Novak Đoković je po eni izmed najboljših sezon v bogati karieri napovedal, da bo tudi v prihodnji sezoni glavni favorit na turnirjih za grand slam. Sredi januarja bo prvi favorit v Melbournu, kjer bo lovil že enajsti naslov. Foto: Reuters

36-letni Beograjčan je s sedmo lovoriko postal najuspešnejši tenisač na finalih sezone. Najboljši je bil že leta 2008 v Šanghaju, nato v letih 2012, 2013, 2014 in 2015 v Londonu, lani pa še v Torinu. To je že njegov 98. naslov na turnirjih ATP in sedmi v letu 2023. Igral je 138. ATP-finale in deveti na zaključnih turnirjih najboljše osmerice.

Đoković je nadaljeval zbiranje lovorik. Večino pokalov ima spravljenih v svojem lokalu poleg Štark Arene v Beogradu, kjer pa bo treba odpreti novo vitrino, saj je samo v letošnji sezoni osvojil tri turnirje za grand slam in zaključni masters. Foto: Reuters

Đoković bo osmič končal sezono na vrhu lestvice ATP, v ponedeljek bo začel že 400. teden svojega vladanja.

V torek je bil Sinner boljši s 7:5, 6:7 (5) in 7:6 (2), a tokrat ni bil niti blizu uspeha. 22-letnik je bil prvi Italijan v finalih mastersov.

Ena najboljših sezon v karieri Srba
"Taktično sem odigral odlično. Narekoval sem ritem igre, sijajno sem serviral. Zelo sem ponosen na predstavi ta konec tedna. Ni lahko premagati Alcaraza in Sinnerja. To je bila ena najboljših sezon v karieri. To je bil odličen teden. Ni bilo lahko igrati pred tako glasnim občinstvom. Veliko se je dogajalo med servisi, malce je bilo moteče, je pa zato zmaga še toliko slajša," je povedal Đoković.

V uvodnem nizu Đoković oddal le dve točki na svoj servis
Đoković je bil izjemno zbran od prve točke naprej. Servis je deloval brezhibno, v prvem nizu je v petih igrah na svoj začetni udarec oddal le dve točki. Sinnerju je še uspelo izenačiti na 1:1, nato pa je v četrti igri izgubil servis, predvsem forhend mu je povzročal velike težave. Srb je povedel s 4:1 in utišal glasne navijače v dvorani Alpitour. Sinner je naredil 13 neizsiljenih napak v prvem nizu, Đoković pa le dve.

Jannik Sinner je naredil preveč neizsiljenih napak, predvsem forhend ni deloval. Glasni navijači so ga skušali dvigniti, a je bil daleč od uspeha. Foto: Reuters

Sinner dvignil raven igre, a ni uspel odvzeti servisa Srbu
Zalet je prvi igralec sveta prenesel tudi v drugi niz, ko je v uvodni igri brez izgubljene točke odvzel servis Sinnerju. Zanesljivo je povedel z 2:0 in 3:1, nato pa je imel v šesti igri prvič v finalu težave na svoj servis. Rešil se je po 15:40 in povedel s 4:2. V osmi igri je bil prav tako v manjših škripcih, po zaostanku z 0/30 pa je znova odlično serviral. Italijanu ni uspelo, nato pa je v deveti igri z dvojno napako izgubil servis in s tem tudi dvoboj po uri in 43 minutah.

Đoković je serviral 13 asov, naredil pa ni niti ene dvojne napake. Končno razmerje v osvojenih točkah je bilo 72:48.

Sorodna novica Igra številk: Kako je Đoković prerasel vse generacije

Oba finalista bosta nastopila tudi na Davisovem pokalu v Malagi
Na ponedeljkovi lestvici ATP bo imel Đoković 11.245 točk oziroma 2390 več od Carlosa Alcaraza. Do konca sezone ga čaka še nastop na zaključnem turnirju Davisovega pokala.

V Malagi bo nastopil tudi Sinner, ki je imel kot neporažen v Torinu priložnost, da z zmago pride do čeka v vrednosti 4,4 milijona evrov. Na tej poti ga je ustavil Đoković, ki bo v žep pospravil nekaj manj denarja, in sicer 4,04 milijona evrov, Sinnerju pa v uteho ostaja 1000 točk za lestvico, na kateri bo ostal četrti, ter 2,38 milijona evrov.

Đoković v Torinu sanjsko zaokrožil eno najboljših sezon v karieri
Američan Rajeev Ram in Britanec Joe Salisbury sta drugič zapored dvignila pokal za zmagovalca dvojic na zaključnem mastersu. Foto: Reuters

Ram in Salisbury ubranila naslov na zaključnem turnirju
Američan Rajeev Ram in Britanec Joe Salisbury sta zmagovalca zaključnega turnirja serije ATP med dvojicami. V finalu sta za drugi zaporedni naslov med najboljšo osmerico po 69 minutah ugnala Španca Marcela Granollersa in Argentinca Horacia Zeballosa s 6:3 in 6:4.

39-letni Ram in osem let mlajši Salisbury sta še tretjič zapored igrala v finalu zaključnega turnirja. Leta 2021 sta izgubila proti francoski navezi Pierre-Hugues Herbert/Nicolas Mahut, lani pa sta premagala Hrvata Nikolo Mektića in Mateja Pavića.

Tako kot 2022 sta zmagovalca letošnjega Odprtega prvenstva ZDA v New Yorku in skupno štirih turnirjev za grand slam tudi letos naslov osvojila brez poraza. V žep sta pospravila vsak po 432.215 evrov.