Režijska taktirka je bila v rokah Dušana Moravca. Foto: FSF
Režijska taktirka je bila v rokah Dušana Moravca. Foto: FSF

Na sporedu bo dvakrat, to bo 2. in 5. maja. Projekcije se bodo udeležili tudi ustvarjalci filma in Jelinčič, so sporočili producenti filma. Trento film festival bo letos potekal od 28. aprila do 7. maja v svoji 71. izvedbi. Na njem bodo prikazali 130 filmov.

Dokumentarni film Tržaške prikazni prikazuje retrospektivo literarnih del Dušana Jelinčiča, pisatelja, novinarja, alpinista in zavednega tržaškega Slovenca. Film je svojevrsten sprehod po čisto posebnem Trstu in ponuja nabor potencialnih odgovorov, zakaj naj bi ta upravičeno veljal za najuspešnejšega, najverjetneje tudi največkrat nagrajenega slovenskega pisatelja med alpinisti oziroma alpinista med pisatelji.

"Prikaz notranjega duševnega boja posameznika v ekstremni situaciji"
Poudarjena je osrednja odlika njegovih del, ki se kaže v spremembi perspektive. "Prav ta sprememba, prikaz notranjega duševnega boja (močnega) posameznika v ekstremni situaciji – najsi bo to v alpinistični navezi ali v fašistični samici - je v celotni pripovedi rdeča nit dokumentarnega filma," je zapisal producent filma Matjaž Mrak.

Film je nastal na pobudo pisatelja, publicista in literarnega kritika Robija Šabca, ki je tudi prispeval scenarij zanj, so zapisali pri Kinoateljeju, kjer so film prikazali v goriški Hiši filma. Režijska taktirka je bila v rokah Dušana Moravca. Nastal v produkciji Friendly Production v koprodukciji z RTV Slovenija in Zavodom Vesnik ter podprt s finančno pomočjo Slovenskega filmskega centra. Pri snemanju filma je sodeloval tudi Kinoatelje.

O glavni osebi v filmu spregovorijo Rafko Dolhar, Viki Grošelj, Ivo Jevnikar, Nives Meroi, Romano Benet, Tatjana Rojc, Paolo Rumiz, Maja Smotlak, Igor Škamperle in Marta Verginella.

"Moj Trst je mesto burje, ki čisti zrak in prevetri srce, mesto morja, mesto moje slovenske duše, vtkane v mozaik duš drugih narodnosti, ki oblikujejo multietičnost tega prostora, mesto socialnih in političnih bojev, mesto bohotne kulture in prodorne večjezične književnosti, s katero je naphano do svojega zadnjega vlakna," je med drugim zapisal Dušan Jelinčič, poudarjajo pri Kinoateljeju.