Redni dialog med Srbijo, Kosovom in EU-jem poteka. Fotografija je s sestanka februarja letos v Bruslju. Foto: AP
Redni dialog med Srbijo, Kosovom in EU-jem poteka. Fotografija je s sestanka februarja letos v Bruslju. Foto: AP

Iz Bruslja sporočajo, da je evropska prihodnost obeh narodov v njunih rokah; če ju ne bo na srečanje, ki sicer ne bi bilo del rednega dialoga, žugajo s posledicami.

Potem ko so v Prištini prepovedali uvoz srbskega blaga, so vozniki tovornjakov, ki čakajo pred mejo, začeli protest in ohromili več prehodov. Iz vseh strani – tudi iz Nata in Kforja – prihajajo opozorila, da se razmere na severu Kosova lahko hitro nevarno zaostrijo. V Leposaviću je kosovska policija zaradi domnevne vpletenosti v napade na novinarje prijela enega Srba, v preteklih dneh so že priprli dva. Srbi na severu Kosova so tako včeraj med protesti zahtevali njihovo izpustitev, saj aretacije, kot trdijo, nedolžnih ljudi razumejo kot ustrahovanje in poskus pregona.

Razmere so se zaostrile po lokalnih volitvah, ki so jih Srbi bojkotirali, ne priznavajo pa niti albanskih županov, izvoljenih ob nekajodstotni udeležbi. Občinske zgradbe je zasedla kosovska policija, konec maja je bilo v nasilju ranjenih več deset ljudi, tudi pripadnikov Kforja. Dodatno pa je razmere zaostrila aretacija treh kosovskih policistov. V Beogradu trdijo, da so jih prijeli globoko v notranjosti Srbije, v Prištini pa, da so jih Srbi ugrabili s kosovskega ozemlja. V Beogradu za zdaj zavračajo zahteve Zahoda, naj policiste takoj izpustijo. Če so bile ostre kritike zadnje tedne usmerjene predvsem na Prištino, se zaradi policistov zdaj vrstijo tudi na račun Beograda.

V Bruslju od obeh pričakujejo "razumen odnos"

Oba državnika sta po besedah Bruslja izrekla več nekonstruktivnih opazk, od njiju pričakujejo bolj razumen odnos. Vučić je v nedeljo med nagovorom, ki ga je izkoristil za ostre kritike Zahoda in Eulexa, kjer da so sami lažnivci, dejal, da ni sprejel končne odločitve, ali bo odšel v Bruselj, meni pa, da pogovori s Kurtijem, ki da želi vojno za vsako ceno, nimajo smisla.

Kosovski premier pa naj bi odločitev sporočil po tem, ko bo obveščen o zdravstvenem stanju priprtih. Pripravljen je postopoma zmanjšati število kosovskih policistov, a le, če bo, kot pravi, zločince, ki so napadali vojake Nata, kosovske policiste in novinarje, doletela pravica. Obstaja več predlogov za umiritev razmer, a iz Beograda sporočajo, da normalizacija ni mogoča, dokler ne bo izpolnjena deset let stara zaveza o ustanovitvi Zveze srbskih občin.

Naj opustita "nekoristno retoriko" in se usedeta za pogajalsko mizo, je voditelja nato pozval tudi vodja Natove misije Kfor na Kosovu, generalmajor Angelo Michele Ristuccia. "Obe strani morata nemudoma umiriti razmere in najti rešitev s pomočjo politike in diplomacije," je dodal italijanski časnik.

Poveljnik misije Kfor je dejal še, da "obstajajo ljudje, ki jih zanima le ustvarjanje kaosa (...) vendar smo tu zato, da se temu izognemo". Poudaril je, da si nihče ne more izbirati svojih sosedov, vendar morata Priština in Beograd po njegovih besedah najti način sobivanja.

dr. Rok Zupančič: Kosovo je na eni od najbolj prelomnih točk