Foto: Reuters
Foto: Reuters

Temperatura je dva dni zapored presegla 37,8 stopinje Celzija, kar bi lahko privedlo do rekordne izmerjene temperature morja doslej. Termometer na boji v zalivu Manatee ob obali Floride je v ponedeljek pokazal 38,4 stopinje Celzija, je poročala Nacionalna vremenska služba ZDA, čeprav podatek še ni uradno potrjen. Na isti lokaciji v nedeljo zvečer so izmerili 37,9 stopinje Celzija, poroča Al Džazira. "Zdi se verjetno," je Rizzuto povedal za tiskovno agencijo Associated Press. "To je potencialni rekord."

Uradno rekordne temperature morja sicer ne merijo. Doslej je bila najvišja temperatura izmerjena v zalivu v Kuvajtu leta 2020, to je 37,6 stopinje Celzija.

"To so vroče toplice. Rad imam vodo med 37,8 in 38,3 stopinje Celzija. Toliko so izmerili včeraj," je dejal meteorolog Jeff Master. "Česa takega nismo videli še nikoli."

Kaj bo s koralami?

Posledice takšne temperature so lahko resne, predvsem za morske korale. Raziskovalec ameriške državne uprave za oceane in ozračje (NOAA) Andrew Ibarra, ki se je s kajakom odpravil na to območje, je ugotovil, da je pobeljen celoten koralni greben. Vsaka posamezna kolonija koral je pokazala neko obliko bledenja, delnega ali popolnega beljenja, poroča tiskovna agencija AP.

Do osemdesetih let prejšnjega stoletja je bilo beljenje koral večinoma neznan pojav, danes pa je vse pogostejši. Bledenje in beljenje koral ne uniči, vendar jih oslabi in lahko privede do odmrtja. Do tega pojava pride, ko temperatura vode preseže nekaj čez 30 stopinj Celzija.

V začetku tega tedna so znanstveniki opozorili, da bi se lahko oceanski tok, ki meša vodo od juga proti severu v Atlantskem oceanu, ustavil že leta 2025. Ustavitev toka, znanega kot atlantska meridionalna prevrnitvena cirkulacija (AMOC), bi lahko povzročila uničujoče posledice po vsem svetu, vključno z dvigom morske gladine in povzročanjem pogostejših neviht. Študija, ki so jo izvedli na univerzi v Københavnu, je pokazala, da bi se lahko omenjeni tok ustavil med 2025 in 2095. Strokovnjaki so ob tem dejali, da bi njihovi izsledki morali voditi k takojšnjim ukrepom za zmanjšanje izpustov, da bi preprečili ustavitev toka.

Po podatkih NOAA je temperatura morja na gladini po vsem svetu aprila, maja in junija podrla mesečne rekorde glede vročine, tudi temperatura v severnem Atlantskem oceanu je presegla normalne vrednosti. Na nekaterih območjih v bližini kanadske Nove Fundlandije je bila za pet do šest stopinj Celzija višja od običajnih.

To bo imelo posledice na blaginjo ljudi, ki so odvisni od morja. Floridski ribič Dustin Hansel je dejal, da je zadnjih pet poletij ulov vse manjši, v vodi pa opaža tudi vse več mrtvih rib.