su
1 11.02.2023 11:53:10

Šok! Ves svet je pričakoval vroč obračun Ilke Štuhec in Sofie Goggie, usoda pa je imela drugačne načrte.

Ilka Štuhec
Smukaško preizkušnjo na svetovnem prvenstvu v Meribelu je slovenska javnost najbolj nestrpno pričakovala.

Vse oči so bile uprte v Sofio Goggio, ki se je na progo podala kot šesta po vrsti. Prva favoritinja in tudi vodilna v smukaškem seštevku svetovnega pokala je preveč grešila, želela je preveč in brezglavo tvegala. Napaka jo je stala uvrstitve, tako še vedno ostaja brez odličja na svetovnih prvenstvih.

goggia
Sofia Goggia

Dolgo je vodila Švicarka Jasmine Flury, a dokler je bila v štartni hišici še Ilka Štuhec, ni niti pomislila na slavje. Hitra Slovenka, ki je v Cortini (na zadnjem smuku pred svetovnim prvenstvom) dosegla svojo jubilejno deseto zmago, pred tem pa je bila dvakrat zapored druga, je imela odprto pot do tretjega naslova svetovne prvakinje, s čimer bi se izenačila z legendarnima Christel Cranz in Annemarie Moser-Pröll.

Vendar 32-letna Mariborčanka, v letih 2017 in 2019 dvakratna svetovna prvakinja v tej disciplini, ni odpeljala optimalno. Predvsem v zgornjem (hitrejšem) delu se je na nekaj zaporednih vmesnih časih njen zaostanek za presenetljivo vodilno krepil, v spodnjem (tehničnem) delu pa je uspela le nekoliko ublažiti slabši čas. Čez ciljno črto je pripeljala kot šesta, kar je bila tudi njena končna uvrstitev – za zmagovalko je zaostala za 42 stotink.

Jasmine Flury

Na vrhu se ni nič spremenilo, 29-letna Flury, ki je v svetovnem pokalu v tej sezoni komaj 11. smukačica na svetu, se je – tudi s pomočjo spremenljivih vremenskih razmer – veselila nepričakovane zmage. Doslej večjih uspehov ni imela, pred več kot petimi leti je zmagala na superveleslalomu v St. Moritzu, pred enim letom pa je bila druga v smuku v Garmisch-Partenkirchnu. Danes je postala svetovna prvakinja. Za Švico je osvojila 36. zlato kolajno v ženski konkurenci na svetovnih prvenstvih, skupaj z moškim delom ter ekipnimi preizkušnjami pa jubilejno 70.

Srebrno kolajno je z vsega štirimi stotinkami zaostanka osvojila Avstrijka Nina Ortlieb, bron je pripadel branilki naslova Švicarki Corinne Suter (-0,12).

Zanimivo, ves izplet sta si razdelili Švica in Avstrija. Osvojili sta kar šest od prvih sedmih mest. Popolnost kvari le Štuhec, ki se je vrnila med švicarsko-avstrijski paket.

V nedeljo bodo organizatorji izpeljali še moški smuk (11.00), s čimer se bo končal prvi del prvenstva s hitrimi disciplinami. Na startu bodo trije Slovenci, in sicer Martin Čater, Miha Hrobat in Nejc Naraločnik.