Strauch (na sredini) pred Postojnsko jamo. Foto: Park Postojnska jama
Strauch (na sredini) pred Postojnsko jamo. Foto: Park Postojnska jama

“Po prihodu iz Postojnske jame se počutim zares hvaležno. Zame je bilo to popolno duhovno doživetje lepote in tišine,” je v peto knjigo znamenitih obiskovalcev zapisal Strauch.

Tišina, kakršno je ob obisku doživel v Postojnski jami, je zanj izjemno pomembna. Povedal je, da prav ta mir omogoča, da se povežeš sam s sabo in prepoznaš svoje najgloblje občutke.

Mož, ki je preživel nemogoče, je ob sprejemu v Jamskem dvorcu delil ganljive trenutke, ki jih je v 72 dneh doživel na 3500 m visokem ledeniku v Andih.

Po tem, ko je gorska reševalna ekipa po desetih dneh zaključila reševanje, je bil ves svet prepričan, da je vseh 45 potnikov umrlo. A, kot je povedal, je “to bil prelomni trenutek, ko smo stopili skupaj in se zavedeli, da se moramo za svoja življenja boriti sami”.

Foto: Park Postojnska jama
Foto: Park Postojnska jama

Molk prekinil po več kot treh desetletjih

Po resnični zgodbi so bile napisane številne knjige, po knjigi Piersa Paula Reada je bil posnet kultni film Živi (Alive; 1993). A ves ta čas je Strauch ostajal zavit v molk. Svoj pogled na dramatično dogajanje je šele po 32 letih molka opisal v knjigi Out of the Silence: After the Crash (2019).

“Desetletja so moj plašč z denarnico v žepu in moja očala brez leč kljubovali neusmiljenemu vremenu gore. Nenadoma in nepričakovano pa so med raziskovanjem Ricarda Peñe (2005) vse te stvari priplavale na površje. Zdelo se je kot povabilo, da razkrijem nekaj, kar si zasluži biti deljeno,” je pojasnil, kaj je bil povod, da končno deli svojo zgodbo.

Tako je tik pred predvideno premiero na Netflixu napovedal film španskega režiserja J. A. Bayrona, kjer sam nastopa kot pripovedovalec in igralec. Resnično preživitveno srhljivko z naslovom “Society of the Snow” lahko pričakujemo konec leta.