IMG-20240429-WA0004 Svet24.si

Foto: Za 30-letnega gornika na območju Šipkovega...

kresovanje, križe 2023 Svet24.si

Bo vreme zdržalo do kresovanja?

1683742182-dsc7277-01-1683742078866 Necenzurirano

Šest ustavnih sodnikov razkrilo dodatne ...

zvezdan radonjic Primoz Lavre Reporter.si

Tako v SDS nagrajujejo zasluge in zvestobo: ...

doncic dallas Ekipa24.si

Dončić je razkril, kaj se dogaja z njegovim ...

Resno? Je on tisti, zaradi katerega bo planet uničen? Odkrito.si

Nas bo Elon Musk pokončal?

Celje Krznar Ekipa24.si

Kapo dol! Te besede Damirja Krznarja odmevajo! ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Na ljubljanskih šolah že varnostniki, otroci, starši in učitelji prestrašeni, policija okrepila prisotnost v okolici šol

Deli na:
Na ljubljanskih šolah že varnostniki, otroci, starši in učitelji prestrašeni, policija okrepila prisotnost v okolici šol

Šolski hodnik (fotografija je simbolična). - Foto: Bobo

Med šolniki, starši in učenci je završalo po obvestilu policije, da so zaradi spletne objave z grožnjo napada šole pozvali k previdnostnim ukrepom. Šole so uvedle različne ukrepe, ministrstvo jim je na pomoč priskočilo z nasveti. Policija je povečala prisotnost okoli šol. Vsi pristojni pa mirijo, da je panika odveč, verjetnost napada pa majhna.

Po streljanju na eni od finskih osnovnih šol se je na enem od slovenskih javno dostopnih medijev prejšnji teden pojavil komentar z grožnjo o podobnem dogodku v Sloveniji. Na policiji so v ponedeljek poudarili, da je dogodek malo verjeten, hkrati pa so slovenske šole pozvali k povečanju samozaščitnega ravnanja in pozornosti.

Minister za vzgojo in izobraževanje Darjo Felda je v včerajšnji izjavi za medije izpostavil, da so ministrstvo o potencialni grožnji v ponedeljek obvestili nekateri ravnatelji. Sklicujoč se na policijske ocene, je dejal, da so tveganja pojavov ekstremnega nasilja v slovenskih šolah majhna, vendarle pa je treba vsako grožnjo obravnavati z največjo mero resnosti.

Po pridobitvi celovite informacije policije, so šolam poslali okrožnico z nekaterimi nasveti in nekaj iztočnicami, ki so lahko v pomoč tako pedagogom kot staršem za premostitev nastalega položaja, je na novinarski konferenci dejal minister Felda.

V okrožnici, ki jo je pridobila STA, so med drugim svetovali pogovor in spodbujanje otrok k ustvarjanju. Otrokom in mladostnikom pa ne bo pomagalo izogibanje pogovoru o stiski ali nenehno pogovarjanje o stiski, prikrivanje pomembnih in ustreznih informacij ali zatiranje svojih občutkov in reakcij ali pretirano in burno izražanje čustev ter preplavljenost s čustvi, piše v okrožnici.

Tudi Felda je v izjavi svetoval konstruktiven in razumen pristop. "V teh dneh je pomembno predvsem to, da med sabo komuniciramo, oziroma da smo pozorni na morebitne stiske in strahove," je dejal minister. Po njegovih besedah je tudi ključno, "da odrasli k zadevi pristopimo konstruktivno, razumno in umirjeno, oziroma se izogibamo vsakršnim paničnim reakcijam, ki bi pri otrocih in mladostnikih morda na ta način poglobile stiske", je dejal.

Na pomisleke staršev, ki zaradi strahu razmišljajo celo o tem, da v sredo otrok ne bi poslali v šolo, pa Felda odgovarja, naj se pogovorijo z učitelji ali pa z vodstvom šol, da se prepričajo o varnosti otroka v šoli. Absolutne varnosti sicer nikoli ni, je priznal, a ob tem znova izpostavil oceno policije, da je tveganje izrazito majhno.

Na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje sicer ves čas sodelujejo s pristojnimi institucijami, ki delujejo na področju zgodnjega odkrivanja in prepoznavanja različnih vrst nasilja, prav tako pa v sodelovanju z Zavodom RS za šolstvo ves čas posodabljajo protokole za ravnanje zaposlenih v vzgojno-izobraževalnih zavodih ob zaznavi ali pa grožnji medvrstniškega nasilja, ki so izdelani v sodelovanju s policijo. Pri tem pa je po ministrovih besedah eden pomembnejših vidikov ustvarjanja varnega učnega okolja tudi spodbujanje k strpni komunikaciji.

