorimo o uvajanju postopnih sprememb po korakih, v sodelovanju z vsemi deležniki, ki bodo celovito uredili sistem zdravstvenega varstva," je prepričana.

Pomemben inštrument pri spremembah je tudi splošni dogovor oziroma tako imenovana uredba. Spomnila je, da na ministrstvu trenutno prenavljajo zakon o digitalizaciji zdravstva, ki pa ga bo v sredo obravnaval odbor DZ za zdravstvo. A po njenih besedah v sredo poslanci koalicije še ne bodo vložili dopolnil, saj da morajo zakon vsebinsko še uskladiti z vsemi pripombami.

Po neuradnih informacijah STA pa koalicijski poslanci v sredo zakona ne bodo dopolnjevali, pač pa naj bi glasovali proti zakonskemu predlogu. Nato pa naj bi pripravili nov predlog zakona.