Šport
1457 ogledov

Olimpijski prvak z rekordom EP, Hrvatica do šestega zaporednega naslova

EP v atletiki Profimedia
Hrvatica Sandra Perković je osvojila še šesti zaporedni naslov na EP, medtem ko je Marcell Jacobs postavil nov rekord evropskih prvenstev.

Hrvatica Sandra Perković je drugi dan evropskega prvenstva v atletiki v Münchnu v metu diska osvojila šesti zaporedni naslov (67,95 m). Norvežan Jakob Ingebrigtsen je uspešno začel lov na dvojno krono, uspelo mu je ubraniti naslov prvaka na 5000 m (13:21,13). Tudi Grk Miltiadis Tentoglou je v skoku v daljino ubranil naslov s kar 8,52 m. Olimpijski zmagovalec Marcell Jacobs je Italiji priboril naslov na 100 m (9,95), med atletinjami je bila na tej razdalji zlata Nemka Gina Lückenkemper (10,99). V deseteroboju je slavi Nemec Niklas Kaul (8545 točk). Preostali končni odločitvi sta se začeli že zjutraj. Španec Miguel Angel Lopez (2:26:49) je prepričljivo osvojil zlato kolajno v hoji na 35 km. Tudi med atletinjami je bila v tej disciplini z veliko prednostjo najboljša Grkinja Antigoni Drisbioti (2:37:36).

Perkovićeva je nadaljevala niz brez poraza na EP, ki se vleče že od leta 2010 in prvenstva v Barceloni. Niti ena atletinja nima več kot štirih naslovov v zgodovini v eni disciplini. Če zaradi pandemije ne bi odpovedali prvenstva v Parizu 2020, bi bila lahko sedaj že pri sedmih naslovih. Za šestega je tokrat za osem centimetrov ugnala Nemko Kristin Pudenz, rojakinja slednje Claudine Vita je bila bronasta (65,20 m).

EP v atletiki | Avtor: Profimedia Profimedia

Enaindvajsetletni Ingebrigtsen je bil na 5000 m že svetovni prvak prejšnji mesec v Oregonu, kjer pa mu po olimpijskem naslovu ni uspelo osvojiti zlata še na 1500 m, bil je drugi. Na prejšnjem SP pred štirimi letu v Berlinu leta 2018 je zablestel kot sedemnajstletnik z dvojno evropsko krono na 1500 in 5000 m. Za njim je bil tokrat drugi Mohamed Katir iz Španije (13:22,98), Yemaneberhan Crippa iz Italije je bil tretji (13:24,83).

Jacobs je bil marca letos svetovni dvoranski prvak na 60 m, po tej tekmi v Beogradu pa ni veliko nastopal in je zaradi poškodbe odpovedal tudi polfinalni nastop prejšnji mesec na SP. Za evropsko krono je izenačil rekord EP, drugi je bil branilec naslova Zharnel Hughes iz Velike Britanije (9,99), tretji rojak slednjega Jeremiah Azu (10,13).

Veliko bolj izenačen je bil ženski sprint. Gina Lückenkemper je štiri leta po srebru v Berlin z 10,99 sekunde po fotofinišu dobila zlato, saj je isti čas dosegla tudi Švicarka Mujinga Kambundji, svetovna prvakinja v dvorani na 60 m. Le stotinko za njima je bila tretja Britanka Daryll Neita.

Olimpijski zmagovalec Miltiadis, svetovi podprvak, je naslov ubranil z rekordom prvenstev ter bil razred zase. Trije skakalci na naslednjih mestih so dosegli 8,06 metra, tako da je o vrsten redu odločala druga najboljša daljava. Drugi je bil Britanec Jacob Fincham-Dukes (7,97 m), bron je osvojil Šved Thobias Montler (7,95 m), Francoz Jules Pommery je bil četrti (7,85 m).

Dvodnevno tekmovanje deseterobojcev je dobil vsestranski Kaul, ki sicer nima posebej izstopajoče panoge. Simon Ehammer je za srebro postavil švicarski rekord (8468), po bronu je segel Estonec Janek Oiglane (8346).

Nemec Christopher Linke je na drugem mestu v hoji za Lopezom zaostal dve minuti in 41 sekund, treti je bil Italijan Matteo Giupponi (+3:45). Lopez je bil leta 2015 v Pekingu že svetovni prvak na 20 km in na tej razdalji srebrn dve leti prej v Moskvi, evropski prvak pa je bil že leta 2014 v Zürichu. Na svetovnem prvenstvu v Eugenu prejšnji mesec je bil deseti.

Tina Šutej Vrhunsko Šport Šutejeva zanesljivo v finalu EP

Drisbioti je bila na SP v ZDA četrta, tokrat je na Bavarskem osvojila prvo odličje na velikih članskih tekmah. V cilju je bila dve minuti in 11 sekund hitrejša od drugouvrščene Španke Raquel Gonzalez, tretja je bila Madžarka Viktoria Madarasz (+2:59),

Slovenskih atletov danes ni bilo na Olimpijskem stadionu, bodo pa v sredo, ko bo ob 20. uri v finalu skoka s palico nastopila Tina Šutej, najboljša v ponedeljkovih kvalifikacijah. Med drugimi bosta v kvalifikacijah nastopila tudi prvi favorit za zlato v metu diska Kristjan Čeh in Neja Filipič, ki je v širšem krogu favoritinj z zmagovalni oder v troskoku.