Še vedno se ukvarjajo sami s sabo

Premier Robert Golob ima težavo. Podjetje, ki ga vodi, torej Vlada Republike Slovenije, ne posluje dobro - ekonomski kazalniki so slabi, zaposleni v podjetju (beri: v javnem sektorju) stavkajo oziroma grozijo s stavko, prepotrebnega prestrukturiranja (beri: reforme) se še ni lotilo, vodstvo (koalicijske stranke) je nesložno, srednji menedžment (ministri, državni sekretarji) zapušča podjetje, pa tudi uporabniki storitev podjetja (državljani) so z njim vedno bolj nezadovoljni. Skratka: v podjetju vlada kaos.

Vodstvo podjetja s premierjem na čelu sicer opozarja, da je za te težave v veliki meri krivo konkurenčno podjetje (opozicija), a je hkrati tudi samo odslovilo svoje bližnje sodelavce, ker niso izpolnili pričakovanj. Število odstopljenih ministrov (6) se približuje tretjini, število odstopljenih državnih sekretarjev (15) pa je že nad tem deležem. Očitno je selektor vladne ekipe (torej premier Golob) neustrezno selekcioniral kadre. Pa ne samo to, pri upravljanju političnih zadev je pokazal zamerljivost in aroganco, značajski lastnosti, ki politiku, pa če je še tako genialen, zagotovo ne koristita.

Vse kaže, da je tudi znotraj Gibanja Svoboda dozorelo spoznanje, da je treba Goloba v njegovem avtoritarnem vodenju omejiti.

Ne glede na to so v njegovem krogu ocenili, da glavno težavo predstavlja način komunikacije z javnostjo. Zato se je premier zatekel kar k prijateljici svojega dekleta, uspešni vplivnici na družbenih omrežjih, pri tem pa povsem zanemaril dejstvo, da neuspeha tudi s predrugačenim komuniciranjem kvalificirani javnosti ne moreš prikazati drugače kot - neuspeh. No, današnje imenovanje Mateja Arčona za podpredsednika vlade in njenega govorca je korak v pravo smer, a je zadeva že tako zavožena, da se bo težko obrnil trend padanja podpore. Do tega spoznanja so očitno prišli tudi poslanci Gibanja Svoboda, ki so se uprli nameri Golobovega kroga o zamenjavi Boruta Sajovica, vodje njihove parlamentarne skupine. Če dodamo še popuščanje premierja pri imenovanju nove pravosodne ministrice, ki ji je sam pred skoraj dvema letoma nasprotoval (podobno je spremenil stališče tudi pri današnjem imenovanju državne sekretarke), vse kaže, da je tudi znotraj Gibanja Svoboda dozorelo spoznanje, da je treba Goloba v njegovem avtoritarnem vodenju omejiti. V nasprotnem se tej stranki ne piše nič dobrega, čeprav na levi sredini še vedno nima nobenega resnega konkurenta, ki bi ji speljal volilce.

A po drugi strani tudi v tem tednu, ko smo že mislili, da so afera sodna palača in zapleti ob imenovanju pravosodne ministrice preteklost, vladna koalicija ne more argumentirano ovreči glavnega očitka kritične javnosti - da se tako ali tako ukvarja samo s sabo.


Preberite še


Najbolj brano