Putin na videosrečanju s člani ruske vlade. Foto: Reuters
Putin na videosrečanju s člani ruske vlade. Foto: Reuters

Putin se je v govoru, ki ga je prenašala ruska državna televizija, odzval na besede ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega, da je napredek ukrajinske vojske "počasnejši, kot bi si želeli".

"Precej nenavadno, a trenutno smo priče nekakšnemu mrtvilu. Vzrok je v tem, da je sovražnik utrpel velike izgube tako v številu vojakov kot v opremi," je dejal Putin, a dodal, da "ukrajinska ofenziva še ni izgubila potenciala". Že drugič v manj kot tednu dni pa je zatrdil, da ukrajinske sile "nimajo nikakršnih možnosti".

Ob tem je napovedal, da bo ruska vojska na bojišču kmalu začela uporabljati novo generacijo medcelinskih balističnih izstrelkov sarmat, ki lahko nosijo deset ali več jedrskih konic.

Število mrtvih po uničenju jezu Kahovka še naprej narašča

Število smrtnih žrtev poplav, ki jih je na začetku meseca povzročilo uničenje jezu Kahovka na reki Dneper na jugu Ukrajine, je na območjih pod nadzorom ruskih sil naraslo na 41, so sporočile tamkajšnje oblasti.

Na območjih pod nadzorom ukrajinskih sil je zaradi poplav po zadnjih podatkih umrlo najmanj 16 ljudi, 31 pa jih pogrešajo.

Jez hidroelektrarne v Novi Kahovki v regiji Herson na jugu Ukrajine je bil uničen 6. junija, sprti strani pa odgovornost za to pripisujeta druga drugi. Vode so poplavile obsežna območja, prisilile tisoče ljudi v evakuacijo in povzročile zaskrbljenost tako pred humanitarno kot okoljsko katastrofo.

Posledice zrušenja jezu Kahovka v kraju Hola Pristan v Ukrajini. Foto: Reuters
Posledice zrušenja jezu Kahovka v kraju Hola Pristan v Ukrajini. Foto: Reuters

Novi napadi z brezpilotniki na Rusijo in Ukrajino

Tako iz Ukrajine kot iz Rusije poročajo o novih napadih z brezpilotnimi letalniki, pri katerih žrtev ni bilo. Ruska zračna obramba je nad moskovsko regijo sestrelila tri ukrajinske brezpilotne letalnike. Rusko obrambno ministrstvo je za domnevni "teroristični napad" obtožilo "kijevski režim", pri tem pa so navedli, da ni bilo ranjenih. Guverner moskovske regije Andrej Vorobjov je pred tem sporočil, da sta približno 50 kilometrov jugozahodno od prestolnice padla dva letalnika, katerih tarča so bila vojaška skladišča.

Ukrajinsko vojaško letalstvo je pred tem potrdilo, da so ponoči uničili šest ruskih brezpilotnih letalnikov tipa šahed nad pokrajino Hmeljnicki na zahodu države, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Že noč pred tem so bili Kijev, mesti Lvov in Zaporožje ter pokrajina Mikolajiv tarče silovitih zračnih napadov ruske vojske, pri čemer naj bi ukrajinske sile uspešno sestrelile 32 od skupno 35 izstreljenih letalnikov kamikaze.

Ukrajina je že od začetka ruske invazije februarja lani redno tarča podobnih napadov, ki so v zadnjem obdobju vse pogostejši tudi na ozemlju Rusije. Kijev sicer uradno nikoli ni prevzel odgovornosti zanje.

Ukrajinski vojaki napredujejo počasi. Foto: Reuters
Ukrajinski vojaki napredujejo počasi. Foto: Reuters

Zelenski: Protiofenziva ni hollywoodski film

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je medtem v pogovoru za BBC priznal, da ukrajinske sile napredujejo počasneje, kot bi si želeli. Pred dvodnevno konferenco o okrevanju Ukrajine, ki se je danes začela v Londonu, je poudaril, da nekateri ljudje zmotno mislijo, da je protiofenziva hollywoodski film, in pričakujejo rezultate takoj.

Po manj kot dveh tednih dolgo napovedane protiofenzive je ukrajinska vojska po navedbah Kijeva prevzela nadzor nad osmimi vasmi v pokrajinah Zaporožje in Doneck na jugu oziroma vzhodu države.

Napredovanje je počasnejše, kot bi si želeli, zato ker so ruske sile minirale območje v velikosti 200.000 kvadratnih kilometrov, je za britansko javno radiotelevizijo dejal Zelenski.

"Nekateri menijo, da je to hollywoodski film, in pričakujejo rezultate takoj. To ni res," je povedal in dodal, da so "na kocki življenja ljudi".

Sorodna novica Okrevanje Ukrajine po ruski invaziji ocenjeno na 404 milijarde evrov

Ukrajinska vojska napada v smeri Melitopolja in Berdjanska

O omejenih uspehih ukrajinskih sil je poročal tudi generalštab v Kijevu. Tiskovni predstavnik vojske Andrij Kovalov je sporočil, da ukrajinska vojska izvaja napade v smeri Melitopolja in Berdjanska v zaporoški pokrajini, poroča ukrajinska tiskovna agencija Ukrinform. Ta ob tem navaja, da so ukrajinski vojaki ponekod na tem območju napredovali do šest in pol kilometrov.

Generalštab ukrajinske vojske je v današnjem poročilu še navedel, da Ukrajino napadajo ruske sile iz več smeri hkrati v pokrajini Doneck, kjer potekajo "hudi boji".

Zelenski je v pogovoru poudaril, da so zmage na bojiščih nujne in da se Ukrajina ne bo pogajala, dokler Rusija ostaja na njenem ozemlju, ne glede na to, kdo bo predsednik v Moskvi. "Ne glede na to, kako daleč bomo napredovali v naši protiofenzivi, ne bomo privolili v zamrznjen konflikt," je takšen scenarij označil kot brezperspektivnega za Ukrajino.

Prvi vojni ujetniki, ki jih je Moskva predala Budimpešti, že v Ukrajini

Ukrajina je potrdila, da so se trije izmed enajsterice vojnih ujetnikov, ki jih je Moskva pred kratkim predala Budimpešti, vrnili v domovino. Komisar za človekove pravice ukrajinskega parlamenta Dmitro Lubinec je ob tem izrekel kritiko na račun Madžarske, ki da otežuje postopke. Bruselj bo glede zapletov zahteval pojasnila madžarske vlade.

Lubinec je za eno izmed lokalnih televizij Budimpešto obtožil, da omejuje dostop ukrajinskih organov do nekdanjih vojnih ujetnikov, hkrati pa madžarski vladi očita, da je transfer ujetnikov izpeljala prikrito, s čimer naj bi kršila mednarodno humanitarno pravo.

Madžarska sicer zavrača trditve, da Ukrajini omejuje dostop do omenjenih posameznikov, z urada madžarskega premierja Viktorja Orbana pa so potrdili, da so Kijev o prihodu enajsterice obvestili naknadno. Po navedbah madžarskih medijev naj bi šlo za ujetnike madžarskih korenin iz Zakarpatja, ki jih je v Madžarsko prepeljala tamkajšnja Ruska pravoslavna cerkev.

Vodja Orbanovega kabineta Gergely Gulyas je ta teden pojasnil, da posameznikov niso obravnavali kot vojnih ujetnikov, saj da so bili v Rusiji izpuščeni ter so imeli možnost zapustiti državo, kadar koli so želeli.