Predaja krone. Foto: Reuters
Predaja krone. Foto: Reuters

74-letni monarh je vladanje prevzel takoj po materini smrti 8. septembra lani, uradno pa so ga okronali 6. maja v Westminstrski opatiji. Skladno s tradicijo pa ga je čakala še ena "obveznost": uradni prevzem škotskega prestola. Kot je znano, sta bili Anglija in Škotska do leta 1603 ločeni kraljestvi, nato pa sta se združili pod eno krono. A Škoti se – v skladu s svojo siceršnjo tradicijo ohranjanja čim več neodvisnosti – niso nikoli odpovedali nekaterim z aristokracijo povezanim običajem, med njimi tudi obredu izrekanja prisege vladarju.

Kralj Karel in kraljica Camilla sta si tako znova nadela svečana oblačila in se v edinburški katedrali sv. Egidija udeležila cerkvenega obreda zahvale in posvečenja, v okviru katerega so Karlu predali zgodovinske dragulje, vključno s škotsko krono, ki je bila izdelana in prvič uporabljena leta 1540 ob kronanju škotskega kralja Jakoba V., in žezlo, ki naj bi ga kralju Jakobu IV. podaril papež Aleksander VI. leta 1494.

"Simbolno vam s to krono prisegamo zvestobo in vam zaupamo, da boste vladali kot naš kralj, v službi naših ljudi," je v imenu škotskega plemstva dejal najstarejši med njimi, Alexander Douglas-Hamilton, vojvoda Hamiltona in Brandona, ter mu predal omenjeni dragocenosti.

"S sprejemom te krone vam to obljubim, z Božjo pomočjo," je, kot veleva tradicija, odvrnil Karel, ki ga je na slovesnosti spremljala žena Camilla, pa tudi prvorojenec William in njegova žena Catherine, ki zdaj ob nazivu valižanskih princa in princese na Škotskem nosita tudi naziv vojvode in vojvodinje Rothesayjskih. Karlu so med drugim predali tudi t. i. Elizabetin meč.

Vojvodinja in vojvoda Rothesayjska, kralj Karel III. in kraljica Camilla. Foto: Reuters
Vojvodinja in vojvoda Rothesayjska, kralj Karel III. in kraljica Camilla. Foto: Reuters

Obred je pospremilo 21 topovskih slav, pa tudi obsežen sprevod vojaških enot in drugih sodelujočih, ki so predstavljali različne vidike škotskega življenja.

A prav vsi nad Karlom oz. monarhijo na splošno niso navdušeni. Ob številnih podpornikih se je na ulicah Edinburga zbralo tudi kar nekaj antimonarhistov, ki so vzklikali "Ni moj kralj!" Policija pa je pozneje sporočila, da je pridržala dve ženski, stari 20 in 21 let, ki sta skušali preplezati varovalno ograjo.

Britanska kraljeva družina sicer poletne mesece že tradicionalno preživlja na Škotskem, sploh avgust je že desetletja "rezerviran" za kraljevi dopust na gradu Balmoral. Lani je tam poletne mesece preživljala tudi Elizabeta, ko bi se morala v začetku septembra vrniti v London, pa je bilo njeno zdravje že precej šibko, zato je dopust podaljšala. Kot je znano, je nato umrla prav na Balmoralu.