Tribušon se ne more vrniti na prejšnje delovno mesto na Akademiji za gledališče, radio, film in televizijo (AGRFT), sta na delovnem in socialnem sodišču v Ljubljani danes povedala rektor ljubljanske univerze Gregor Majdič in dekan AGFRT-ja Tomaž Gubenšek. Tribušon pa trdi, da so vsi očitki zoper njega izmišljeni, in zahteva vrnitev na prejšnje delovno mesto.

Foto: BoBo/Žiga Živulović ml.
Foto: BoBo/Žiga Živulović ml.

Majdiča in Gubenška je zaslišala predsednica senata Vasilija Lacković.

"Univerza ima ničelno toleranco do sumov nepravilnosti. Študentje so ranljiva skupina in že ob sumih jih je treba zavarovati. Ponovna zaposlitev Tribušona bi bila nesprejemljiva," je sodišču povedal Majdič. Kot je poudaril, si je to mnenje ustvaril tudi na podlagi zapisnika etične komisije, ki so jo ustanovili na univerzi in ki je o okoliščinah Tribušonove odpovedi zaslišala več prič. "Tudi če bi sodišče sprejelo drugačno odločitev, svoje ne bi spremenil," je poudaril Majdič.

Sorodna novica Matjaža Tribušona kriminalisti ovadili zaradi spolnega nasilja in šikaniranja

Možnost, da bi Tribušona vnovič integrirali v študijski proces na AGRFT-ju, je kot neprimerno označil tudi dekan akademije. Kot je povedal sodišču, "je vse skupaj vplivalo na zaupanje med študenti in profesorji," nadaljnjega sodelovanja s Tribušonom pa si ne predstavljata niti študentski svet in pedagoški kader na AGRFT-ju, je dejal. V sklepni fazi je tudi habilitacija "kolegice, ki opravlja Tribušonovo delo," je še pojasnil Gubenšek.

V ponovni zaposlitvi vidi edino možnost, da opere svoje ime in čast
Tribušon vse očitke o spolnem nadlegovanju zanika. Svoje delo na akademiji je po lastnih besedah "opravljal z velikim spoštovanjem in ljubeznijo, zato bi se absolutno vrnil na delo na AGRFT." V tem pa vidi tudi edino možnost, da opere svoje ime in čast. Po njegovem mnenju je celotna zadeva napihnjena in izkrivljena, le s svojim delom pa lahko dokaže nasprotno.

Sorodna novica Nadlegovanje ali nasilje ne sme biti "zapakirano v študijski proces"

Svoje možnosti za vnovično zaposlitev je ob tem označil kot zelo slabe, saj nihče ne želi sodelovati z njim. "Mislil sem, da bom lahko živel od svojega poklica, toda to se je izkazalo za nemogoče. V vseh filmskih in gledaliških institucijah so prekinili sodelovanje z mano in me označili kot neprimernega," je poudaril.

Tribušonov odvetnik Jožef Klavdij Novak je dejal, da so bili očitki zoper Tribušona vzeti iz konteksta. Od profesorja igre se namreč zahteva, da interperetira ravnanja svojih študentov. "V tem kontekstu je treba upoštevati Tribušonovo dejanje," je poudaril v sklepni besedi. Ob tem se je oprl tudi na več primerov sodnih praks, v katerih se je presojalo, ali imajo dotiki in objemanje znake kaznivega dejanja ali ne. Po njegovem mnenju univerzi v Ljubljani in AGRFT-ju v sodnem postopku ni uspelo dokazati zakonitosti izredne odpovedi Tribušonovega delovnega razmerja. "Matjaž Tribušon je prepričan, da so vsi očitki zoper njega brutalno napihnjeni, vzeti iz konteksta in prirejeni za potrebe tega sodnega postopka in medijskega linča," je med drugim dejal Novak.

Sorodna novica AGRFT: V predavalnici bo odslej študent vsaj z dvema pedagogoma, ne le enim

"Ravnanja, ki jih Tribušon zanika, na sodišču potrdilo več nekdanjih študentov"
Obramba ljubljanske univerze in AGRFT-ja je nasprotno menila, da očitki o spolnem nadlegovanju niso izmišljeni. "Univerza je oblikovala komisijo, ki je ugotovila, da so se dogodki res zgodili in da imajo ravnanja Tribušona znake spolnega nadlegovanja. To se je potrdilo tudi v tem dokaznem postopku," so poudarili v sklepni besedi. Ob tem so spomnili, da je ravnanja, ki jih Tribušon zanika, na sodišču potrdilo tudi več nekdanjih študentov AGRFT-ja.

Po mnenju obrambe teža Tribušonovih kršitev onemogoča nadaljevanje njegovega delovnega razmerja na AGRFT-ju. Da imajo Tribušonova ravnanja znake kaznivega dejanja, meni tudi tožilstvo, ki je uvedlo kazenski postopek zoper Tribušona, sta še povedala pooblaščenca univerze in AGFRT-ja.