V nasprotju s postopkom v Sloveniji, kjer je sodnik še isti dan, torej 26. maja, odredil izpustitev, je hrvaški sodnik po aretaciji 30. maja, zanjo odredil ekstradicijski pripor.

Posnetek, ki je nastal na ljubljanskem nastopu kolektiva Pusy Riot v četrtek, 26. maja. Foto: BoBo/Borut Živulović
Posnetek, ki je nastal na ljubljanskem nastopu kolektiva Pusy Riot v četrtek, 26. maja. Foto: BoBo/Borut Živulović

Na poti iz Slovenije na Hrvaško
Članice kolektiva Pussy Riot so se na ta dan namreč odpravile iz Slovenije na Hrvaško, saj je bil na ta dan na vrsti njihov koncert v zagrebškem Muzeju moderne umetnosti. Zataknilo se je na meji, kjer je Nijazovo na podlagi 20 let stare Interpolove tiralice aretirala hrvaška policija, je poročal časopis Večernji list. Koncert se je zgodil kljub aretaciji spremljevalne članice kolektiva.

Sorodna novica Pussy Riot v Ljubljani: "Zdaj je čas, da sklenemo, da denar ni pomembnejši kot življenja"

Tiralica je bila, kot je novinarjem po njeni aretaciji v Sloveniji pojasnil agent skupine in glasbeni producent Aleksander Čeparukin, izdana, ker naj bi jo zaradi aktivizma v Turkmeniiji lažno obtožili spornih poslov in sodelovanja z opozicijo.

Na novinarski konferenci pred ljubljanskim koncertom je članica kolektiva Maša Aljohina povedala, da je Nijazova šestletno zaporno kazen že odslužila Rusiji. Zato ji po besedah Čeparukina, ki mu je pomagal slovenski odvetnik Dino Bauk, ni grozila deportacija, le čakanje, da iz Rusije pridobijo potrebno dokumentacijo za njen izpust. Aljohina je na poudarila še, da Pussy Riot in njihova spremljevalna ekipa do tedaj niso doživeli pregona na nobeni točki turneje, čeprav jih je Nijazova, ki je imela schengenski vizum, spremljala v več evropskih državah.

Aktivistki grozi deportacija v Turkmenijo
"Z odločitvijo iz Slovenije smo pripotovali do meje s Hrvaško, kjer jo je prijela hrvaška policija. Ni jim bilo mar za naša pojasnila, pokazali smo jim slovenske papirje in njene švicarske dokumente, a so jo vseeno aretirali in rekli, da bo morala na sodišče," pa je povedala Aljohina za Večernji list.

Na Hrvaškem je bil 30. maja dan državnosti, ki je dela prost dan, zato je Nijazova pred sodnika stopila šele dan pozneje. Po neuradnih informacijah je hrvaški urad Interpola prejel dopis turkmenskih oblasti, v katerem potrjujejo, da je nalog za aretacijo še zmeraj veljaven. Sodnik ji je posledično odredil ekstradicijski pripor, kar pomeni, da ji grozi deportacija v Turkmenijo, še piše hrvaški časopis.

Agent Pussy Riot in glasbeni producent Aleksander Čeparukin med koncertom kolektiva na Metelkovi v Ljubljani, kjer so nastopili v okviru festivala Lezbična četrt. Foto: BoBo/Borut Živulović
Agent Pussy Riot in glasbeni producent Aleksander Čeparukin med koncertom kolektiva na Metelkovi v Ljubljani, kjer so nastopili v okviru festivala Lezbična četrt. Foto: BoBo/Borut Živulović

Policiji obeh držav ravnali enako, pravosodje ne
Na hrvaškem ministrstvu za notranje zadeve so za časopis pojasnili, da je hrvaška policija ravnala enako kot slovenska, drugačen je bil odziv pravosodja. "Interpolove tiralice ne moremo ignorirati in obe policiji sta ravnali enako. Članico Pussy Riot smo privedli pred pristojnega sodnika. V Sloveniji je bil postopek tako kratek, ker je tamkajšnji sodnik takoj presodil, da jo izpustijo. Enak postopek je potekal na Hrvaškem," so sporočili z ministrstva. Ekstradicijski pripor je odredilo okrožno sodišče v Zagrebu, Ajsoltan Nijazova pa ima pravico do pritožbe, so še dodali na hrvaškem notranjem ministrstvu.