IAEA predvideva, da ima Iran 55,6 kilograma do 60-odstotno obogatenega urana v obliki uranovega heksafluorida. Foto: Reuters
IAEA predvideva, da ima Iran 55,6 kilograma do 60-odstotno obogatenega urana v obliki uranovega heksafluorida. Foto: Reuters

Glede na poročilo IAEA-ja o Iranu so iranske zaloge do 60-odstotno obogatenega urana blizu ravni za proizvodnjo jedrskega orožja in bi v primeru dodatne obogatitve urana zadostovale za izdelavo atomske bombe. IAEA predvideva, da ima Iran 55,6 kilograma do 60-odstotno obogatenega urana v obliki uranovega heksafluorida, kar je 12,5 kilograma več, kot ga je imel glede na ocene v prejšnjem trimesečju.

Neimenovani visoki diplomat je za Reuters ocenil, da lahko Iran s temi zalogami proizvede 25 kilogramov 90-odstotno obogatenega urana. Če bi želel, lahko Teheran v treh do štirih tednih izdela dovolj materiala za izdelavo bombe, IAEA pa bi dejavnosti za izdelavo bombe odkril v dveh do treh dneh.

IAEA v poročilu tudi poudarja, da zagotovil o miroljubnosti iranskega jedrskega programa ne more dati niti zaradi odločitve Teherana, da izključi več deset nadzornih kamer na svojih jedrskih objektih, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Iran je kakih 40 kamer izključil junija, potem ko ga je IAEA v resoluciji obtožil nezadostnega sodelovanja.

Teheran: Poročilo IAEA-ja je neutemeljeno

Iran vseskozi zanika, da bi nameraval izdelati atomsko bombo. Najnovejše poročilo IAEA-ja pa so v Teheranu danes označili za neutemeljeno. "Novo poročilo ... je ponavljanje starih neutemeljenih stvari s političnimi cilji," je v sporočilu za javnost poudaril tiskovni predstavnik iranske organizacije za jedrsko energijo Behruz Kamalvandi.

Dodal je, da bi morale za ponovno vzpostavitev sistema preverjanja IAEA-ja podpisnice mednarodnega jedrskega sporazuma iz leta 2015 spoštovati svoje zaveze.

IAEA obžaluje dejanja Severne Koreje

V letnem poročilu o Severni Koreji, ki ga je prav tako objavila v sredo, pa IAEA globoko obžaluje nadaljevanje severnokorejskega jedrskega programa in poudarja, da gre za "jasno kršitev resolucij Varnostnega sveta Združenih narodov".

IAEA v poročilu med drugim omenja, da so zunanja dela na prizidku glavnega severnokorejskega jedrskega kompleksa Jongbjon končana, a agencija ne more ugotoviti, kakšen je namen novega objekta. Zaskrbljena je tudi zaradi ponovnega odprtja območja za jedrske poskuse v kraju Pungje-ri.