Dokumentacija

Kaj počnejo s študentskim denarjem? Raje plačujejo globe, kot da bi razkrili

S.R./STA
4. 7. 2023, 13.28
Posodobljeno: 4. 7. 2023, 13.33
Deli članek:

V Radiu Študent že 286 delovnih dni čakajo na dokumentacijo Študentske organizacije Univerze (ŠOU) v Ljubljani, iz katerih bilo razvidno, kaj ŠOU počne z denarjem študentov.

Bobo
/

ŠOU bi moral namreč o zahtevi za dostop do informacij javnega značaja, ki so jo maja 2022 na študentsko organizacijo naslovili predstavniki Radia Študent, odločiti v 20 delovnih dneh, torej do 13. junija 2022, a s tem še vedno odlašajo. Kot so predstavniki RŠ pojasnili na današnji novinarski konferenci, na dokumente o tem, kako POU porablja milijone študentskega denarja, še vedno čakajo, čeprav je Informacijski pooblaščenec direktorja ŠOU v Ljubljani Andreja Klasinca že novembra lani pozval, naj o zadevi odloči, sicer bo zoper njega kot odgovorno osebo uvedel prekrškovni postopek.

Šele 2. junija letos so od Klasinca prejeli manjši del dokumentov, iz katerih še vedno ni razvidno, komu je ŠOU nakazal denar. Namesto da bi študentom razkril, kaj počne z njihovim denarjem, direktor Klasinc torej raje plačuje globe, so poudarili predstavniki Radia Študent.

Da ŠOU v Ljubljani nepravilno vodi postopek, je pred tem po besedah predstavnikov Radia Študent opozorila tudi upravna inšpekcija, ki je Klasincu kot odgovorni osebi decembra lani izdala globo, ker jim v zakonsko določenem roku ni posredoval zahtevanih informacij javnega značaja.

Od Andreja Klasinca in ŠOU na Radiu Študent zahtevajo, da jim zahtevane dokumente izroči in pokaže, da pred študenti ničesar ne skriva. Javno zahtevo za takojšen in poln vpogled v dokumente naslavljajo tudi na predstavnike študentskih skupin Povezani in Modro za študente, ki sestavljajo predsedstvo ŠOU v Ljubljani.

STA
Novinarska konferenca predstavnikov Radia Študent.

Izleti funkcionarjev, pogostitve, prevozi s taksiji

Iz podatkov, ki so jih na Radiu Študent v preteklosti uspeli pridobili, je po njihovih navedbah med drugim razvidno, da se je leta 2020 iz postavke za predsedstvo financiral izlet funkcionarjev ŠOU v Banjaluko, pa tudi pogostitev tako imenovanih poslovnih partnerjev ŠOU, najvišjo postavko takoj za honorarji so predstavljale telefonske naročnine funkcionarjev ŠOU. Leta 2019 pa je predsedstvo ŠOU v Ljubljani na primer namenilo več kot 10 tisoč evrov za prevoze s taksiji, so pojasnili pri Radiu Študent.

Generalna sekretarka Društva novinarjev Slovenije Špela Stare meni, da je sistematično zavračanje posredovanja informacij ŠOU v Ljubljani nelegitimno, nelegalno in pomeni onemogočanje novinarskega dela, s tem pa tudi nadzora javnosti nad delovanjem študentske organizacije.

"Ravnanje ŠOU je še toliko bolj problematično, ker ne odgovarja niti na novinarska vprašanja po zakonu o medijih niti na zahteve po posredovanju informacij po zakonu o dostopu do informacij javnega značaja, poleg tega ne spoštuje postopka, torej ne poda niti odgovora na novinarsko vprašanje oziroma zavrnilne odločbe," je opozorila.

"To, kar danes počnejo sodelavke in sodelavci Radia Študent, je pot v pravo smer," je dodala Mojca Zabukovec iz Sindikata novinarjev Slovenije. Ob tem je dodala, da bo treba premisliti, kako Radiu Študent zagotoviti nemoteno delovanje.