"Naš skupni cilj ostaja, da vsem učencem, dijakom, staršem in zaposlenim v vzgojno-izobraževalnih zavodih vedno zagotavljamo občutek varnosti. Ta je osnovni pogoj za normalno delujoče vzgojno-izobraževalno okolje," je dejal Felda.

Minister je dejal, da se lahko ravnatelji šol samostojno odločijo, da bodo izvedli določene protokole, denimo zagotovijo dodatno varnost. "Priporočamo pa vsekakor, da to delajo vedno v sodelovanju s policijo," je poudaril.


Mestna občina Ljubljana je okrepila varovanje na osnovnih šolah. Po besedah župana Zorana Jankovića bodo imele vse do petka varnostnika, sredstva za to pa je zagotovila občina.

Vodstvo ene od ljubljanskih osnovnih šol je starše že v ponedeljek zvečer obvestilo, da bo pri vhodu šole varnostnik, je razvidno iz sporočila, ki ga je pridobila STA. S policije so šoli sporočili, da so zaradi grožnje v skladu s kadrovskimi zmogljivostmi povečali število obhodov policistov v okolici objektov šol. Ena od osnovnih šol v osrednjeslovenski regiji pa je v sporočilu staršem, ki ga je pridobila STA, zapisala, da bo v sredo na šoli organiziran poostren nadzor s strani dežurnih učiteljev. Učenci v tej šoli v sredo ne bodo opravljali dežurstva. Šolo in njeno okolico bo nadzorovala tudi policija.

Policisti so staršem svetovali, da v prihodnjih dneh predvsem ostanejo mirni in nadaljujejo z običajno dnevno rutino. Pri tem pa poudarjajo, da je pomembno, da svoje otroke opazujejo, se z njimi pogovarjajo in jim svetujejo, saj so oni prvi, ki lahko zaznajo spremembe v otrokovem obnašanju ali pa jim bo otrok zaupal svoje stiske. Ob sumu kaznivih ravnanj v šolskem okolju delavce šole, starše in učence prosijo, da se obrnejo na policijo.

Policisti so v teh dneh tudi pogosteje prisotni v okolici šol, so sporočili z Generalne policijske uprave.

Ne glede na to, da po prvem preverjanju niso ugotovili podatkov, ki bi potrjevali vsebino objave, sicer policisti nadaljujejo z zbiranjem obvestil in dokazov, ki bi potrdili morebiten obstoj kaznivega dejanja in s ciljem izsleditve avtorja zapisa.

Predsednica Združenja ravnateljev in pomočnikov ravnateljev Mojca Mihelič pa je bila do odziva policije kritična. Prepričana je, da je policija z obveščanjem javnosti situacijo nepotrebno stopnjevala, kar je zelo prestrašilo učence in starše. Odločitev policije, da javnost obvesti o grožnji, za katero niso prepričani, ali je resnična, je označila za nenavadno. Kritična je bila tudi do tega, da so posamezni policisti o domnevni grožnji obveščali posamezne šole.

Zaradi napačnega sporočanja se je situacija nepotrebno stopnjevala, kar je zelo prestrašilo učence. "Otroci so danes v šolo prišli zelo razburjeni in so s sabo prinašali zelo različne zgodbe," je pojasnila Mihelič, sicer ravnateljica ljubljanske osnovne šole Danile Kumar.

V policiji pa menijo, da je ustrezno, da o tovrstnih dogodkih v smislu preventive in samozaščitnega ravnanja obveščajo določeno javnost. Policijske postaje so zato pozvali, da stopijo v kontakt z osnovnimi šolami na svojih območjih. Potem ko so prejeli več vprašanj, so o dogajanju obvestili tudi medije in širšo javnost ter vzpostavili stik s pristojnim ministrstvom, še navajajo.

K mirnosti je starše učencev pozvala tudi predsednica Zveze aktivov svetov staršev Lara Romih. "Če bodo oni okrog tega resnično reagirali panično, se bo to preneslo na otroke, to ne pomaga nikomur. Naša odgovornost ali pa vsaj soodgovornost pa je, da pogledamo, kaj otroci nosijo v šolo, tudi veliki otroci, ne samo majhni," je dejala v izjavi za Televizijo Slovenija.

Ob dogajanju so se oglasili tudi iz stranke Levica in v sporočilu za javnost zapisali, da je treba grožnjo nedvomno jemati s popolno resnostjo. "Ta trenutek je najbolj potrebno, da pristopamo k problemu s previdnostjo, s trezno glavo in upoštevamo usmeritve pristojnih," so zapisali.